Regal Vision 77/55: μεγάλη κατανάλωση ξύλων

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76848 από Στελιος1
Οταν εχει το ξυλο υγρασια 20% (ποσοστο θεωρουμενο ως καλο για ξυλα της χρονιας, ειναι στεγνα δηλαδη) τοτε δεν εχει το ενα κιλο 4500 λιλ θερμιδες αλλα εχει 4500χ0,80%=3600! Συνεχιζοντας.. 200 γραμμαρια νερου για να ατμοποιηθουν χρειαζονται 0,2 χιλθερμιδες, παμε στις 3400 πραγματικες ανα κιλο. Εως εδω ειναι η αισθητη θερμοτητα (αυτη που μετριεται) αλλα η υγρασια σαν ατμος δεν φευγει μονο με 100 βαθμους στο περιβαλλον, φευγει με θερμοκρασια ιση με αυτη των καπναεριων, μεσο ορο 200 να πω εγω λειαν επιεικως.. Υπολογιστε σωστα επι τελους και κατι. Μετα υπολογιστε και την υποτιθεμενη αποδοση που δινει ο κατασκευαστης στο τζακι! Μετα απ ολα αυτα τα πραγματικα..
Μια απορια εχω, το να εχεις στο σπιτι σου μεσα 25-28 βαθμους δεν ειναι δυσφορια?? Γιατι μερικοι το πετατε ετσι αγογγυστα, για να δειξετε βιτσιοζοι?
Προχθες δεν εκαψα το τζακι, εβαλα το κλιματιστικο (απλο 18αρι) στο 22 απο 8 το πρωι ως 8 τ βραδυ ειχα καταναλωση 22 κιλοβατωρες συνολικη για ολο το σπιτι, 2 ευρω δηλαδη ρευμα, ε.. 20 κιλα ξυλα δεν θα τα εκαιγα???
Επισης οσοι θεωρειτε τον εαυτο σας σοβαρο ανθρωπο σταματηστε να λετε ''υποκειμενικες κοτσανες'' φερνοντας σαν παραδειγμα το εκαστοτε σπιτι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76849 από Στελιος1

parth έγραψε: η edilkamin που εχω νομιζω οτι κανει αρκετο θορυβο το βεντυλατερ. ακουγεται απο το διπλα δωματιο.

Απο σπιτι σε σπιτι ο θορυβος διαφερει πολυ φιλε μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76851 από DOOM_NX

Στελιος1 έγραψε: Οταν εχει το ξυλο υγρασια 20% (ποσοστο θεωρουμενο ως καλο για ξυλα της χρονιας, ειναι στεγνα δηλαδη) τοτε δεν εχει το ενα κιλο 4500 λιλ θερμιδες αλλα εχει 4500χ0,80%=3600! Συνεχιζοντας.. 200 γραμμαρια νερου για να ατμοποιηθουν χρειαζονται 0,2 χιλθερμιδες, παμε στις 3400 πραγματικες ανα κιλο. Εως εδω ειναι η αισθητη θερμοτητα (αυτη που μετριεται) αλλα η υγρασια σαν ατμος δεν φευγει μονο με 100 βαθμους στο περιβαλλον, φευγει με θερμοκρασια ιση με αυτη των καπναεριων, μεσο ορο 200 να πω εγω λειαν επιεικως.. Υπολογιστε σωστα επι τελους και κατι. Μετα υπολογιστε και την υποτιθεμενη αποδοση που δινει ο κατασκευαστης στο τζακι! Μετα απ ολα αυτα τα πραγματικα..
Μια απορια εχω, το να εχεις στο σπιτι σου μεσα 25-28 βαθμους δεν ειναι δυσφορια?? Γιατι μερικοι το πετατε ετσι αγογγυστα, για να δειξετε βιτσιοζοι?
Προχθες δεν εκαψα το τζακι, εβαλα το κλιματιστικο (απλο 18αρι) στο 22 απο 8 το πρωι ως 8 τ βραδυ ειχα καταναλωση 22 κιλοβατωρες συνολικη για ολο το σπιτι, 2 ευρω δηλαδη ρευμα, ε.. 20 κιλα ξυλα δεν θα τα εκαιγα???
Επισης οσοι θεωρειτε τον εαυτο σας σοβαρο ανθρωπο σταματηστε να λετε ''υποκειμενικες κοτσανες'' φερνοντας σαν παραδειγμα το εκαστοτε σπιτι.

Κυνικός αλλά τα λες σωστά...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76860 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Regal Vision 77/55: μεγάλη κατανάλωση ξύλων

Στελιος1 έγραψε: .....
Προχθες δεν εκαψα το τζακι, εβαλα το κλιματιστικο (απλο 18αρι) στο 22 απο 8 το πρωι ως 8 τ βραδυ ειχα καταναλωση 22 κιλοβατωρες συνολικη για ολο το σπιτι, 2 ευρω δηλαδη ρευμα, ε.. 20 κιλα ξυλα δεν θα τα εκαιγα???
Επισης οσοι θεωρειτε τον εαυτο σας σοβαρο ανθρωπο σταματηστε να λετε ''υποκειμενικες κοτσανες'' φερνοντας σαν παραδειγμα το εκαστοτε σπιτι.

Φαντάζομαι είναι εμφανής η αντίφαση στις ανωτέρω 2 φράσεις.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": petrosp13

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76931 από teo`
Απαντήθηκε από teo` στο θέμα Regal Vision 77/55: μεγάλη κατανάλωση ξύλων
Καλημέρα!
Θα ήθελα να συμπληρώσω κάποια κενά που δεν έχουν διευκρινιστεί κ δεν έχουν υποθει γιατί είναι κρίμα να υποβιβάζουμε μια ελληνική εταιρεία χωρίς να υπάρχει λόγος!
Θα ήθελα να απαντήσω στο πρόβλημα σας κυρία giginia1978.
Αναφέρατε ότι το σπίτι σας είναι κατασκευής του 1985 και έχει κουφώματα αλουμινίου 7ετίας και διπλά τζάμια.
Αναφέρατε ότι έχετε πλακά επάνω αλλά δεν μας είπατε ότι αν υπάρχει κάποια μόνωση.
Για το ισόγειο δεν θα αναφέρω κάτι.
Για τους τοίχους αν υπάρχει κάποια σχετική μόνωση.
Δεν αναφέρατε την διαρρύθμιση του σπιτιού σας κ την υπάρχον τοποθεσία του τζακιού σας ως προς την λειτουργικότητα.
Αναφέρατε ότι κάψατε 2 τόνους ξύλα σε ένα μίση μήνα!
Μας αναφέρατε όμως ότι ήταν περσινές ελιές!
Αρά μιλάμε για 20% υγρασία περιπου…δεκτον!
Επειδή έτυχε να είμαι ο τζακάς σας κυρία giginia1978 κ τυχαίνει να είμαι έμπορος κ εγκαταστάτης κ δεν είναι η πρώτη ούτε η τελευταία εστία κ αναβάθμιση που έχουμε κάνει είτε με regal είτε με lanordica είτε με ecostar κ με άλλες εταιρείες που συνεργάζομαι. Γιατί αν θα ήμουν ο τζακας σας θα σας είχα βαλει μια οποιαδήποτε εστία θα είχα πάρει την εργασία μου κ δεν θα ξανά ασχολούμουν με το πρόβλημα σας.
θα σας απαντήσω εγώ εν συντομία στα βασικά γιατί κάποια μικρά πράγματα να τα κάνουμε μεγάλα χωρίς λόγο.
Οπότε κύριε asteri είναι καλό να μην βιαζόμαστε να απαντήσουμε αν δεν ξέρουμε την περίπτωση ακριβώς!
Ο πρώτος τόνος ξύλα που είχατε αγοράσει ήταν όλο ρίζα θυμάμαι.
Κομμένα κ χοντρά. 2 κιλά ξύλα κ πέντε κυλά χώμα!
εγώ τα κτύπαγα στο πάτωμα να φύγει το χώμα! Αν είχαμε βάλει την lanordica 70 δεν θα χωρούσαν κ μέσα!
Κινδύνεψαν να ανάψουν…
Γνωρίζετε ότι η ζεστή ανεβαίνει ψηλά οπότε αν έχουμε τρεις σειρές 60 πόντους δοκάρια να κατεβαίνουν από την οροφή σε τρία μετρά ύψος κ το τζάκι κοιτάζει μόνο το καθιστικό ενώ η τραπεζαρία είναι αριστερά του στα 3 με 4 μέτρα περίπου κ η κουζίνα στα 4 μέτρα περίπου διαγώνια προς τα πίσω από το τζάκι σαφώς κ θα έχουμε κάποια διαφορά θερμοκρασίας!!!
τα Δωμάτια διαγώνια αριστερά απέναντι.
Σε μέτρηση που σας έκανα ήταν 23 βαθμούς στο καθιστικό 20 στο σαλόνι κ κουζίνα κ περίπου 18 με 17 στα δωμάτια,
Κ όταν σας τοποθέτησα ένα θερμόμετρο στην περσίδα της εστίας έγραφε 100 βαθμούς κολλημένο για 45 λεπτά με ένα κούτσουρο το όποιο σχεδόν σβησμένο. κ η ταχύτητα του μοτέρ στην σκάλα 3 που ισοδυναμή με 300 κυβικά αέρα περίπου κ γύρο στους 8 βαθμούς εξωτερική θεοκρασία.
με τον αέρα της πρώτης κ της δεύτερης καύσης κλειστό!
Σε συζήτηση για την περίπτωση του σπιτιού σας αναφέρθηκε ότι υπήρξε περίπτωση ότι είχε -3 (πράγμα που δεν μπορώ να το πιστέψω!) πριν κάτι μέρες χωρίς καμία μονάδα θέρμανσης αναμμένη.
Πράγμα που αν ήξερα από την αρχή ότι το σπίτι σας έπεφτε σε τέτοιες θερμοκρασίες δεν θα σας πρότεινα καμία κασέτα!
όπως σας είχα πληροφορήσει ότι το τζάκι θα ζεσταίνει τον χώρο που είναι κ στα δωμάτια θα σπάει όπως κ σπάει.
κ ήρθαμε κ αλλάξαμε την εστία σας όπως είχαμε συμφωνήσει αν δεν μείνετε ευχαριστημένοι κ σας τοποθετήσαμε μια εστία εξίσου ποιοτική αλλά μικρότερης απόδοσης!!!
Κ που δεν ήταν αυτή η εστία που θα σας τοποθετούσαμε στην αρχή. Είσαστε στην ελληνική κ στην ecostar.κ αν θυμάμαι καλά σας άρεσε σαν εστία η Regal. Σας πρότειναν την lanordica μετέπειτα.
Με λίγα λογία παίζει πολύ ρόλο η μόνωση κάθε κατοικίας!
είναι κρίμα να κατηγορούμε χωρίς λόγο κάποιους έλληνες κατασκευαστές κ γενικά.
Στα πρώτα βήματα της δουλειάς μου όταν είχα πάρει τηλέφωνο τον τότε γενικό αντιπρόσωπο της lanordica για μια απορία ως προς την απόδοση της συγκεκριμένης εστίας γιατί είχα ένα σπίτι γύρο στα 120 τετραγωνικά ενώ δεν τα κάλυπτε η εστία η απάντηση που πήρα ήταν ότι αν βάλουμε περισσότερα ξύλα θα αυξήσουμε την απόδοση της εστίας!
οπότε είναι απολύτως φυσιολογικό ένα τζάκι οποιαδήποτε κ αν είναι αυτό σε ένα σπίτι χωρίς επαρκή μόνωση είναι απολύτως φυσιολογικό να κάψουμε περισσότερα ξύλα.
Ελπίζω να μην ήταν προσβλητική η απάντηση μου απλά έχουμε την εμπειρία, συνέπεια κ γνώση κ είμαστε πάντα δίπλα στον πελάτη.
Δουλεύουμε 10 εταιρείες ενεργειακών εστιών κ πάντα προτείνουμε στον πελάτη μια εστία στα μετρά του!
Σας ευχαριστώ πολύ για τους πελάτες που μας στέλνετε αλλά σας παρακαλώ πολύ να μην λέτε ότι τα ελληνικά τζάκια καίνε πολλά ξύλα!
Κ θα περιμένω την γνώμη σας για την lanordica κ την απόδοση της στα κρύα γιατί τυχαίνει αυτές τις μέρες να μην έχουμε καθόλου κρύο!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Chost

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76957 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Regal Vision 77/55: μεγάλη κατανάλωση ξύλων
@ teo`

Σεβαστός ο λόγος της επίσκεψής σου και θα χαιρόμασταν ιδιαίτερα αν επιλέξεις να παραμείνεις στην παρέα μας, βοηθώντας και άλλους συμφορουμίτες στην επίλυση προβλημάτων που αντιμετωπίζουν, ως επαγγελματίας του χώρου.

Επίσης κάνε σε παρακαλώ λίγο τον κόπο να μελετήσεις τους Όρους Χρήσης & Κανόνες Λειτουργίας του φόρουμ (αν δεν το έκανες ήδη) πριν συνεχίσεις να γράφεις.

Καλωσήρθες στο φόρουμ! :)


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ