Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8831 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Κανονικά θέλει κάθε δωμάτιο και μοτέρ αναρρόφησης με θερμοστάτη. Πέφτει η θερμοκρασία από αυτήν που έχουμε ορίσει, ανάβει το μοτέρ και ρουφάει ζέστη από το τζάκι. Απλά στο τζάκι όταν ζητάνε πολλά δωμάτια στην αρχή, θα φροντίζουμε να έχει αρκετό ξύλο για να εχει αρκετά θερμό αέρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8832 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

arant έγραψε: Αστέρη, για το τζάκι με εναλλάκτη και τις περσίδες χαμηλότερα, έγραψες:

Asteris έγραψε: Υποθέτω ότι έχει βεντιλατέρ. Αν δεν έχει, τότε είναι λάθος...

Δηλαδή θα μπορούσε να δουλέψει ικανοποιητικά ο εναλλάκτης με φυσική ροή πχ. σε μη ενεργειακό μαντεμένιο όπως το δικό μου; Έτσι κι αλλιώς δε σκοπεύω να το γεμίζω με ξύλα, οπότε το βεντιλατέρ θα το δουλεύω σε μικρή σκάλα απ' ότι υπολογίζω.

Επίσης 'Ασχετο'. Στα επάνω δωμάτια των παιδιών σκέφτομαι για μικρά αιρ-κοντισιον. Έχεις υπ' όψη σου ή κάποιος άλλος, που να 'διαβάσω' γι' αυτά;


Ναι, αν η είσοδος είναι χαμηλά και οι έξοδοι ψηλά, θα έχεις και φυσική ροή. Πιθανόν θα είναι όμως εξαιρετικά καυτός αέρας, 150+ βαθμοί, το οποίο δεν είναι σωστό σαν υλοποίηση, θα σου ρημάξει το σημείο που θα πατάει η περσίδα εξαγωγής και θα είναι και επικίνδυνο στην επαφή, αν είναι τοποθετημένη χαμηλά...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8839 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Κανονικά θέλει κάθε δωμάτιο και μοτέρ αναρρόφησης με θερμοστάτη. Πέφτει η θερμοκρασία από αυτήν που έχουμε ορίσει, ανάβει το μοτέρ και ρουφάει ζέστη από το τζάκι.


Εχεις καποιο στο μυαλο σου ??? γιατι δεν τα γνωριζω τα μοτερ

κ.ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ αστα να πανε , με 2 θερμομετρα τρεχω ολι την ωρα , για παρατηρηση του φαινομενου ! Γιατι δεν εχει ιδεα κανεις και λεει οτι νανε, και το τρεχω στην πραξη να το ψαξω μονος μου ! Μιλαμε παντα για ελαχιστες καταναλωσεις , αφου ειμαστε στο energ.gr (το πρωτο πραγμα που εβαλα στο σπιτι ειναι ηλιακος ) . Τωρα σκεφτομαι για υπεριθρες η' οτι ειναι ποιο οικονιμικο (ψανχω και εδω στο συτε για λυσεις) . Οι καταναλωσεις στα μοτερ ειναι πολυ χαμηλες , σαν μια TV , την ζεστη την εχουμε απο το τζακι , και θελουμε να την παμε βολτα ! τελευταια δεη που κοιταω τωρα λεει 42 για τον δημο 8 για την ερτ και 28 για χρεωσεις εθνικου συστηματος και τελος 50 Ευρο για το ρευμα ! Πως μας βρισκεις ???
Και για θερμανση 4 μηνες 5 τονους ξυλα , για μεζονετα 130 τετραγωνικα με μωρα και ολι μερα αναμενα ολα !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8842 από Asteris

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8844 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αν θες απόλυτη οικονομία στην θέρμανση (για τα πεδινά της Ελλάδας) πας σε αντλία θερμότητας και πληρώνεις το ένα πέμπτο από ότι έδινες σε πετρέλαιο. Αλλά πρέπει να δώσεις 7000 ευρώ και εξαρτάσε από το ρεύμα. Εγώ κοιτάω για ενεργειακό γιατί θέλω να ζεσταίνομαι και όταν θα έχουμε ρέυμα 10 ώρες την ημέρα (ελέω εξάρτησης από Ιράν και οικονομικών προβλημάτων - πάλι καλά που έχουμε τα λιγνιτικά-) .Από εκεί και πέρα έχω και κλιματιστικά inverter με αντλία θερμότητας ,που χρησιμοποιώ για θέρμανση έως τώρα και μου βγαίνουν πολύ οικονομικά (400 ευρώ ρεύμα την σεζόν περίπου).

Κανείς δεν θέλει να κάνει τον θερμαστή αλλά εγώ όποτε είμαι σπίτι το χειμώνα έτσι και αλλιώς το ανάβω το τζάκι και καίω πιο πολλά ξύλα και κρυώνω το υπόλοιπο σπίτι. Με το ενεργειακό θα κάνω το γούστο μου και θα ζεσταίνομαι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8850 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: www.e-kaffes.gr/index.php?page=shop.prod..._virtuemart&Itemid=1


σορρυ αυτο δεν μας κανει , ειναι 3φασικο , για σπιτι λεμε χαχαχαχαχα ειχα βρει στο εβαυ ayto :http://www.ebay.com/itm/Tjernlund-Automatic-8-Duct-Booster-Fan-Cord-EF-/350535688575?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item519d8e217f
αλλα λεει στον αυτοματο οταν νιωσει πιεση , εγω θελω οπως ειπες με θερμοστατη η' στην τελικη θα μπει σκετο με απλο θερμοστατη απεξω και να κανει για 220βολτ! Μηπος ξερει κανεις η φ125 ποσες ιντσες ειναι ???

Ναι ε αντλια , γιατι δουλευει ολο το βραδυ στους -5 ! Χτες ειχα -2 11 το βραδυ και το πρωι -3 , Φετος εχει κανει το κρυο τις αρκουδας(πρεπει να ειναι η πρωτη χρονια που πεσαν ολες σε χειμερια ναρκη )
Εχω δει πριν ενα μηνα και -10 . Ποιος μου λεει οτι δουλευουν τα κλιματιστικα και οι αντλιες που- ειναι το ιδιο πραγμα- σε τετοιες θερμοκρασιες ????Για πεδινα κεντρικης ελλαδος λεμε ! Και ναι και εγω τα κλιματιστικα προτιμο σαν δευτερη λυση !!!

Ε το τζακι πρεπει να το θελεις πριν στο επιβαλει η τσεπη σου , και ναι αλλαξετο αν κρυωνεις το σπιτι ,με ενα χιλιαρικο καθαρισες και με καλα αποτελεσματα ,και ενεργειακα "αποδεκτα"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.582 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ