Αμόνωτη ή μονωμένη καμινάδα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47343 από XAALAARAA
Απαντήθηκε από XAALAARAA στο θέμα Αμόνωτη ή μονωμένη καμινάδα;
Αυτο που προτινω εγω ειναι μωνομενη καμιναδα και οχι τσιγκουνιες σαν εμενα
εγω εχω περιπου 4 μετρα καθετη διαδρομη η οποια μετα απο 3-4 τονους πελλετ και ειδικα οταν αρχισανε τα κρυα ιανουαριο και μετα φρακαρε εντελως το φ100 στο τιναγμα των μπουριων εβγαλε πανω απο ενα τενεκε σταχτη οχι σε πουδρα αλλα σαν λασπη λογω τις διαφορας θερμοκρασιας
σομπα λεβητας 30kw

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47346 από DIMITRIS38
Απαντήθηκε από DIMITRIS38 στο θέμα Αμόνωτη ή μονωμένη καμινάδα;

house έγραψε: Λεφτά κάνει αυτος που γνωρίζει τα περισσότερα κορόιδα στην ζωη του !!!
Τη να κανουμε κανόνας


αυτό παλιά όχι τώρα πλέον θεωρώ με όλη την ενημέρωση που γίνεται κάθε μέρα πρέπει να είμαστε πάρα πολύ προσεχτικοί δεν δικαιολογείται να μην ξεχωρίζουμε τα λαμογια

fuzzy logic 2 p15kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47348 από DIMITRIS38
Απαντήθηκε από DIMITRIS38 στο θέμα Αμόνωτη ή μονωμένη καμινάδα;

DOOM_NX έγραψε:

DIMITRIS38 έγραψε: Το θέμα είναι ότι όλα τα μηχανάκια δεν είναι ίδια μεταξύ τους και χρειάζεται οι τεχνικοί (οι οποίοι αν θέλουν να λέγονται τεχνικοί) πρέπει να στρωθούν και να διαβάσουν μερικά πράματα για να μπορούν να παρέχουν κάποιες υπηρεσίες αξιόπιστες και αξιόλογες

Έλα ρε συ, αφού "μόλις ήρθαν από το σεμινάριο της εταιρίας..."! :sick:

να σου πω ότι εγώ ρώτησα στον ΡΟΡΡΗ ΘΕΚΑΜΕΤ αν τυχόν κάνουν κάποιο σεμινάριο και αν μπορώ να συμμετέχω εγώ ως πελάτης και έμεινε παγωτό

fuzzy logic 2 p15kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47366 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Αμόνωτη ή μονωμένη καμινάδα;

DIMITRIS38 έγραψε:

DOOM_NX έγραψε:

DIMITRIS38 έγραψε: Το θέμα είναι ότι όλα τα μηχανάκια δεν είναι ίδια μεταξύ τους και χρειάζεται οι τεχνικοί (οι οποίοι αν θέλουν να λέγονται τεχνικοί) πρέπει να στρωθούν και να διαβάσουν μερικά πράματα για να μπορούν να παρέχουν κάποιες υπηρεσίες αξιόπιστες και αξιόλογες

Έλα ρε συ, αφού "μόλις ήρθαν από το σεμινάριο της εταιρίας..."! :sick:

να σου πω ότι εγώ ρώτησα στον ΡΟΡΡΗ ΘΕΚΑΜΕΤ αν τυχόν κάνουν κάποιο σεμινάριο και αν μπορώ να συμμετέχω εγώ ως πελάτης και έμεινε παγωτό

Αχαχαχαχα! Πάω στοίχημα θα ήταν πολύ πιο χρήσιμα αν ήταν ανοικτά στο κοινό. Τουλάχιστον εμείς ψάχνουμε να μάθουμε, δεν πάμε από αγγαρεία...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47370 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Αμόνωτη ή μονωμένη καμινάδα;
Ο τίτλος του θέματος έπρεπε να είναι σωστή η λάθος καμινάδα B) B) B) B) B)

Θα σας πω και εγώ την επήρεια μου για την καμινάδα. Πέρυσι που έβαλα τον λέβητα μου ATOMOS DC32S είχα βάλει ένα μπουρί σόμπας 150mm. Όπου πίστευα ότι όλα είναι καλά. Αφού ο λέβητας βγάζει 150 θα βάλω και εγώ 150 3 μέτρα. Μελετώντας το θέμα λίγο είδα ότι δεν είναι σωστή η καμινάδα και άρχισα να ρωτάω.
Άκουσα το μάκρη και το κοντό του από τον κάθε έναν. Με εξαίρεση κάποιους τεχνικούς στο φόρουμ εδώ και σε ένα άλλο. Όποτε για να βρω και εγώ άκρη έστειλα μαιλ στην μαμά εταιρία στην Τσεχία. Η απάντηση ήταν αναμενόμενη ότι η καμινάδα μου είναι πολύ κακή και χρειάζομαι αντικατάσταση. Όπου μου εξήγησαν τον λόγο γιατί είναι κακή. Το θέμα είναι ο ελκυσμός. Ο κάθε κατασκευαστής που φτιάχνει ένα μηχάνημα το έχει σχεδιάσει με συγκεκριμένα δεδομένα καλής λειτουργίας. Ένα από αυτά είναι και το τράβηγμα της καμινάδας.
Η οδηγίες ήταν σαφής μονωμένη φ 200mm και ελάχιστο ύψος 6 μέτρα. Ώστε να πετύχω 24 pa +-2pa.
Φέτος λιπών που βρήκα κάτι λεφτά έκανα κατή βελτίωσης στον λέβητα μου μαζί με την καμινάδα. Τον λέβητα τον έχω ανάψει μόνο μια φορά από πέρυσι και έχω να πω τα έξεις ότι ο λέβητας τώρα κάνει πυρολύσει. Πριν απλά έφερνε την φλόγα από κάτω. Η σταχτή όντως ήταν ποιο λίγη σε σχέση με πέρυσι για το γέμισμα που του έκανα και ο λέβητας φάνηκε να δουλεύει ποιο σωστά. Δεν μπορώ να καταλάβω και πολλά με ένα ανάμα αλλά θα δούμε. Αν είχα και διάφορα στην απόδοση αυτό θα το δω σε λίγες μέρες που θα τον βάλω μπροστά για τα καλά.

Όποτε όταν η κάθε μαμά εταιρία λέει αυτό πρέπει να κανείς δεν πρέπει να κάνουμε του κεφαλιού μας εμείς η να κάνουμε αυτό που λέει ο ποιο έξυπνος μάστορας του κόσμου. Που σου λέει αυτά που λέει εδώ μέσα είναι μαλακίες και περιττά.

ATMOS DC32S
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by androutso.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47378 από DIMITRIS38
Απαντήθηκε από DIMITRIS38 στο θέμα Αμόνωτη ή μονωμένη καμινάδα;

androutso έγραψε: Ο τίτλος του θέματος έπρεπε να είναι σωστή η λάθος καμινάδα B) B) B) B) B)

Θα σας πω και εγώ την επήρεια μου για την καμινάδα. Πέρυσι που έβαλα τον λέβητα μου ATOMOS DC32S είχα βάλει ένα μπουρί σόμπας 150mm. Όπου πίστευα ότι όλα είναι καλά. Αφού ο λέβητας βγάζει 150 θα βάλω και εγώ 150 3 μέτρα. Μελετώντας το θέμα λίγο είδα ότι δεν είναι σωστή η καμινάδα και άρχισα να ρωτάω.
Άκουσα το μάκρη και το κοντό του από τον κάθε έναν. Με εξαίρεση κάποιους τεχνικούς στο φόρουμ εδώ και σε ένα άλλο. Όποτε για να βρω και εγώ άκρη έστειλα μαιλ στην μαμά εταιρία στην Τσεχία. Η απάντηση ήταν αναμενόμενη ότι η καμινάδα μου είναι πολύ κακή και χρειάζομαι αντικατάσταση. Όπου μου εξήγησαν τον λόγο γιατί είναι κακή. Το θέμα είναι ο ελκυσμός. Ο κάθε κατασκευαστής που φτιάχνει ένα μηχάνημα το έχει σχεδιάσει με συγκεκριμένα δεδομένα καλής λειτουργίας. Ένα από αυτά είναι και το τράβηγμα της καμινάδας.
Η οδηγίες ήταν σαφής μονωμένη φ 200mm και ελάχιστο ύψος 6 μέτρα. Ώστε να πετύχω 24 pa +-2pa.
Φέτος λιπών που βρήκα κάτι λεφτά έκανα κατή βελτίωσης στον λέβητα μου μαζί με την καμινάδα. Τον λέβητα τον έχω ανάψει μόνο μια φορά από πέρυσι και έχω να πω τα έξεις ότι ο λέβητας τώρα κάνει πυρολύσει. Πριν απλά έφερνε την φλόγα από κάτω. Η σταχτή όντως ήταν ποιο λίγη σε σχέση με πέρυσι για το γέμισμα που του έκανα και ο λέβητας φάνηκε να δουλεύει ποιο σωστά. Δεν μπορώ να καταλάβω και πολλά με ένα ανάμα αλλά θα δούμε. Αν είχα και διάφορα στην απόδοση αυτό θα το δω σε λίγες μέρες που θα τον βάλω μπροστά για τα καλά.

Όποτε όταν η κάθε μαμά εταιρία λέει αυτό πρέπει να κανείς δεν πρέπει να κάνουμε του κεφαλιού μας εμείς η να κάνουμε αυτό που λέει ο ποιο έξυπνος μάστορας του κόσμου. Που σου λέει αυτά που λέει εδώ μέσα είναι μαλακίες και περιττά.


+100000000000000

fuzzy logic 2 p15kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.129 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ