Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9353 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Τρύπα για να μπαίνει αέρας μέσα στην φούσκα από το δωμάτιο κάνατε? Μόνο έξοδος δεν γίνεται, θέλει και είσοδο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9354 από marsdiv
Απαντήθηκε από marsdiv στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Τρύπα για να μπαίνει αέρας μέσα στην φούσκα από το δωμάτιο κάνατε? Μόνο έξοδος δεν γίνεται, θέλει και είσοδο.


Αστερη σε ποιον αναφερεσαι? στον φιλο που εγραψε το προηγουμενο ποστ απο το δικο σου? Γιατι και σε μενα εκτος απο τις δυο περσιδες στην γυψοσανιδα δεν εχει καπου τρυπα απο το δωματιο για εισαγωγη αερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9355 από MATDK
Απαντήθηκε από MATDK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ΑΝ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΝΑΙ ΕΧΕΙ ΤΡΥΠΑ ΑΠ ΕΞΩ ΓΙΑ ΝΑ ΡΟΥΦΑΕΙ ΑΕΡΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΩΛΙΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΡΟΥΦΑΕΙ ΜΕ ΠΙΕΣΗ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΞΩ ΤΟ ΤΖΑΜΙ ΤΟΥ ΤΖΑΚΙΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΖΑΜΙ ΤΡΑΒΑΕΙ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ 7Κ.Μ ΤΝ ΩΡΑ ΕΝΩ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ 100Κ.Μ ΑΝΑ ΩΡΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΟΠΙΕΣΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Κ ΝΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΩΝ ΑΕΡΑ ΑΠΟ ΤΝ ΠΙΣΩ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΤΡΥΠΑ ΤΣ ΓΥΨΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ( ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΤΡΥΠΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΛ ΚΟΥΦΟΜΑΤΑ) ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΕ ΠΙΕΣΗ ΑΠΟ ΤΣ ΠΕΡΣΙΔΕΣ. ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΛΕΙΣΤΩ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΑΥΤΗ Η ΦΥΣΙΚΗ ΡΟΗ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΤΟ ΖΕΣΤΩ ΠΑΕΙ ΠΑΝΩ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9356 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

marsdiv έγραψε:

Asteris έγραψε: Τρύπα για να μπαίνει αέρας μέσα στην φούσκα από το δωμάτιο κάνατε? Μόνο έξοδος δεν γίνεται, θέλει και είσοδο.


Αστερη σε ποιον αναφερεσαι? στον φιλο που εγραψε το προηγουμενο ποστ απο το δικο σου? Γιατι και σε μενα εκτος απο τις δυο περσιδες στην γυψοσανιδα δεν εχει καπου τρυπα απο το δωματιο για εισαγωγη αερα.


Το δικό σου μιά χαρά είναι για ανοιχτό λέμε, όλα έτσι τα κάνανε. Όταν κάνεις ενεργειακό, θα οδηγήσεις σωλήνα αν θες στο μπροστά μέρος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9357 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

MATDK έγραψε: ΑΝ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΝΑΙ ΕΧΕΙ ΤΡΥΠΑ ΑΠ ΕΞΩ ΓΙΑ ΝΑ ΡΟΥΦΑΕΙ ΑΕΡΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΩΛΙΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΡΟΥΦΑΕΙ ΜΕ ΠΙΕΣΗ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΞΩ ΤΟ ΤΖΑΜΙ ΤΟΥ ΤΖΑΚΙΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΖΑΜΙ ΤΡΑΒΑΕΙ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ 7Κ.Μ ΤΝ ΩΡΑ ΕΝΩ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ 100Κ.Μ ΑΝΑ ΩΡΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΟΠΙΕΣΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Κ ΝΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΩΝ ΑΕΡΑ ΑΠΟ ΤΝ ΠΙΣΩ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΤΡΥΠΑ ΤΣ ΓΥΨΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ( ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΤΡΥΠΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΛ ΚΟΥΦΟΜΑΤΑ) ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΕ ΠΙΕΣΗ ΑΠΟ ΤΣ ΠΕΡΣΙΔΕΣ. ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΛΕΙΣΤΩ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΑΥΤΗ Η ΦΥΣΙΚΗ ΡΟΗ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΤΟ ΖΕΣΤΩ ΠΑΕΙ ΠΑΝΩ?


Τρύπα κάτω, τρύπα πάνω εσωτερικές. Μόνο έτσι γίνεται φυσική εσωτερική ροή. Τρύπα έξω-τρύπα μέσα δεν δουλεύει, που θα πάει ο αέρας που έρχεται από έξω, δεν μπαίνει μέσα αν δεν φύγει πρώτα κάποια ποσότητα αέρα από το δωμάτιο. Αυτό συμβαίνει όταν ανοίγεις την πόρτα, η καμινάδα τραβάει έξω αέρα και η περσίδα φέρνει μέσω της κάτω τρύπας νέο αέρα σε αντίστοιχη ποσότητα με αυτόν που φεύγει. Φυσικά έτσι δεν πρόκειται ποτέ να ζεσταθείς, γιατί το τζάκι δεν προλαβαίνει να ζεστάνει τόσο κρύο αέρα που μπαίνει μέσα στο σπίτι.

Θες μιά περσίδα να τραβάει αέρα από το δωμάτιο, κάπου χαμηλά, κάτω από το τζάκι (αρκεί το κάτω μέρος να επικοινωνεί με το πάνω, ώστε ο αέρας να μπαίνει από κάτω, να γλύφει την εστία, να θερμαίνεται και να βγαίνει από πάνω). Αν το κάτω μέρος δεν επικοινωνεί με το πάνω, τότε περσίδα ακριβώς πάνω από την κουπαστή.

Φυσικά αυτόν που στο πέρασε, πας και του ρίχνεις δυό μούτζες, γιατί στο λύκειο είχε φυσική κάτω από την βάση και δεν κάνει ούτε για να κουβαλάει τα εργαλεία. Το τζάκι σου αυτήν την στιγμή δεν έχει ροή αέρα μέσα στην φούσκα, ο αέρας υπερθερμαίνει ότι έχεις εκεί μέσα, γυψοσανίδες, πετροβάμβακες, στόκους κλπ και αυτό είναι που μυρίζει...
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9359 από MATDK
Απαντήθηκε από MATDK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ΤΖΑΚΙ Κ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕ ΤΝ ΓΥΨΟΣΑΝΙΔΑ ΕΙΝΑΙ Κ ΟΙ 2 ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΕΔΩ Κ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΛΛΑ! ΑΡΑ ΕΓΩ ΤΙ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΚΛΕΙΝΩ ΤΝ ΤΡΥΠΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠ ΕΞΩ Κ ΑΝΟΙΓΩ ΜΙΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΝ ΕΣΤΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ? ΕΤΣΙ ΘΑ ΒΓΑΖΕΙ ΖΕΣΤΟ ΑΕΡΑ ΜΕ ΠΙΕΣΗ ΑΠΟ ΠΑΝΩ? ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ Κ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΩΤΟ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΠΟΥ ΠΡΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.534 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ