Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56511 από kostas.b
Απαντήθηκε από kostas.b στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Zena έγραψε: Συγχαρητήρια και καλές ζέστες!! Τους αεραγωγούς που μπορείς να βγάλεις στο πάνω μέρος της κασέτας τους έβαλες ή το βεντιλατέρ σπρώχνει ζεστό αέρα μόνο μέσω των ενσωματωμένων περιόδων πάνω από το τζαμι; Επίσης όταν δουλεύει το βεντιλατέρ σε τι απόσταση αν κάτσεις απέναντί της δεν σε χτυπά στο πρόσωπο ο ζεστός αέρας; Και τελευταία ερώτηση: οι 120 βαθμοί δεν είναι λίγο επικίνδυνοι αν περάσεις από μπροστά την ώρα που φυσά το βεντιλατέρ;


T' ανεμιστηρακια βγαζουν αερα μονο απο τις περσιδες της κασσετας.Οταν φυσανε δεν μπορεις να κρατησεις το χερι σου στα 10 εκ για πανω απο 5 δευτερολεπτα.Ειναι ομως τοσο μικρη η ροη τους που σε αποσταση μισου μετρου ισα που καταλαβαινεις οτι απο εκει ερχεται αερας.
Η ροη ειναι σαφως μεγαλυτερη απο τις πανω περσιδες του θερμοθαλαμου.

Διαγράφηκε link που απαγορεύεται

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56547 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

maraxil έγραψε: Μια περσιδα εκτονωσης 15*15 ειναι μικρη για ενεργειακη κασετα?


Σκέψου το ώς εξής αν ο κρύος αέρας που μπαίνει και ζεσταίνεται έχει όγκο χ ,τότε αυτός που θα βγαίνει θα έχει όγκο υπερδιπλάσιο.Για να εξάγεις τον άερα που ζεσταίνεται στην φούσκα θες 20χ20 είσοδο και 80χ10 έξοδο min. Αν μιλάς μόνο για εκτόνωση του ζεστού αέρα πάνω από το "ταβάνι" της φούσκας ,τότε θες δύο στόμια τό ένα στο ψηλότερο σημείο και ένα στην αντίθετη πλευρά και χαμηλότερα για να δημιουργήσεις και ροή άερα που θα απομακρύνει την ζέστη. Αυτά μπορεί να είναι και μικρότερα από 15χ15 κατά την άποψη μου γιατί ο αέρας που μπαίνει θα είναι λιγότερος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56607 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Παιδια εγω εκανα οτι ελεγε το ενχειρηδιο , δηλαδη οπως τα λες παραπανω , 15Χ15 και 30 ποντους το ενα ποιο κατω (αυτο μαλλον ισχιει σε οσους εχουν θερμοθαλαμο) . Αποτελεσμα εβαλα και στην μια ανεμηστηρα απο pc , γιατι δεν εβγαινε η ζεστη ! Επειδη το εχω βαψει , με οτι καλύτερο χρώμα βρηκα στην αγορα + απ τα μπουμπουνισματα εγινε χαλια (καηικε) , δεν μπορω να ανοιξω αλλη περσιδα !(και δεν καικε το βινιλιο , θελω να το δω, απο που το πειρες???)
Αυτα μηπος θελει η ζινα να βαλει μοτερακια αντη να ανοιξει τρυπαρες που δεν την αρεσουν ! (ουτε σε μενα αρεσουν , αλλα εγω τα συνδεω μονος μου τα μοτερ 220V klt , αν γινει κατι σπιτι σου ζινα , και κανει φασαρια το μοτερ(λεμε τωρα) ποιος θα βαλει το χερακι του ??? παιζει κανενα αντρικο εκει μεσα??? Αν οχι πας στις μεγαλες περσιδες υποχρεωτικα )

eightball2020 οι πισω τρυπες , εχουν καλητερη ροη !
ΠΡΌΣΕΧΕ και οι 2 απ τον εναλλακτη στο τζακι (οταν εισαι συντηρηση στο τζακι , και δεν το μπουμπουνιζεις δεν βγαζουν αρκετη ζεστη , ενω το τζακι συνεχιζει να ζεματαει) .Οι 2 πισω να πανε μακρια και οι μπροστα κοντα ! ΕΧΩ λογο .... γιατι το ειδα στο δικο μου πριν το κλεισω , οι 2 πισω φυσανε ποιο δυνατα απ τις 2 μπροστα ! (μαλλον γιατι ο αερας στις μπροστα κανει σχεδον κυκλο πριν βγει)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56623 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Οκ, asteri και house σας ευχαριστώ πολύ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56636 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

house έγραψε: Παιδια εγω εκανα οτι ελεγε το ενχειρηδιο , δηλαδη οπως τα λες παραπανω , 15Χ15 και 30 ποντους το ενα ποιο κατω (αυτο μαλλον ισχιει σε οσους εχουν θερμοθαλαμο) . Αποτελεσμα εβαλα και στην μια ανεμηστηρα απο pc , γιατι δεν εβγαινε η ζεστη ! Επειδη το εχω βαψει , με οτι καλύτερο χρώμα βρηκα στην αγορα + απ τα μπουμπουνισματα εγινε χαλια (καηικε) , δεν μπορω να ανοιξω αλλη περσιδα !(και δεν καικε το βινιλιο , θελω να το δω, απο που το πειρες???)
Αυτα μηπος θελει η ζινα να βαλει μοτερακια αντη να ανοιξει τρυπαρες που δεν την αρεσουν ! (ουτε σε μενα αρεσουν , αλλα εγω τα συνδεω μονος μου τα μοτερ 220V klt , αν γινει κατι σπιτι σου ζινα , και κανει φασαρια το μοτερ(λεμε τωρα) ποιος θα βαλει το χερακι του ??? παιζει κανενα αντρικο εκει μεσα??? Αν οχι πας στις μεγαλες περσιδες υποχρεωτικα )

eightball2020 οι πισω τρυπες , εχουν καλητερη ροη !
ΠΡΌΣΕΧΕ και οι 2 απ τον εναλλακτη στο τζακι (οταν εισαι συντηρηση στο τζακι , και δεν το μπουμπουνιζεις δεν βγαζουν αρκετη ζεστη , ενω το τζακι συνεχιζει να ζεματαει) .Οι 2 πισω να πανε μακρια και οι μπροστα κοντα ! ΕΧΩ λογο .... γιατι το ειδα στο δικο μου πριν το κλεισω , οι 2 πισω φυσανε ποιο δυνατα απ τις 2 μπροστα ! (μαλλον γιατι ο αερας στις μπροστα κανει σχεδον κυκλο πριν βγει)


@House , η περσίδα για την φυσική ροή τι διαστάσεις έχει; Αναφέρεσαι για περσίδες κάτω από το ταβάνι της φούσκας ή πάνω (μεταξύ θερμοθάλαμου και ταβάνι σπιτιού;
Αν πάνω από το ταβάνι της φούσκας ανεβάζεις τόσο ψηλές θερμοκρασίες πρέπει να βρεις τρόπο να φέρεις πιο κρύο αέρα μέσα ,έλεγξε μήπως εκεί που έχεις την χαμηλή περσίδα συγκεντρώνεται ζεστός αέρας από την φυσική ροή. Ανεμιστηράκι αν έβαλες βάλε μεταλλικό όχι πλαστικό σαν αυτά που βάζουν στα rack . Και βάλτω στην απαγωγή όχι στην εισαγωγή.
Αν τις θερμοκρασίες τις ανεβάζεις στην φυσική ροή τότε νομίζω ότι σε παίρνει να ανοίξεις την έισοδο για να αυξήσης την ροή.Αν η είσοδος είναι μπροστά στο τζάκι ίσως υπάρχει ανταγωνισμός με τον αέρα που τραβάει για καύση, άνοιξε μια στο πλάι.

Το βινύλιο το έχω πάρει από το Leroy και έιναι πολύ χοντρό για να βάφεται. Το έχω βάψει με βιτεξ με μεταλλίκο εφέ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56638 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@ eightball2020

και επίσης σκέψου ότι το μοτέρ του εναλλάκτη με κάποιο τρόπο πρέπει να είναι επισκέψιμο, αν κάποια στιγμή στο μέλλον χρειαστεί να αντικατασταθεί.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.300 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ