Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9123 από VOSDOGIAN
Απαντήθηκε από VOSDOGIAN στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

str1979 έγραψε:
Όρεξη να έχετε κ χρόνο


απ'αυτα έχουμε. Όταν ειναι να γινει η προσπάθεια όμως θέλουμε και καθοδήγηση απο εσας που τα έχετε τοποθετήσει ![/quote]
Σωστό από όρεξη πολύ :cheer: από χρήμα τίποτα :S
GeoTa εσύ από αυτά που διάβασα είσαι ευχαριστημένος από την προσθήκη του εναλλάκτη και του βεντιλατερ, δηλαδή θα το προτείνεις? με την λογική ότι θα το κάνω μόνος μου και να πάρω παραπάνω ζέστη με τα ξύλα που είδη καίω,δεν περιμένω να ζεστάνω όλο το σπίτι με αυτό το τζάκι :whistle:

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9124 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

giol έγραψε:
Με αυτά να ρωτήσω τον asteri αν έχει καμιά πατέντα για να βάλουμε φίτλρο στούς αεραγωγούς το τζακιού για να καθαρίζουμε τον αέρα που ανακυκλώνεται.

Οτι θελεις υπαρχει , χρημα να εχεις ! Εχω δει και ηλεκτρονικο που κατακρατει μεχρι και ακαρεα και ενα σωρο αλλα !! www.kaffe.gr/product.asp?catid=435
και το απλο οπως εχει ο αποροφητηρας της κουζινας με σιτα www.sivar.gr/gr/products/Single-Inlet-Ce...ir-distribution-/719
Οσο για την εισοδο του αερα απ εξω μπορει να μπει και ενα φυσιγγιο ενεργου ανθρακα σαν και αυτο
Το ιδιο μπορει να γινει και στις εξοδους απο καθε αεραγωγο , σαν ποιο φτηνη λυση , με φιλτρα ενεργου ανθρακα σαν και αυτα που βαζουν στους αποροφητηρες !


Οσο για μοτερ , υπαρχει και αυτο το συτε αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρι μαζι τους www.emmevi-fans.it

Εμενα με εβαλε στο τριπακι ο αστερις να ξανα ανοιξω τον τοιχο και να βαλω εναλακτη ( αληθεια ρε συ αστερι στελνει ο δικος σου με αντικαταβολη ,γιατι στην πολη μου εχει εναν που τα φτοιαχνει αλλα ουτε CE εχει και δεν τον πολυεμπιστευομαι , μιας και τον ρωτισα τοσες φορες γιαυτη την καμιναδα ! 2 φορες την ξηλωσα και την ξαναεβαλα με στραγγιση , αλλα και παλι ζουμια με τρεχουν μεσα στο σπιτι ! Τεσπα τωρα με το κρυο δεν γινονται τετοιες δουλειες με τρυπες ! Αν και ειναι ευκολο να τρυπισω τον τοιχο αφου ειναι χτισμενος με 25 ποντους ytong και εχει απο μεσα 5 ποντους σοβα ! Δεν ξερει κανεις να με πει τι σοι μονοση εχει το ytong , ο καθενας τα δικα του λεει και ο μηχανικος που εχω λεει , καλο αλλα οχι το καλητερο -βαλτο εσυ με ειπε και βλεπεις-
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": giol

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9125 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

VOSDOGIAN έγραψε:
Σωστό από όρεξη πολύ :cheer: από χρήμα τίποτα :S
GeoTa εσύ από αυτά που διάβασα είσαι ευχαριστημένος από την προσθήκη του εναλλάκτη και του βεντιλατερ, δηλαδή θα το προτείνεις? με την λογική ότι θα το κάνω μόνος μου και να πάρω παραπάνω ζέστη με τα ξύλα που είδη καίω,δεν περιμένω να ζεστάνω όλο το σπίτι με αυτό το τζάκι :whistle:


Όταν ειχα ξερά ξύλα είχα πολύ ζέστη σε ένα αρκετα μεγάλο χώρο οπότε ναι, ειμαι ευχαριστημένος.
Αλλά... διαβάζοντας τα γραπτά του Αστέρη και άλλων κατόχων foyer, συμπεραίνω ότι η κατανάλωση σε ξύλα που έχω με την απλή εστία μου, είναι 2πλασια σε σχέση με των παιδιών...Επίσης η απόδοση με εναλλάκτη φθάνει 25-30% ενω με foyer 70-80%.
Οπότε αν επιχειρούσα να κάνω απο την αρχή μια αλλαγή και έπρεπε να βάλω ένα απο τα δυο θα έβαζα το foyer...Άλλωστε το κόστος έχει μικρή διαφορά (200-300 €)

Στερνή μου γνώση να σ'ειχα πρώτα που λένε
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9129 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

house έγραψε:
Αν και ειναι ευκολο να τρυπισω τον τοιχο αφου ειναι χτισμενος με 25 ποντους ytong και εχει απο μεσα 5 ποντους σοβα ! Δεν ξερει κανεις να με πει τι σοι μονοση εχει το ytong , ο καθενας τα δικα του λεει και ο μηχανικος που εχω λεει , καλο αλλα οχι το καλητερο -βαλτο εσυ με ειπε και βλεπεις-


5cm σοβα σε ytong?
Παει το χασαμε!!!
Το ytong ειναι το ιδιο μονωτικο.Βλεπε www.ytong.gr/
Κ μαλιστα απο τις καλυτερες λυσεις!
Ο μηχανικος δεν ηξερε την τυφλα του.
Ακου "βαλτο εσυ κ βλεπεις".
Τι σε πληρωνει ο αλλος κυριε μου?
Να προτεινεις λυσεις που ουτε εσυ ο ιδιος γνωριζεις κ να πειραματιζεσαι με τα λεφτα του αλλου?

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by stergiosbik.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9140 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Συμφορουμίτες, θέλω απόψεις για αυτή την εστία www.turbofonte.com/en/foyer/categorie-fo...foyer-eliseo-77.html
Την έχω βρει 1250 ευρώ στην Ελλάδα. Γαλλική με 5 χρόνια εγγύηση , 80% απόδοση με ονομαστική ισχύ 15 kw.
Σαφώς ακριβότερη από την εστία ... αναφοράς: invicta selenic 700.
Ψάχνω να βρω τι κάνει κάποιες εστίες πιο ακριβές από άλλες με ίδια/παρόμοια χαρακτηριστικά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9148 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Διαβάζωντας τον κατάλογο στο παρακάτω link www.turbofonte.com/documents/pdf/TURBOFO...alogue-2009-2010.pdf , διαπίστωσα ότι οι μετρήσεις απόδοσης διαφέρουν στο ίδιο τζάκι αναλόγως την ισχύ που θα γίνει η μέτρηση. π.χ. στο τζάκι που αναφέρω στο προηγούμενο post , έχει 81, % στα 15 KW και 79,5 στα 8 kw. Παρακάτω στον κατάλογο βλέπεις εστίες που έχουν
Essais CTIF à PN 9 kW Rendement : 72,9 % CO à 13 % d’O2 : 0,3 %
Essais CTIF à PN 14 kW Rendement : 74,0 % CO à 13 % d’O2 : 0,2 %

αναρωτιέμαι στις υπόλοιπες που αναφέρουν μόνο μια τιμή ποια τιμή έιναι: η μέγιστη ή η μέση;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.543 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ