Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9169 από VOSDOGIAN
Απαντήθηκε από VOSDOGIAN στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GeoTa έγραψε:

VOSDOGIAN έγραψε:
Οπότε αν επιχειρούσα να κάνω απο την αρχή μια αλλαγή και έπρεπε να βάλω ένα απο τα δυο θα έβαζα το foyer...Άλλωστε το κόστος έχει μικρή διαφορά (200-300 €)

Στερνή μου γνώση να σ'ειχα πρώτα που λένε

Εγώ τώρα το ψάχνω γιαυτό σας έχω ζαλίσει, δεν σκέφτομαι τα 200-300 ευρω αλλά τον εναλλάκτη θα το κάνω μόνος ενώ το να αλλάξω όλη την εστία μου φαίνεται πολύ δύσκολο αν και ο asteris λέει πως δεν ειναι :unsure:


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9178 από kavem
Απαντήθηκε από kavem στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

VOSDOGIAN έγραψε:

GeoTa έγραψε:

VOSDOGIAN έγραψε:
Οπότε αν επιχειρούσα να κάνω απο την αρχή μια αλλαγή και έπρεπε να βάλω ένα απο τα δυο θα έβαζα το foyer...Άλλωστε το κόστος έχει μικρή διαφορά (200-300 €)

Στερνή μου γνώση να σ'ειχα πρώτα που λένε

Εγώ τώρα το ψάχνω γιαυτό σας έχω ζαλίσει, δεν σκέφτομαι τα 200-300 ευρω αλλά τον εναλλάκτη θα το κάνω μόνος ενώ το να αλλάξω όλη την εστία μου φαίνεται πολύ δύσκολο αν και ο asteris λέει πως δεν ειναι :unsure:


Εγω μετα απο προσεκτικη μελετη του φορουμ αποφασισα αντι κασετας να βαλω το foyer του leroy που εχει πολυ καλη τιμη στα 600 ευρω και ειναι βαρυ μαντεμι
τωρα τις εργασιες τοποθετησης θα κανω μονος μου τα γκρεμισματα θα αγορασω τον εναλλακτη βεντιλατερ και θα ψαξω για ενα τζακα ----στην θεσσαλονικη ο αστερης πληρωσε 400 ευρω αν βρω τετοια τιμη αθηνα δεν το συζηταω καθολου

Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by kavem.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9225 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Σνιφ Σνιφ κλαιμε με μαυρο δακρυ το καημενο το τζακι τα καημενα τα μαρμαρα τα καημενα τα λεφτουδακια μας.Ενας δεν βρεθηκε να μας ανεβασει λιγο το ηθικο εμας τους αποτυχημενους ιδιοκτητες ενεργειακου τζακιου κριμα.
Αντιο καλο μου τζακι!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9226 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

giol έγραψε: Συμφορουμίτες, θέλω απόψεις για αυτή την εστία www.turbofonte.com/en/foyer/categorie-fo...foyer-eliseo-77.html
Την έχω βρει 1250 ευρώ στην Ελλάδα. Γαλλική με 5 χρόνια εγγύηση , 80% απόδοση με ονομαστική ισχύ 15 kw.
Σαφώς ακριβότερη από την εστία ... αναφοράς: invicta selenic 700.
Ψάχνω να βρω τι κάνει κάποιες εστίες πιο ακριβές από άλλες με ίδια/παρόμοια χαρακτηριστικά.


Η εστία φαίνεται μιά χαρά. Το αν αξίζει άλλα 600€ για 5% απόδοση και 1 έξτρα kW, το ξέρεις εσύ. Αν το πάρουμε με ψυχρά νούμερα, εγώ με το Selenic θα πληρώνω 5€ παραπάνω για κάθε τόνο ξύλα που καίω. Άρα θα πατσίσουμε όταν κάψω 120 τόνους ξύλα. Δηλαδή με την τρέχουσα κατανάλωσή μου των 8 τόνων ετησίως, σε 15 χρόνια. Μάλλον δεν αξίζει η διαφορά.

Όσον αφορά την διαφορά τιμής, καθόσον μιλάμε για δύο επώνυμες εστίες, η διαφορά τιμής βρίσκεται στο κανάλι διανομής της δεύτερης. Άλλο ποσοστό κέρδους θέλει να βγάλει το Leroy, που αγοράζει και κατευθείαν από το εργοστάσιο και άλλο ο τοπικός αντιπρόσωπος της Turbofonte που αγοράζει και πιθανόν από ενδιάμεσο εισαγωγέα ή χοντρέμπορο.

Και Mercedes να αγοράσει το Leroy απευθείας από το εργοστάσιο, να είσαι σίγουρος ότι θα το πουλάει 10-15 χιλιάρικα κάτω από τις αντιπροσωπείες...
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9237 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

erimitis έγραψε: Σνιφ Σνιφ κλαιμε με μαυρο δακρυ το καημενο το τζακι τα καημενα τα μαρμαρα τα καημενα τα λεφτουδακια μας.Ενας δεν βρεθηκε να μας ανεβασει λιγο το ηθικο εμας τους αποτυχημενους ιδιοκτητες ενεργειακου τζακιου κριμα.
Αντιο καλο μου τζακι!!!!!!


Πίσω από κάθε πανέμορφη γυναίκα... που όλοι θα θελαν για δικιά τους... που θα διναν οτιδήποτε για να ναι μαζί της.... ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ένας άντρας... που χώρισε απ αυτή... και νοιώθει υπέροχα!!!! :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9250 από kavem
Απαντήθηκε από kavem στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

giol έγραψε: Συμφορουμίτες, θέλω απόψεις για αυτή την εστία www.turbofonte.com/en/foyer/categorie-fo...foyer-eliseo-77.html
Την έχω βρει 1250 ευρώ στην Ελλάδα. Γαλλική με 5 χρόνια εγγύηση , 80% απόδοση με ονομαστική ισχύ 15 kw.
Σαφώς ακριβότερη από την εστία ... αναφοράς: invicta selenic 700.
Ψάχνω να βρω τι κάνει κάποιες εστίες πιο ακριβές από άλλες με ίδια/παρόμοια χαρακτηριστικά.


Η εστία φαίνεται μιά χαρά. Το αν αξίζει άλλα 600€ για 5% απόδοση και 1 έξτρα kW, το ξέρεις εσύ. Αν το πάρουμε με ψυχρά νούμερα, εγώ με το Selenic θα πληρώνω 5€ παραπάνω για κάθε τόνο ξύλα που καίω. Άρα θα πατσίσουμε όταν κάψω 120 τόνους ξύλα. Δηλαδή με την τρέχουσα κατανάλωσή μου των 8 τόνων ετησίως, σε 15 χρόνια. Μάλλον δεν αξίζει η διαφορά.

Όσον αφορά την διαφορά τιμής, καθόσον μιλάμε για δύο επώνυμες εστίες, η διαφορά τιμής βρίσκεται στο κανάλι διανομής της δεύτερης. Άλλο ποσοστό κέρδους θέλει να βγάλει το Leroy, που αγοράζει και κατευθείαν από το εργοστάσιο και άλλο ο τοπικός αντιπρόσωπος της Turbofonte που αγοράζει και πιθανόν από ενδιάμεσο εισαγωγέα ή χοντρέμπορο.

Και Mercedes να αγοράσει το Leroy απευθείας από το εργοστάσιο, να είσαι σίγουρος ότι θα το πουλάει 10-15 χιλιάρικα κάτω από τις αντιπροσωπείες...


αστερή ειδα σημερα την κασετα σου στο leroy
μια ερωτηση το βεντιλατερ σε πιο μερος του τζακιου το τοποθετησες μεσα στην φουσκα ?? ,και ερωτω γιατι σε περιπτωση βλαβης θα πρεπει να ξηλωσεις τμημα της γυψοσανιδας του τζακιου για επισκευη αντικατασταση ??? ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.456 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ