Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7793 από filippos
Απαντήθηκε από filippos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα παιδιά,

Ψάχνω και εγώ λοιπόν να βάλω στο σπίτι μου κασέτα και έχω καταλήξει μεταξύ των τεσσάρων.

Chama Kristal 88 (πορτογαλική εταιρία) – 15kw / 76% απόδοση. www.ecolareiras.com/wood_stoves.html

Edil Kamin Luce Plus 62 www.edilkamin.com/el/inserti_a_legna/car...sioni_luce_plus.aspx

La nordica Inserto 80 crystal www.lanordica-extraflame.com/en/fireplac...stal-ventilato_p9075

MCZ Boxtherm 80v www.mcz.it/en/p159-boxtherm-80.html

Το σπίτι μου είναι 140 τμ αν και ο βασικός χώρος του σαλονιού που θέλω να ζεστάνω είναι περίπου 70τμ. Αυτό που με έχει μπερδέψει είναι το εάν πραγματικά χρειάζεται εισαγωγή αέρα από έξω μέσα στο σπίτι. Ο λόγος που ρωτάω είναι διότι πίσω από το τζάκι έχει συρόμενο χωνευτό παράθυρο και δεν γίνεται να τρυπήσω για να περάσω σωλήνα. Οι δυο από τους τέσσερις ιδικούς ενεργειακών τζακιών που επισκέφτηκα μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να εισέλθει αέρας στον χώρο καθώς είναι μεγάλος και επαρκεί το οξυγόνο που έχει μέσα και ότι γι’ αυτό το λόγο υπάρχουν οι κασέτες, και ότι απλός καλό θα είναι κάθε 4 - 5 ώρες να αερίζω το σπίτι για 2 λεπτά ώστε μην ξεραίνετε η ατμόσφαιρα. Οι άλλοι δυο ιδικοί ούτε που το συζητάμε μου είπαν ότι είναι υποχρεωτική η εισαγωγή αέρα από έξω. Εσείς τι λέτε ρε παιδιά θα υπάρξει πρόβλημα εάν δεν βρω τρόπο να φέρω αέρα μέσα στο σπίτι? Ποιες θα είναι οι επιπτώσεις ? Και δεύτερων ποια από τις 4 κασέτες θα συστήνατε για τον χώρο τον 70 τμ. ?

Φίλιππος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7795 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Τα 70τμ θα τα καλύψουν όλες, τα 140 μόνο η πρώτη, αν ισχύουν τα νούμερα που λες, γιατί δεν είδα να έχουν και πουθενά προδιαγραφές, μπορεί να είναι και σαν τις ελληνικές μαϊμουδιές (τα 15 είναι συνεχόμενη ισχύς, ή η υψηλή που είναι μόνο για ολιγόλεπτη χρήση?).

Αέρας εξωτερικός και μόνο, κι ας λένε οι άλλοι ότι δεν χρειάζεται. Εφόσον μπαίνει αέρας στο τζάκι για την καύση, από κάπου αλλού θα μπει αέρας στο σπίτι, οπότε ετοιμάσου για όλες τις χαραμάδες να μπάζουν σαν τρελές, για να αναπληρώσουν τον αέρα που καίει το τζάκι.

Όταν λες πίσω από το τζάκι έχει συρόμενη πόρτα τι εννοείς? Δεν θα ακουμπάει σε τοίχο? Στο κέντρο του δωματίου θα είναι, αυτόνομο?

Άκυρο, κατάλαβα τι λες, στον τοίχο που χωνεύεται το παράθυρο θα ακουμπήσει το τζάκι. Θα πάρεις αέρα από πιό πέρα και θα κρύψεις τον αεραγωγό με γυψοσανίδα...
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7873 από filippos
Απαντήθηκε από filippos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημέρα asteri και σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σου. Δύσκολο το χόμπι με τα τζάκια.. όσο περνάει ο καιρός όλο μπερδεύομαι και πιο πολύ… εχτές το απόγευμα πήγα βόλτα σε ένα κατάστημα και ο πωλητής που με εξυπηρέτησε επέμενε ότι πρέπει να φέρω αέρα μέσα. Το πρόβλημα είναι ότι το τζάκι θα ακουμπήσει στον τοίχο που από πίσω χωνεύεται το παράθυρο, επειδή όμως το παράθυρο είναι 3 μέτρα και ο τοίχος πίσω από το τζάκι αλλά 3 μέτρα δεν έχω από πού να περάσω για να βγω έξω γιατί όταν ανοίγει το παράθυρο θα φρακάρει. Αυτό λοιπόν που μου πρότεινε ο πωλητής είναι να τρυπήσουμε κανονικά τον τοίχο πίσω από το τζάκι το πρώτο τούβλο να αφήσω κενό και μετά να τρυπήσω και το δεύτερο τούβλο που είναι ο εξωτερικός τοίχος. Εσύ τι λες θα υπάρξει πρόβλημα εάν γίνει έτσι ? Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα μου δημιουργήσει μεγαλύτερη απώλεια στο κούφωμα… αφού θα μπαίνει αέρας ανάμεσα από το πρώτο και το δεύτερο τούβλο…

Ευχαριστώ,
Φίλιππος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7880 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Πάρτε αέρα από ψηλά, πάνω από το κούφωμα. Τον αεραγωγό θα τον κάνετε μέσα στην φούσκα του τζακιού και δεν θα φαίνεται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7902 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Πάρτε αέρα από ψηλά, πάνω από το κούφωμα. Τον αεραγωγό θα τον κάνετε μέσα στην φούσκα του τζακιού και δεν θα φαίνεται.


Αν η είσοδος εξωτερικού αέρα είναι ψηλότερα απο το επιπεδο της βασης της εστία τοτε θα λειτουργεί σαν καμινάδα κ θα βγαίνει απο εκει αέρας αντι να μπαίνει με αποτέλεσμά να μη τραβάει το τζάκι

Invicta Compact 700
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by str1979.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7904 από angelos1978
Απαντήθηκε από angelos1978 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλησπέρα.. εχω διαβάσει όλο το forum και έχω καταλήξει στην εξής κασετα μετατροπης Inserto 70 Ventilato της LA NORDICA για πολλούς λόγους. Την έχει τοποθετήσει κάποιος για να μας πει αν είναι κοντα στην πραγματικοτητα τα νουμερα που αναφέρουν οι Ιταλοί ; το ενσωματομένο βεντιλατερ έχει πέντε ρυθμίσεις . είναι αθόρυβο στις δύο πρώτες σκάλες;
ευχαριστώ πολύ , πολύ ωραία η παρέα σας!!
P.S ( ηρθε στο σπίτι μου και ο τζακάς απ ΄το LEROY MERLYN o Μπεν, έχω πολλές αμφιβολίες για την εξυπηρετηση μετά την τοποθετηση της κασσετας , σε τοιχόν πρόβλημα...)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.562 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ