Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8897 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pantelis1973 έγραψε: Αστέρη, οι τιμές των τζακιών την άνοιξη-καλοκαίρι είναι καλύτερες?


Ε, στην αναδουλειά κάνεις καλύτερο παζάρι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8899 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

giol έγραψε: [quote/]Αν θες να κανεις απολυτη οικονομια στη θερμανση βαζεις ΜΟΝΩΣΗ!
Αυτο ειναι το Α κ το Ω σε ενα σπιτι.
Πελλετ,τζακια,αντλιες θερμοτητας (με τυχαια σειρα) κτλ. ερχονται δευτερα.
Μη κανετε το λαθος που καναμε ολα τα χρονια κ με το πετρελαιο.
Φθηνο ηταν κ καιγαμε αβερτα!
Ετσι τωρα κ με το πελλετ,ξυλο κτλ.
Σκοπος ειναι να μην καταναλωνουμε σχεδον τιποτα κ οχι να καταναλωνουμε εστω κ φθηνα!!!


Μόνωση έχω ΑΑΑ με τριπλά dow, διπλά τζάμια, καλά κουφώματα κ.τ.λ. για αυτό με ένα 24αρι στο HEAT 21 βαθμούς βγάζω όλο το χειμώνα, αλλά τα σπίτια έχουν απώλειες ότι και να κάνεις, και πρέπει να έχεις εναλλακτικές πηγές θέρμανσης.[/quote]

Δεν το ειπα για σενα προσωπικα.
Απλως βρηκα "πατημα" για να πω καποια πραγματα. ;)
Αυτο με το τριπλο dow το κανεις λιγο πιο λιανα?
Μηπως εννοεις οτι εχεις 3 στρωματα dow απο 3cm ενδιαμεσα στους τοιχους?

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8901 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Επειδή βλέπω πολλούς γονείς στο φόρουμ και το έχω ψάξει το θέμα της θερμοκρασίας λάβετε υπόψιν τα εξής:

1. Η ιδανική θερμοκρασία για παιδιά είναι 21-22 βαθμούς
2. Η υγρασία πρέπει να είναι 40-60 %
3. Το σπίτι πρέπει να αερίζεται κάθε μέρα για 60 λέπτα ανοίγοντας παράθυρο -ναι και με -5 έξω- για να αλλάζει ο άερας του σπιτιού.
4. Τα φίτλρα στο κλιματιστικό πρέπει να συντηρούνται σωστά

Όλες οι πηγές θερμότητας ξεραίνουν την ατμόσφαιρα και οι θερμοκρασία δεν είναι ομοιόμορφη σε όλο το σπίτι. Για αυτό χρείαζεται ένα καλό αισθητήρα θερμοκρασίας και υγρασίας στο παιδικό δωμάτιο και πιθανόν υγραντήρα. Η καλή μόνωση των σύγχρονων κτηρίων δεν επίτρέπει στον αέρα να αλλάζει και οι συσκευές που όλοι έχουμε στο σπίτι (φούρνοι,τηλεοράσεις,ψυγεία κ.τ.λ) επηρεάζουν αρνητικά την ατμόσφαιρα και επειδή τα παιδιά την βγάζουν όλη μέρα στο σπίτι όταν κάνει ψοφόκρυο, αναπνέουν αέρα πολύ χαμηλής ποιότητας.
Όποτε όση μόνωση και να έχεις,ακόμα και αν το σπίτι σου είναι χτισμένο 10 μέτρα κάτω από το χώμα με μόνο μια πόρτα για να μπαινοβγαίνεις, θα χρειαστεί να χάσεις λίγο ενέργεια για να μην πάθεις χειρότερα.

Με αυτά να ρωτήσω τον asteri αν έχει καμιά πατέντα για να βάλουμε φίτλρο στούς αεραγωγούς το τζακιού για να καθαρίζουμε τον αέρα που ανακυκλώνεται.

Υ.Γ. Τα παραπάνω τα έχω δοκιμάσει αφού η κόρη μου τα πρώτα 2 χρόνια έζησε σε αυτές τις συνθήκες, με την γυναίκα μου και την πεθερά μου να διαμαρτύρονται ότι κάνει ψόφο (είχαν μάθει στο πετρέλαιο και θερμοστάτη στους 25) και δεν είδα ούτε μύξα.Τον τελευταίο 1.5 χρόνο που μένουμε σε αλλό σπίτι λόγω δουλειάς και έχουμε φυσικό αέριο και ζέστα στο σπίτι, τα παιδιά αρωστένουν κάθε μήνα. Δεν βλέπω την ώρα να γυρίσω σε κλιμά και τζάκι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8902 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

stergiosbik έγραψε:

giol έγραψε: [quote/]Αν θες να κανεις απολυτη οικονομια στη θερμανση βαζεις ΜΟΝΩΣΗ!
Αυτο ειναι το Α κ το Ω σε ενα σπιτι.
Πελλετ,τζακια,αντλιες θερμοτητας (με τυχαια σειρα) κτλ. ερχονται δευτερα.
Μη κανετε το λαθος που καναμε ολα τα χρονια κ με το πετρελαιο.
Φθηνο ηταν κ καιγαμε αβερτα!
Ετσι τωρα κ με το πελλετ,ξυλο κτλ.
Σκοπος ειναι να μην καταναλωνουμε σχεδον τιποτα κ οχι να καταναλωνουμε εστω κ φθηνα!!!


Μόνωση έχω ΑΑΑ με τριπλά dow, διπλά τζάμια, καλά κουφώματα κ.τ.λ. για αυτό με ένα 24αρι στο HEAT 21 βαθμούς βγάζω όλο το χειμώνα, αλλά τα σπίτια έχουν απώλειες ότι και να κάνεις, και πρέπει να έχεις εναλλακτικές πηγές θέρμανσης.


Δεν το ειπα για σενα προσωπικα.
Απλως βρηκα "πατημα" για να πω καποια πραγματα. ;)
Αυτο με το τριπλο dow το κανεις λιγο πιο λιανα?
Μηπως εννοεις οτι εχεις 3 στρωματα dow απο 3cm ενδιαμεσα στους τοιχους?[/quote]

Λεπτομέρειες δεν ξέρω να σου πω, αλλά ο πεθερός μου που το έχτισε, έχει μια μανία με την υπέρβολή και έχει βάλει τα διπλά σίδερα (αυτό μάλλον δεν έιναι καλό) και από ότι μου λεέι τριπλή μόνωση από αυτην που του πρότεινε ο μηχανικός (3πλα dow μου λεέι και καμαρώνει), πάντως αν εξαιρέσεις ότι δεν μπορώ να βάλω ούτε ράφι στον τοίχο γιατί όπου τρυπήσω με τρυπάνι βρίσκω σίδερο, από μόνωση το έχω παραδεχτεί.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8911 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Για τη μονωση εκανε πολυ καλα.
Για τα σιδερα ομως να του πεις οτι αυτος ειναι για τα σιδερα!!! :evil:
Οι μηχανικοι οταν κανουν μια μελετη υπολογιζουν κ το οτι καθε κτιριο πρεπει να εχει καποια ελαστικοτητα για απορροφηση κραδασμων απο σεισμους κτλ.
Βαζοντας επιπλεον σιδερα κανεις υπερβολικα ακαμπτο το κτιριο και .... ο θεος βοηθος.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8915 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Άσε, δεν βγάζεις άκρη. Αυτός νομίζει ότι έτσι αντέχει σε δέκα ρίχτερ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.723 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ