Edilkamin υδραυλικό: μυρωδιά κάπνας

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56184 από gagelak
Απαντήθηκε από gagelak στο θέμα Edilkamin υδραυλικό: μυρωδιά κάπνας

panosvlass έγραψε: 1)Να φτιαχτεί σωστός θερμοθάλαμος.Δηλαδή πετροβαμβακας σωστά τοποθετημένος.Ανοιγμα περσίδας χαμηλά και μεγάλωμα της επάνω.
2)Αν χωράει εναλλάκτης βάλτον.Απο την φωτογραφία της πρόσοψης φαίνετε οτι χωράει άνετα.Ισως ,οι απαράδεκτες σε ορισμένα σημεία, σωληνώσεις να πρέπει να δρομολογηθούν διαφορετικά αλλα δεν είναι κάτι δυσκολο.
3)να άλλαχθει το ανοξείδωτο σπιραλ που σου έβαλε με κανονικό σωλήνα Φxxx (όπου xxx την δίασταση που χρειάζετε), το οποίο δεν χρειαζόταν αφου είναι καρφί ίσια η καμινάδα τι σκατα το ήθελε το ευκαπτο...
[/b]
Ετσι όπως είναι πάντως ο θάλαμος που έχει δημιουργηθεί που δεν πέρνει αέρα απο κάτω δεν θα αντέξει για πολυ η γυψοσανίδα και θα σκάσει πολύ σύντομα.


Η φωτογραφία ξεγελάει. Δεν είναι αλφαδιά η καμινάδα με το τζάκι. Υπάρχει απόκλιση από το κέντρο γύρω στα 8-10 cm δεξιά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56187 από gagelak
Απαντήθηκε από gagelak στο θέμα Edilkamin υδραυλικό: μυρωδιά κάπνας
Μια άλλη λύση που μου ήρθε τώρα είναι, να καταργήσω την εσωτερική σπιράλ και να συνδέσω το τζάκι στην παλιά υπάρχουσα με διαστολή από φ180 σε φ250.
Θα δουλέψει σωστά ή δεν ενδείκνυται η παραπάνω μέθοδος για κάποιο λόγο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56192 από panosvlass
Απαντήθηκε από panosvlass στο θέμα Edilkamin υδραυλικό: μυρωδιά κάπνας
Δικό μου λάθος το αναφέρεις και πιο πρίν και δεν το είχα δει.Αρα η λύση με 2 45ρες γώνιες είσαι κομπλε.
Για μένα πετροβαμβακα στην γυψοσανίδα θέλει για να μην την πάρεις στο χέρι σε λιγο καιρο.
Αφου υπάρχουν περσίδες χαμηλά τότε είσαι κάλα.
Μήπως η μυρωδία κάπνας έρχετε απο την ..... ένωση που έχει κάνει με τον έυκαπτο με την αλουμινοταινία στην παλιά καμινάδα?
Ο τοίχος που λες οτι είναι εσωτερικός, είναι δικός σου εσωτερικός?Πχ ενω υπνοδωμάτιο?
Σε κάθε περίπτωση επειδη λογικά θα έχεις κλείσει τα σώματα στον χώρο που βρίσκετε το τζάκι φτιάξε εναν θερμοθάλαμο της προκοπής να κερδίσεις ολη την ζέστη στον χώρο και να μην ζεστένεις το ντουβάρι απο πίσω και ας είναι δικό σου.Το ντουβάρι απο πίσω αν είναι κάποιο δωμάτιο θα ζεστένετε απο τον ζεστο νερο του καλοριφερ.

Και ενα παταράκι κάντο.Και για μένα κάντο κάτω απο το ύψος της ένωσης της παλιάς καμινάδας.Εστω και 1πόντο πιο χαμηλά.Να μην έρχετε σε επαφή καθόλου ο αέρας που εισέρχετε στο δωμάτιο με την πάλια καμινάδα και μετά να μπάινει στο χώρο σου.

gagelak έγραψε: Μια άλλη λύση που μου ήρθε τώρα είναι, να καταργήσω την εσωτερική σπιράλ και να συνδέσω το τζάκι στην παλιά υπάρχουσα με διαστολή από φ180 σε φ250.
Θα δουλέψει σωστά ή δεν ενδείκνυται η παραπάνω μέθοδος για κάποιο λόγο?

Αν έχει το απαιτούμενο μήκος καμινάδας θα δουλέψει.
Το πιο πιθανο είναι ο κατασκευαστής να περιγράφει σε τι διάμετρο μπορείς να πέσεις ανάλογα το ύψος.
Αλλιώς τα παιδία εδω μέσα που το κατέχουν πιο πολύ απο μένα θα σου δώσουν απάντηση.πχ αν ήθελες 5 μετρα στο φ250 στο φ180 μπορεί να χρειαστεί να ανέβεις 2 μετρα ακόμα, κτλ κτλ...

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by panosvlass.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56195 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Edilkamin υδραυλικό: μυρωδιά κάπνας

gagelak έγραψε: Μια άλλη λύση που μου ήρθε τώρα είναι, να καταργήσω την εσωτερική σπιράλ και να συνδέσω το τζάκι στην παλιά υπάρχουσα με διαστολή από φ180 σε φ250.
Θα δουλέψει σωστά ή δεν ενδείκνυται η παραπάνω μέθοδος για κάποιο λόγο?


Από 180 σε 250 είναι μεγάλη η διαφορά.

Θα αυξηθεί πολύ ο ελκυσμός και πιθανότατα η κατανάλωση.

Καλό είναι να είσαι στα πλαίσια που ορίζει ο κατασκευαστής.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56199 από gagelak
Απαντήθηκε από gagelak στο θέμα Edilkamin υδραυλικό: μυρωδιά κάπνας
Στην πλάτη του τζακιού υπάρχει μια μικρή αποθηκούλα που εξυπηρετεί την κουζίνα. Βόλεψε πολύ γιατί μέσα εκεί τοποθετήθηκε το κιτ με τους κυκλοφορητές, το ups κλπ. Σίγουρα πάντως θυμάμαι ότι είπα σε αυτόν που μου τοποθέτησε το τζάκι να μου μονώσει τον πίσω τοίχο με πετροβάμβακα. Αυτός με παρέπεμψε στο γυψοσανιδά να το κάνει γιατί δεν ήταν δικιά του δουλειά.
Εγώ με τη σειρά μου το μετέφερα όπως μου είπε στον γυψοσανιδά. Όταν αυτός τέλειωσε και πήγα να τον πληρώσω, τον ρώτησα για τη μόνωση και με διαβεβαίωσε ότι μόνωσε όλη την πλάτη. Σήμερα που έβγαλα τις φωτογραφίες είδατε τι διαπίστωσα!!!!
Πραγματικά μήπως μπορεί κανείς να καταλάβει τί είναι αυτοί οι πετροβάμβακες που φαίνονται πεταμένοι μέσα στη φούσκα?
Τελικά δεν είναι να εμπιστεύεσαι κανέναν ποια!! Και μάλιστα και τα δυο παιδιά που μου έκαναν την εγκατάσταση είναι γνωστοί και τους έχω δώσει τόση δουλειά.

Το σίγουρο είναι ότι δεν την γλυτώνουν την ταλαιπωρία του μερεμετιού.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56202 από gagelak
Απαντήθηκε από gagelak στο θέμα Edilkamin υδραυλικό: μυρωδιά κάπνας

GT έγραψε:

gagelak έγραψε: Μια άλλη λύση που μου ήρθε τώρα είναι, να καταργήσω την εσωτερική σπιράλ και να συνδέσω το τζάκι στην παλιά υπάρχουσα με διαστολή από φ180 σε φ250.
Θα δουλέψει σωστά ή δεν ενδείκνυται η παραπάνω μέθοδος για κάποιο λόγο?


Από 180 σε 250 είναι μεγάλη η διαφορά.

Θα αυξηθεί πολύ ο ελκυσμός και πιθανότατα η κατανάλωση.

Καλό είναι να είσαι στα πλαίσια που ορίζει ο κατασκευαστής.


Αφού όμως θα ανοιχτεί που θα ανοιχτεί η γυψοσανίδα, χάνω κάτι να το δοκιμάσω? Δηλαδή να το δουλέψω το τζάκι κάνα δυο μέρες έτσι και βλέποντας μυρωδιές και καταναλώσεις πράττω ανάλογα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ