Αμόνωτη ή μονωμένη καμινάδα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47136 από DIMITRIS38
Απαντήθηκε από DIMITRIS38 στο θέμα Αμόνωτη ή μονωμένη καμινάδα;

DOOM_NX έγραψε: Αν μιλάμε για μια καμινάδα που από τα 3 συνολικά μέτρα, τα 2,5 είναι μέσα στο λεβητοστάσιο; Αξίζει να την αλλάξω με μονωμένη;

δεν χρειάζεται να τα αλλάξεις πάρε υαλοβάμβακα και τυλίξετε ποιο φθηνά θα σου βγει

fuzzy logic 2 p15kw
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47137 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Αμόνωτη ή μονωμένη καμινάδα;

rivol έγραψε: Πάρε υαλοβάμβακα με αλουμινόχαρτο και επένδυσε την μέσα στο λεβητοστάσιο, θα βοηθήσει πολύ τον ελκυσμό.

Αυτό πρέπει να το κάνεις λίγο πιο λιανά, φίλε rivol. Που να βάλω τον υαλοβάμβακα, πάνω στην καμινάδα;

DIMITRIS38 έγραψε:

DOOM_NX έγραψε: Αν μιλάμε για μια καμινάδα που από τα 3 συνολικά μέτρα, τα 2,5 είναι μέσα στο λεβητοστάσιο; Αξίζει να την αλλάξω με μονωμένη;

δεν χρειάζεται να τα αλλάξεις πάρε υαλοβάμβακα και τυλίξετε ποιο φθηνά θα σου βγει

Α, μάλιστα. Να πω μια χαζαμάρα; Δηλαδή, θα τραβάει περισσότερο αέρα η καμινάδα και θα φεύγει η ζέστη από το θάλαμο καύσης; Το θέλουμε αυτό;
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47146 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Αμόνωτη ή μονωμένη καμινάδα;

DOOM_NX έγραψε: ...
Εσείς καήκατε στο χυλό και φυσάτε και το γιαούρτι τώρα! Όχι, δε στράβωσα, μην ανησυχείς! Άμα στραβώσω θα στείλω εξώδικο! :lol:

Άντε καλή δύναμη κι εις ανώτερα! :)


Κανείς δεν κάηκε φίλτατε DOOM_NX, μην το βλέπεις έτσι. :) Προφανώς αστειευόμενος το είπες. :cheer:

Επίσης, επειδή χρησιμοποίησες πληθυντικό, δεν έγραψα συλλογικά, αλλά ατομικά ως GT, καθήμενος μόνος μου στον καναπέ μου. :P

Συνεπώς δε φυσάμε ούτε φυσάω κανένα γιαούρτι. Διευθέτησα εγώ κάτι που είπα εγώ, καλού κακού, όπως ακριβώς θα έκανα και πριν το συμβάν, το οποίο δεν έχει σχέση. ;)

Ευχαριστώ για τις ευχές, αλλά δεν έχει ανώτερα, admin δε γίνομαι με τίποτα! :whistle: :lol: :lol: :lol:

Τέλος το off topic, θα μας κυνηγάνε οι mods! :whistle: :lol:


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47156 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Αμόνωτη ή μονωμένη καμινάδα;

GT έγραψε: Κανείς δεν κάηκε φίλτατε DOOM_NX, μην το βλέπεις έτσι. :) Προφανώς αστειευόμενος το είπες. :cheer:

Αστειευόμενος το είπα, αλλά μέχρι χθες διάβαζα για παρεξηγήσεις μεταξύ mod και χρηστών, μη μου λες κανείς δεν κάηκε! :P

Πείτε για την καμινάδα τώρα. Αν κατάλαβα καλά θα πρέπει να βελτιώσεις τον ελκυσμό όταν χρειάζεσαι περισσότερο αέρα στην καύση; Αν αφήνει κατάλοιπα το καύσιμο για παράδειγμα; Αν ο ανεμιστήρας δεν επαρκεί;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47175 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Αμόνωτη ή μονωμένη καμινάδα;

DOOM_NX έγραψε:

GT έγραψε: Κανείς δεν κάηκε φίλτατε DOOM_NX, μην το βλέπεις έτσι. :) Προφανώς αστειευόμενος το είπες. :cheer:

Αστειευόμενος το είπα, αλλά μέχρι χθες διάβαζα για παρεξηγήσεις μεταξύ mod και χρηστών, μη μου λες κανείς δεν κάηκε! :P

Πείτε για την καμινάδα τώρα. Αν κατάλαβα καλά θα πρέπει να βελτιώσεις τον ελκυσμό όταν χρειάζεσαι περισσότερο αέρα στην καύση; Αν αφήνει κατάλοιπα το καύσιμο για παράδειγμα; Αν ο ανεμιστήρας δεν επαρκεί;


Κατά την προσωπική μου άποψη, σου ξαναλέω και επιμένω ότι κανείς δεν κάηκε. Υπήρξε μια διαμάχη η οποία ξέφυγε. Τίποτα περισσότερο. Ανθρώπινο είναι όπως και δυστυχώς αναμενόμενο να συμβεί κάποιες φορές. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει κάποιος να θεωρηθεί καμμένος. Πραγματικά, δεν είναι έτσι. :)

Επειδή το ξεφτίλισα το θέμα με το off topic :blush: , να σου πω μια γνώμη για την καμινάδα τώρα, που είναι και πιο ενδιαφέρον. :P

Θεωρητικά στο manual σου αναγράφει κάποια τιμή πίεσης (υποπίεση) σε Pascal για την καμινάδα σου. Για να υπάρχει σωστός ελκυσμός, πρέπει να πετύχεις την τιμή αυτή.

Αν η τιμή είναι μεγαλύτερη, θεωρητικά η συσκευή σου τραβάει αντίστοιχα παραπάνω αέρα καύσης, με ενδεχομένως αρνητικό αντίκτυπο στην οικονομία αλλά και πτώση θερμοκρασίας του λέβητα. Δεν ξέρω αν οι τιμές αυτές είναι αρκετές ώστε να είναι και υπολογήσιμες, μάλλον είναι ελάχιστες, θεωρητικά όμως πιστεύω πως ισχύει.

Αν είναι μικρότερη, εισέρχεται λιγότερος αέρας καύσης, με αποτέλεσμα ατελή καύση, οπότε και πτώση απόδοσης. Αυτό έχει και εμφανέστερες συνέπειες.

Σε περίπτωση αμόνωτης καμινάδας που επηρεάζεται από τις θερμοκρασίες, τα καπναέρια κρυώνουν πριν εξέρθουν από την καμινάδα, με αποτέλεσμα να χάνουν ταχύτητα ανόδου, μειώνοντας έτσι τον ελκυσμό. Επίσης, όντας κρύα, υγροποιούνται και αφήνουν επικαθήσεις στην καμινάδα, ενώ ελλείψει ταυ καθαρισμού, ίσως γυρίσουν και στη συσκευή μας.

Στα μεταφέρω από τη συζήτηση για τα τζάκια. Αφενός καύση στερεών καυσίμων και στα 2, αφετέρου πολύ πιο ελεγχόμενη η καύση στον πελλετολέβητα, οπότε δεν ξέρω κατά πόσον είναι ασφαλής και η σύγκριση.

Θεωρητική ανάλυση από μη ειδικό, που έχει διαβάσει όμως αρκετά σχετικά. Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα! :silly:


Ακόμα στα πετρέλαια...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": KiNG

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47185 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Αμόνωτη ή μονωμένη καμινάδα;

GT έγραψε: Κατά την προσωπική μου άποψη, σου ξαναλέω και επιμένω ότι κανείς δεν κάηκε. Υπήρξε μια διαμάχη η οποία ξέφυγε. Τίποτα περισσότερο. Ανθρώπινο είναι όπως και δυστυχώς αναμενόμενο να συμβεί κάποιες φορές. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει κάποιος να θεωρηθεί καμμένος. Πραγματικά, δεν είναι έτσι. :)

Μάλλον πρέπει να διευκρινήσω ότι με το "κάηκε στο χυλό" εννοώ "παρεξηγήθηκε". Τέλος πάντων, δε λέει να το συζητάμε άλλο :P

Σχετικά με την καμινάδα το manual απλά σε μήκος και διατομή της καμινάδας αναφέρεται :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ