Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50837 από ark
Απαντήθηκε από ark στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

blamp έγραψε:

ark έγραψε: Πήγα σήμερα να δω τα monoblocco L64 και L78 της palazzetti και μιλώντας με τον πωλητή μου είπε πως σε ολη αυτή τη σειρά όταν ανοίγεις την συρόμενη πόρτα ανοίγει αυτόματα και το κλαπέτο,και όταν κλείνεις κλείνει και πάλι μόνο του.Επίσης αυτό ρυθμίζεται πριν την εγκατάσταση σε 3 σκάλες..τελείως κλειστό,ημιανοιχτό,και σχεδόν ανοιχτό.Ο λόγος που αυτοί το ρυθμίζουν πάντα στην πρώτη σκάλα δηλαδή οχι τελείως κλειστό-αλλά με το μικρότερο άνοιγμα-είναι γιατί τα ξύλα που αγοράζουμε έχουν πάντα περισσότερη απ' ότι θα' πρεπε υγρασία.Παραδέχθηκε όμως οτι με τελείως κλειστό και ξερά ξύλα γίνεται καλύτερη καύση.
Εσυ asteri αν το πάρω τελικά τι προτείνεις;σε ποια σκάλα να τους πω;
Το άλλο που άκουσα είναι οτι γύρω απο κει που θα μπει το τζάκι,(δηλαδή ανάμεσα τζάκι-επένδυση),δεν χρειάζεται καμία μόνωση,γιατί το τζάκι εχει δικό του θερμοθάλαμο και γύρω απ' αυτό δεν αναπτύσσονται και τόσο μεγάλες θερμοκρασίες...

Αν μπορείς επειδή με ενδιαφέρει και μένα το EL78 θα σε παρακαλούσα να μου πεις τιμή και από που ή αν γίνεται για ευνόητους λόγους καλύτερα στο mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Kάτσε πρώτα να μάθουμε αυτά που ρώτησα και μετά τα βρίσκουμε :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50850 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

madbad31 έγραψε: Καλησπερα σε ολους ,δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο ποστ για να κανω την ερωτηση και να ζητησω καποιες συμβουλες.εχω στο σπιτι μου(διαμερισμα 90 τμ 3τιας με μετρια μονωση ,ρετιρε με κεραμοσκεπη ακοικτο απο 3 πλευρες) ενα τζακι μαντεμενιο
κλειστου τυπου.με πορτα ανοιγομενη ,και συρωμενη προς τα πανω. δεν ειναι ενεργειακο.
η εστια ειναι αρκετα μεγαλη π 75 χ υ 55 στην προσοψη, και βαθος συνολικο 60cm.
ο μαστορας το τοποθετησε χωρις καμια μονωση (η φατσα ειναι στο σαλονι η μια πλευρα σε τοιχο που επικοινωνει με το 1 υπνοδωματιο και η πισω και η αριστερη πλευρα σε εξωτερικο τοιχο.)το τζακι ειναι χωνευτα τοποθετημενα, στο τοιχο σαν καδρο για εξοικονομηση χωρου.και δεν εκανε απο πισω καμια μονωση με πετροβαμβακα.με αποτελεσμα οταν αναβει να ζεσταινω 2 εξωτερικους τοιχους του σπιτιου και η ζεστη να χανεται προς τα εξω.


Μου θυμίζει το τζάκι του φίλου SHERIF οπότε αν αποφασισεις φτου κι απ'την αρχή θα έχεις έναν πολύ καλό οδηγό!

www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...=150&Itemid=53#48180


madbad31 έγραψε: επισης μου εκανε δυο περσιδες επανω στην γυψοσανιδα αλλα μικρες χωρις ομως να βαλει καπελο με μονωση . το τζακι τραβα αερα απο εξω απο μια τρυπα στον τοιχο φ100
μεσα στο σπιτι κατω απο την εστια δεν εχει περσιδα.
οι αποριες ειναι

1. αν ανοιξω τις γυψοσανιδες απο μπροστα και μπω και κανω θερμοθαλαμο με μονωση γυρω απο την εστια και ανοιξω πιο μεγαλες τρυπες για περσιδες επανω ψηλα,θα δω διαφορα?αξιζει το κοπο και τα χρηματα(περιπου 150 ευρω),αν το συνδυασω και με θερμοσυλλεκτη?


Φιλε προφανως εννοεις ανοίξεις μεγλύτερες περσίδες για να το δουλέψεις με φυσική ροή. Για να γίνει αυτο θα πρέπει να ανοίξεις και περσίδα κάτω από την εστία. Αλλιώς θα κανεις περίπου μια τρυπα στο νερό

madbad31 έγραψε: 2. Η εστια μου μπορει να παρει κασετα?ρωταω επειδη εχει την συρωμενη προς τα πανω πορτα.βγαινει?η θα ειναι συνεχεια ανοικτη?εκει το κοστος θα παει πολυ παραπανω.

3.αλλαγη εστιας με την κλασικη πλεον invicta?? αλλα παλι θα χρειαστω μονωση και μερεμετια!! εδω παμε περιπου στο 1000αρικο.

Θελω να ζεστανω τη σαλοκουζινα μου που ειναι περιπου 40 τμ.και λιγο το δωματιο (11 τμ)με τον κοινο με το τζακι τοιχο αφου εχω ηδη κανει αεραγωγο φ100.
Θα βαλω φωτογραφιες αργοτερα για να δειτε και να σχηματισετε καλυτερη γνωμη..
ευχαριστω.
Με τις παρουσες συνθηκες το βραδυ με 9-10 C εξωτερικη θερμοκασια και μονο με το τζακι η σαλοκουζινα το βραδυ εχει σταθερα 20-21C αλλα τρωω ΠΟΛΛΑ ξυλα!!

υ.γ. Αστερη σε σενα βασιζομαι :)


Για τα υπόλοιπα θα σου απαντήσουν οι ειδικότεροι ;)
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50887 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ark έγραψε: Πήγα σήμερα να δω τα monoblocco L64 και L78 της palazzetti και μιλώντας με τον πωλητή μου είπε πως σε ολη αυτή τη σειρά όταν ανοίγεις την συρόμενη πόρτα ανοίγει αυτόματα και το κλαπέτο,και όταν κλείνεις κλείνει και πάλι μόνο του.Επίσης αυτό ρυθμίζεται πριν την εγκατάσταση σε 3 σκάλες..τελείως κλειστό,ημιανοιχτό,και σχεδόν ανοιχτό.Ο λόγος που αυτοί το ρυθμίζουν πάντα στην πρώτη σκάλα δηλαδή οχι τελείως κλειστό-αλλά με το μικρότερο άνοιγμα-είναι γιατί τα ξύλα που αγοράζουμε έχουν πάντα περισσότερη απ' ότι θα' πρεπε υγρασία.Παραδέχθηκε όμως οτι με τελείως κλειστό και ξερά ξύλα γίνεται καλύτερη καύση.
Εσυ asteri αν το πάρω τελικά τι προτείνεις;σε ποια σκάλα να τους πω;
Το άλλο που άκουσα είναι οτι γύρω απο κει που θα μπει το τζάκι,(δηλαδή ανάμεσα τζάκι-επένδυση),δεν χρειάζεται καμία μόνωση,γιατί το τζάκι εχει δικό του θερμοθάλαμο και γύρω απ' αυτό δεν αναπτύσσονται και τόσο μεγάλες θερμοκρασίες...


Αν εχεις σοβαρη καμιναδα , να κλεινει τελειως το κλαπε !
Μονωσεις βαζουμε , διαβαζουμε το μανουαλ της καθε εστιας , και δεν αποφασιζουμε μονοι μας !
Εγω ξερω μονο τα jolly εχουν καποια μονωση απ την μανα τους και δεν θελουν , αλλα παλι ορισμενα μοντελα !
Τωρα ειναι 13 kw και εχει αποδοση 75 % ! Σε βλεπω να καιες λιγα παραπανω ξυλα απο μας !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50888 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

madbad31 έγραψε: Καλησπερα σε ολους ,δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο ποστ για να κανω την ερωτηση και να ζητησω καποιες συμβουλες.εχω στο σπιτι μου(διαμερισμα 90 τμ 3τιας με μετρια μονωση ,ρετιρε με κεραμοσκεπη ακοικτο απο 3 πλευρες) ενα τζακι μαντεμενιο
κλειστου τυπου.με πορτα ανοιγομενη ,και συρωμενη προς τα πανω. δεν ειναι ενεργειακο.
η εστια ειναι αρκετα μεγαλη π 75 χ υ 55 στην προσοψη, και βαθος συνολικο 60cm.
ο μαστορας το τοποθετησε χωρις καμια μονωση (η φατσα ειναι στο σαλονι η μια πλευρα σε τοιχο που επικοινωνει με το 1 υπνοδωματιο και η πισω και η αριστερη πλευρα σε εξωτερικο τοιχο.)το τζακι ειναι χωνευτα τοποθετημενα, στο τοιχο σαν καδρο για εξοικονομηση χωρου.και δεν εκανε απο πισω καμια μονωση με πετροβαμβακα.με αποτελεσμα οταν αναβει να ζεσταινω 2 εξωτερικους τοιχους του σπιτιου
και η ζεστη να χανεται προς τα εξω.επισης μου εκανε δυο περσιδες επανω στην γυψοσανιδα αλλα μικρες χωρις ομως να βαλει καπελο με μονωση . το τζακι τραβα αερα απο εξω απο μια τρυπα στον τοιχο φ100
μεσα στο σπιτι κατω απο την εστια δεν εχει περσιδα.
οι αποριες ειναι

1. αν ανοιξω τις γυψοσανιδες απο μπροστα και μπω και κανω θερμοθαλαμο με μονωση γυρω απο την εστια και ανοιξω πιο μεγαλες τρυπες για περσιδες επανω ψηλα,θα δω διαφορα?αξιζει το κοπο και τα χρηματα(περιπου 150 ευρω),αν το συνδυασω και με θερμοσυλλεκτη?

2. Η εστια μου μπορει να παρει κασετα?ρωταω επειδη εχει την συρωμενη προς τα πανω πορτα.βγαινει?η θα ειναι συνεχεια ανοικτη?εκει το κοστος θα παει πολυ παραπανω.

3.αλλαγη εστιας με την κλασικη πλεον invicta?? αλλα παλι θα χρειαστω μονωση και μερεμετια!! εδω παμε περιπου στο 1000αρικο.

Θελω να ζεστανω τη σαλοκουζινα μου που ειναι περιπου 40 τμ.και λιγο το δωματιο (11 τμ)με τον κοινο με το τζακι τοιχο αφου εχω ηδη κανει αεραγωγο φ100.
Θα βαλω φωτογραφιες αργοτερα για να δειτε και να σχηματισετε καλυτερη γνωμη..
ευχαριστω.
Με τις παρουσες συνθηκες το βραδυ με 9-10 C εξωτερικη θερμοκασια και μονο με το τζακι η σαλοκουζινα το βραδυ εχει σταθερα 20-21C αλλα τρωω ΠΟΛΛΑ ξυλα!!

υ.γ. Αστερη σε σενα βασιζομαι :)


1) Αν ανοίξεις τις σωστές διατομές σε εισαγωγή-εξαγωγή, θα πάρεις όση ενέργεια μπορεί να δώσει το τζάκι. Εννοείται ότι μονώνεις τουλάχιστον τους εξωτερικούς τοίχους.

2) Μπορείς να βάλεις κασέτα 70 εκατοστά. Θα ξηλωθεί η υπάρχουσα εστία, οπότε δεν μας ενδιαφέρει τι θα κάνει η πόρτα. Επειδή όμως θα πρέπει να ξηλωθούν πολλά πράματα, πιθανόν να είναι καλύτερη λύση ένα foyer.

3) Η Invicta Selenic είναι η λύση που λειτουργεί άψογα σε πάρα πολλά σπίτια αυτήν την στιγμή (14kW, που ζεσταίνει και πάνω από 120-130τμ, και καίει από 2 έως 4 κιλά ξύλα την ώρα). Δεν είναι η μόνη λύση, αλλά λόγω του σούπερ-μάρκετ που την πουλάει, είναι αυτήν την στιγμή η φτηνότερη. Σαφώς και αν έχεις χρόνο και λίγο παραπάνω χρήμα, θα βρεις την εστία που σου αρέσει. Αν δεν έχεις, πας για Selenic με κλειστά μάτια.

51τμ είναι το σπίτι, ή εγώ κατάλαβα λάθος? Φωτιά θα πάρετε με το Selenic και όλο ρελαντί θα δουλεύει το κακόμοιρο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50896 από ark
Απαντήθηκε από ark στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

house έγραψε:

ark έγραψε: Πήγα σήμερα να δω τα monoblocco L64 και L78 της palazzetti και μιλώντας με τον πωλητή μου είπε πως σε ολη αυτή τη σειρά όταν ανοίγεις την συρόμενη πόρτα ανοίγει αυτόματα και το κλαπέτο,και όταν κλείνεις κλείνει και πάλι μόνο του.Επίσης αυτό ρυθμίζεται πριν την εγκατάσταση σε 3 σκάλες..τελείως κλειστό,ημιανοιχτό,και σχεδόν ανοιχτό.Ο λόγος που αυτοί το ρυθμίζουν πάντα στην πρώτη σκάλα δηλαδή οχι τελείως κλειστό-αλλά με το μικρότερο άνοιγμα-είναι γιατί τα ξύλα που αγοράζουμε έχουν πάντα περισσότερη απ' ότι θα' πρεπε υγρασία.Παραδέχθηκε όμως οτι με τελείως κλειστό και ξερά ξύλα γίνεται καλύτερη καύση.
Εσυ asteri αν το πάρω τελικά τι προτείνεις;σε ποια σκάλα να τους πω;
Το άλλο που άκουσα είναι οτι γύρω απο κει που θα μπει το τζάκι,(δηλαδή ανάμεσα τζάκι-επένδυση),δεν χρειάζεται καμία μόνωση,γιατί το τζάκι εχει δικό του θερμοθάλαμο και γύρω απ' αυτό δεν αναπτύσσονται και τόσο μεγάλες θερμοκρασίες...


Αν εχεις σοβαρη καμιναδα , να κλεινει τελειως το κλαπε !
Μονωσεις βαζουμε , διαβαζουμε το μανουαλ της καθε εστιας , και δεν αποφασιζουμε μονοι μας !
Εγω ξερω μονο τα jolly εχουν καποια μονωση απ την μανα τους και δεν θελουν , αλλα παλι ορισμενα μοντελα !
Τωρα ειναι 13 kw και εχει αποδοση 75 % ! Σε βλεπω να καιες λιγα παραπανω ξυλα απο μας !

Η καμινάδα (inox με μόνωση),καθώς και το τζάκι θα μπουν καινούργια γιατί το σπίτι ανακαινίζεται
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50898 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ark έγραψε: Πήγα σήμερα να δω τα monoblocco L64 και L78 της palazzetti και μιλώντας με τον πωλητή μου είπε πως σε ολη αυτή τη σειρά όταν ανοίγεις την συρόμενη πόρτα ανοίγει αυτόματα και το κλαπέτο,και όταν κλείνεις κλείνει και πάλι μόνο του.Επίσης αυτό ρυθμίζεται πριν την εγκατάσταση σε 3 σκάλες..τελείως κλειστό,ημιανοιχτό,και σχεδόν ανοιχτό.Ο λόγος που αυτοί το ρυθμίζουν πάντα στην πρώτη σκάλα δηλαδή οχι τελείως κλειστό-αλλά με το μικρότερο άνοιγμα-είναι γιατί τα ξύλα που αγοράζουμε έχουν πάντα περισσότερη απ' ότι θα' πρεπε υγρασία.Παραδέχθηκε όμως οτι με τελείως κλειστό και ξερά ξύλα γίνεται καλύτερη καύση.
Εσυ asteri αν το πάρω τελικά τι προτείνεις;σε ποια σκάλα να τους πω;
Το άλλο που άκουσα είναι οτι γύρω απο κει που θα μπει το τζάκι,(δηλαδή ανάμεσα τζάκι-επένδυση),δεν χρειάζεται καμία μόνωση,γιατί το τζάκι εχει δικό του θερμοθάλαμο και γύρω απ' αυτό δεν αναπτύσσονται και τόσο μεγάλες θερμοκρασίες...


Δύσκολη απάντηση στο θέμα κλαπέτο. Μήπως η ρύθμιση γίνεται από μέσα από την εστία και εκ των υστέρων? Το βλέπω μη λειτουργικό. Λογικά το κλαπέτο, δεν πρέπει να είναι τελείως στρογγυλό, αλλά να του λείπει μιά μικρή φέτα στην μιά άκρη του. Αν είναι έτσι, εγώ θα το προτιμούσα τέρμα κλειστό. Αν έχεις καμινάδα πάνω από 6-7 μέτρα και μονωμενη, επίσης τέρμα κλειστό. Αν θα αγοράζεις ξύλα άνοιξη και θα τα στεγνώνεις όλο το καλοκαίρι, τότε επίσης τέρμα κλειστό. Αν κάτι από αυτά δεν ισχύει, τότε βάλτο στην πρώτη σκάλα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.838 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ