Τι διάμετρο καμινάδα να βάλω;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90745 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τι διάμετρο καμινάδα να βάλω;
Τι να ξανασκεφτω φιλε μου? 4-5 μετρα βγαινει θεωρητικα μια καπνοδοχος Φ250 ας πουμε σε ενα τζακι μεσου ανοιγματος, σε 4 οροφους ομως εξτρα απο πανω με αυτην τ εξισωση 1ου βαθμου (ευθεως αναλογικη δηλαδη) τι διατομη θα αντιστοιχουσε?? 10 εκ διαμετρος? Λογαριαστε ρε παιδια.. τοσος σε τμ ο χωρος που θα μπει το τζακι, αρα τοσο το ανοιγμα του, αρα τετοιας διατομης η καπνοδοχος του.. Ε δεν βγαινει ο τυπος με μηκος καπνοδοχου 9-12 μετρα εξτρα. Αλλα απλα.. δεν ειναι ετσι, ειναι ετσι σε μονοκατοικιες αντε και σες διοροφα, αλλα μετα, σε παραπανω οροφους ισχυει οτι σας λεω. Μεχρι αποδειξεως του αντιθετου φυσικα (αποδειξει θεωρητικη δεν βγαινει, αλλα εστω πρακτικη ας ειναι αυτη..) πραγμα που δεν πιστευω να συμβει. Εξηγειστε μου τοτε εσεις γιατι δεν προτεινουν οι μεγαλοι κατασκευαστες διατομες καπνοδοχου κατω απο 200 η 180 οτααν υπαρχει τοσο υψος. Γιατι? Και αντε να σκεφτουμε οτι φοβουνται μην βουλωσουν οι μικρες διατομες, η αποδοση πως και δεν επηρεαζεται αρνητικα σε ενα τετοιο υψος? Ανοιχτε τα αυτια σας και κυριως το μυαλο σας και μην προβαλετε ευαγγελια κ εδω. Οι ενδιαμεσοι οροφοι ουσιαστικα δεν μετρανε στον ελκυσμο, δεν τον βοηθουν, τον επηρεαζουν κ αρνητικα μαλιστα λογω θερμικων απωλειων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90764 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τι διάμετρο καμινάδα να βάλω;
ας αφησουμε τους τυπους γιατι ειναι μπολικοι ...κι ευτυχως η διατομη δεν επηρεαζει τραγικα τον ελκυσμο ... γι αυτο και χρησιμοποιειτε τα διαφορα κλαπετα γι αυτο. κι επιπλεον η Φ180 πχ ειναι η μιση της Φ250.
... γι αυτο σουπα να το ξανασκεφτεις με την εμπειρια σου ...τωρα ισως σου βγει :)

για να βοηθησω λιγο γιατι αυτο που λες ειναι περιπου σωστο ...ο τροπος που το σκεφτεσαι ομως ειναι λαθος

αν η καμιναδα απο 5 μετρα παει στα 20 η διατομη γινεται η μιση (χοντρικα αυτα)
αρα η φ250 γινεται φ 180 ...οχι 125


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90770 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Τι διάμετρο καμινάδα να βάλω;
Η περίπτωση του θεματοθέτη είναι διαφορετική αλλά
@Στελιος1
Για να το κάνουμε λιανά
υπάρχει κάποια διαφορά στις 2 παρακάτω περιπτώσεις?
α) 5 μέτρα καμινάδα μέσα σε ένα σπίτι και 8 μέτρα καμινάδα μέσα από άλλα διαμερίσματα
β) 5 μέτρα καμινάδα μέσα σε ένα σπίτι και 8 μέτρα καμινάδα εξωτερική
δλδ είναι κάποια από τις 2 καλύτερη?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90807 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τι διάμετρο καμινάδα να βάλω;
Καλημερα. 180 διαμετρος σε τζακι μεσαιου μεγεθους 50χ80 πχ κ οχι 40χ50, το οποιο ειναι σχεδιασμενο να καιει και ανοιχτο (τζακι τζακι δηλαδη, οχι κασετα και παρομοια) δεν γινεται να μπει ειναι μεγαλο ρισκο. Πιο λιανα δεν γινεται, 2 μετρα εχουν συνηθως ολα μεσα στο σπιτι και χρειαζονται αλλα 2,5 μετρα στην ταρατσα συν.. του να ειναι υψηλοτερα απο καθε αλλο σημειο της οικοδομης. Τους ενδιαμεσους οροφους τους εξουδετερωνει η εσωτερικη σκαλα τ κτηριου.
Παρατηρηστε κατι.. περισσοτερες καπνοδοχους θα δειτε συμπληρωμενες σε πολυκατοικιες ενω ηταν εξ αρχης 2-2,5 μετρα υψος παρα σε μονοκατοικιες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90816 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Τι διάμετρο καμινάδα να βάλω;
Προσπαθώ δύο μέρες να καταλάβω τι ακριβώς λέει ο Στέλιος και τίποτα :( . Σήμερα μετά το τελευταίο μήνυμα νομίζω ότι επιτέλους κατάλαβα :) . Αναφέρεται μόνο σε μονοκατοικίες (και όχι σε πολυκατοικίες) με εσωτερική σκάλα που ενώνει 2 ή περισσότερα επίπεδα και λέει ότι λόγω της διαφοράς πίεσης μεταξύ των επιπέδων που επικοινωνούν μεταξύ τους εξουδετερώνεται ο υπερβολικός ελκυσμός και ότι αυτό δεν ισχύει σε πολυκατοικίες είτε με εσωτερική καπνοδόχο μεταξύ των ορόφων είτε με εξωτερική γιατί οι κατοικίες στους ορόφους δεν επικοινωνούν μεταξύ τους (είναι οριζόντιες). Αυτό νομίζω προσπαθεί να πει και χωρίς να ξέρω αν ισχύει ;)

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90823 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Τι διάμετρο καμινάδα να βάλω;
@degeor,
εγώ αυτό βλέπω

Στελιος1 έγραψε: ....
Σε μια οικοδομη καμιναδα θεωρησε το μηκος μεσα στο χωρο του τζακιου, απο το πρεκι του (το επανω ανοιγμα της εστιας) ως το ταβανι, ΣΥΝ το τμημα εκτος του κτιριου στην ταρατσα του. Οσοι ενδιαμεσοι οροφοι υπαρχουν δεν μετρανε στον ελκυσμο, αμα ηταν ετσι τοτε σε 4οροφη οικοδομη το τζακι του πρωτου θα ρουφαγε και τους ιδιοκτητες μεσα.
...

και συμπεραίνω ότι ο Stelios1 θεωρεί ότι ένα τζάκι στον πρώτο και ένα στον τρίτο όροφο 4όροφης οικοδομής έχουν ίδιο ελκυσμό αν έχουν ίδιο μήκος καμινάδας στην ταράτσα.

ΥΓ Stelios1
α) μάθε πως γίνονται οι παραθέσεις.
β) Οι παραθέσεις γίνονται ώστε να υπάρχει το προτότυπο κείμενο.
Δεν πρόκειται λοιπόν να σταματήσω να κάνω παράθεση δικού σου κειμένου αν δικό σου κείμενο σχολιάζω οπότε μη το ζητάς συνέχεια.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.101 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ