Αμόνωτη ή μονωμένη καμινάδα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47187 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Αμόνωτη ή μονωμένη καμινάδα;
Ύψος - διάμετρος, είναι οι βασικές παράμετροι από τις οποίες διαμορφώνεται ο ελκυσμός.

Η συγκεκριμένη διαμόρφωση μεταφράζεται σε συγκεκριμένα Pa υποπίεσης υπό νορμάλ συνθήκες, εφόσον δεν επηρεάζεται ο ελκυσμός από εξωγενείς παράγοντας (πχ υπερβολικό κρύο και αμόνωτη καμινάδα).

Γιατί, αν σου έλεγε τιμή υποπίεσης ο κιτουράμαρος, λες ο μάστοράς σου να έβγαζε μανόμετρο από το βαλιτσάκι να μετρήσει? :P :lol: :lol: :lol: :lol:


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47193 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Αμόνωτη ή μονωμένη καμινάδα;

GT έγραψε: Ύψος - διάμετρος, είναι οι βασικές παράμετροι από τις οποίες διαμορφώνεται ο ελκυσμός.

Η συγκεκριμένη διαμόρφωση μεταφράζεται σε συγκεκριμένα Pa υποπίεσης υπό νορμάλ συνθήκες, εφόσον δεν επηρεάζεται ο ελκυσμός από εξωγενείς παράγοντας (πχ υπερβολικό κρύο και αμόνωτη καμινάδα).

Γιατί, αν σου έλεγε τιμή υποπίεσης ο κιτουράμαρος, λες ο μάστοράς σου να έβγαζε μανόμετρο από το βαλιτσάκι να μετρήσει? :P :lol: :lol: :lol: :lol:

Άσε μη μου θυμίζεις την εγκατάσταση! Που πήγαινε και έβαζε σιλικόνη από κάτω από τη σκεπή με το δάχτυλο και με την πρώτη βροχή έτρεχαν νερά στην καμινάδα!

Ξέρω ότι πρέπει να έχει Φ150 καμινάδα με 3 μέτρα τουλάχιστον ύψος πάνω από το λέβητα και σχέση ύψους-πλάτους μεγαλύτερη από 3:1 (μάλλον εννοεί αναλογία μήκους κάθετων και οριζόντιων σωλήνων).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47201 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Αμόνωτη ή μονωμένη καμινάδα;

DOOM_NX έγραψε:

GT έγραψε: Ύψος - διάμετρος, είναι οι βασικές παράμετροι από τις οποίες διαμορφώνεται ο ελκυσμός.

Η συγκεκριμένη διαμόρφωση μεταφράζεται σε συγκεκριμένα Pa υποπίεσης υπό νορμάλ συνθήκες, εφόσον δεν επηρεάζεται ο ελκυσμός από εξωγενείς παράγοντας (πχ υπερβολικό κρύο και αμόνωτη καμινάδα).

Γιατί, αν σου έλεγε τιμή υποπίεσης ο κιτουράμαρος, λες ο μάστοράς σου να έβγαζε μανόμετρο από το βαλιτσάκι να μετρήσει? :P :lol: :lol: :lol: :lol:

Άσε μη μου θυμίζεις την εγκατάσταση! Που πήγαινε και έβαζε σιλικόνη από κάτω από τη σκεπή με το δάχτυλο και με την πρώτη βροχή έτρεχαν νερά στην καμινάδα!

Ξέρω ότι πρέπει να έχει Φ150 καμινάδα με 3 μέτρα τουλάχιστον ύψος πάνω από το λέβητα και σχέση ύψους-πλάτους μεγαλύτερη από 3:1 (μάλλον εννοεί αναλογία μήκους κάθετων και οριζόντιων σωλήνων).


Πως δεν έβαλε μετά το δάχτυλο στο μύτη ή στο αυτί για να τα καθαρίσει, να μπουκώσει σιλικόνη... :sick: :lol: :lol: :lol:

Ως προς την αναλογία που λες, οι Γιαπωνέζοι απευθύνονται μάλλον σε γνώστες μαθηματικών. :P

Αντίστοιχα, κάποιοι κατασκευαστές τζακιών, ζητάνε πχ για μια εστία των 10-15kW, καμινάδα Φ200 ως τα 4 μέτρα, με επισήμανση για μείωση κατά 1 διάσταση ανά 2m, δηλαδή Φ180 ως τα 6m, Φ160 ως τα 8m.

Το ίδιο δε λέμε? :woohoo:


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47207 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Αμόνωτη ή μονωμένη καμινάδα;

GT έγραψε: Πως δεν έβαλε μετά το δάχτυλο στο μύτη ή στο αυτί για να τα καθαρίσει, να μπουκώσει σιλικόνη... :sick: :lol: :lol: :lol:

Ως προς την αναλογία που λες, οι Γιαπωνέζοι απευθύνονται μάλλον σε γνώστες μαθηματικών. :P

Αντίστοιχα, κάποιοι κατασκευαστές τζακιών, ζητάνε πχ για μια εστία των 10-15kW, καμινάδα Φ200 ως τα 4 μέτρα, με επισήμανση για μείωση κατά 1 διάσταση ανά 2m, δηλαδή Φ180 ως τα 6m, Φ160 ως τα 8m.

Το ίδιο δε λέμε? :woohoo:

Δεν ξέρω με μπέρδεψες. Πάω να το ξαναδιαβάσω στο WC.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47218 από tasos01
Απαντήθηκε από tasos01 στο θέμα Αμόνωτη ή μονωμένη καμινάδα;

GT έγραψε:

DOOM_NX έγραψε:

GT έγραψε: Ύψος - διάμετρος, είναι οι βασικές παράμετροι από τις οποίες διαμορφώνεται ο ελκυσμός.

Η συγκεκριμένη διαμόρφωση μεταφράζεται σε συγκεκριμένα Pa υποπίεσης υπό νορμάλ συνθήκες, εφόσον δεν επηρεάζεται ο ελκυσμός από εξωγενείς παράγοντας (πχ υπερβολικό κρύο και αμόνωτη καμινάδα).

Γιατί, αν σου έλεγε τιμή υποπίεσης ο κιτουράμαρος, λες ο μάστοράς σου να έβγαζε μανόμετρο από το βαλιτσάκι να μετρήσει? :P :lol: :lol: :lol: :lol:

Άσε μη μου θυμίζεις την εγκατάσταση! Που πήγαινε και έβαζε σιλικόνη από κάτω από τη σκεπή με το δάχτυλο και με την πρώτη βροχή έτρεχαν νερά στην καμινάδα!

Ξέρω ότι πρέπει να έχει Φ150 καμινάδα με 3 μέτρα τουλάχιστον ύψος πάνω από το λέβητα και σχέση ύψους-πλάτους μεγαλύτερη από 3:1 (μάλλον εννοεί αναλογία μήκους κάθετων και οριζόντιων σωλήνων).


Πως δεν έβαλε μετά το δάχτυλο στο μύτη ή στο αυτί για να τα καθαρίσει, να μπουκώσει σιλικόνη... :sick: :lol: :lol: :lol:

Ως προς την αναλογία που λες, οι Γιαπωνέζοι απευθύνονται μάλλον σε γνώστες μαθηματικών. :P

Αντίστοιχα, κάποιοι κατασκευαστές τζακιών, ζητάνε πχ για μια εστία των 10-15kW, καμινάδα Φ200 ως τα 4 μέτρα, με επισήμανση για μείωση κατά 1 διάσταση ανά 2m, δηλαδή Φ180 ως τα 6m, Φ160 ως τα 8m.

Το ίδιο δε λέμε? :woohoo:


ρε παιδια σχετικα με αυτο που λετε για τις καμιναδες(ζητάνε πχ για μια εστία των 10-15kW, καμινάδα Φ200 ως τα 4 μέτρα, με επισήμανση για μείωση κατά 1 διάσταση ανά 2m, δηλαδή Φ180 ως τα 6m, Φ160 ως τα 8m).......στο δικο μου ενεργειακο ο τεχνιτης στην ταρατσα συνεχισε την καμιναδα που ειναι φ180 με χτιστη στρογγυλη φ270 και στο τελειωμα εχει βαλει 50 ποντους φ250..μηπως εχω τελικα υπερβολικο ελκυσμο?

chama 78 plus

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47227 από DOOM_NX
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ