Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50474 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@sofia75
Γεια σου Σοφία. Κατά την γνώμη μου το σημαντικό είναι το βεντιλατέρ να τροφοδοτείται από τα χαμηλά σημεία του κάτω ορόφου και όχι από φρέσκο αέρα. Με τον τρόπο που έχει εγκατασταθεί τώρα στην φυσική ροή του αέρα προς τον επάνω όροφο προστίθεται και η βεβιασμένη ροή του φρέσκου που προστίθεται από το βεντιλατέρ. Στην περίπτωσή σου πιστεύω ότι με κάποιον τρόπο πρέπει να ανακυκλώνεται ο αέρας του κάτω ορόφου μέσω του εναλλάκτη και του βεντιλατέρ για να μένει κάποια θερμότητα στο κάτω πάτωμα. Μπορεί να μείνει και στο σημείο που είναι αλλά να τραβάει τον αέρα από το κάτω πάτωμα. Δεν είμαι επαγγελματίας του χώρου για να το έχω κάνει και να έχει δουλέψει, αλλά πιστεύω ότι έτσι θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα. Καλό θα ήταν, να τοποθετηθεί και κάποιος ακόμα για να αποφασίσεις τι πρέπει να κάνεις.
Όσο για την εγκατάσταση της δικής μου εστίας, την έκανα μόνος μου, αφού πρώτα μελέτησα διεξοδικά το φόρουμ, τα μάνιουαλ και κάποια σαιτ σχετικά με το θέμα. Η απόδοσή της μέχρι τώρα είναι πολύ καλή. Με 10-12 κιλά μπριγκέτα από τις 6 ως τις 12 έχω περίπου 25° στο σαλόνι και 22°-23° στα δωμάτια. Το σπίτι μου είναι 100 τετραγωνικά σε ένα επίπεδο. Ελπίζω να βοήθησα. :)

@pduke
Φαντάζομαι την φάτσα τους, όταν τους είπες για 4 μέτρα εναλλάκτη :lol: :lol: :lol: :lol:
Αυτό που σου είχα προτείνει ήταν να κατασκευαστεί επί τόπου. Δηλαδή να έβαζες περιμετρικά της Φ200 μια Φ300 γαλβανιζέ και να σύνδεες πάνω-κάτω τον εναλλάκτη κομμένο στα δύο. Το κόστος δεν νομίζω ότι είναι απαγορευτικό το μόνο πρόβλημα είναι το γκρέμισμα της καπνοδόχου στον επάνω όροφο και το φτιάξιμο καινούργιας με γυψοσανίδα. Τα υπόλοιπα με καζανάκι κλπ φτιάχνονται και αργότερα.
Για τις διαστάσεις της καμινάδας σου, κανονικά πηγαίνεις με Φ200 μέχρι τα 4 μέτρα βάζεις συστολή σε Φ160 και συνεχίζεις με Φ160 μέχρι το καπέλο για να μειώσεις τον υψηλό ελκυσμό (μικρότερη απόδοση και μεγαλύτερη κατανάλωση).

Stavrax κάνω την διόρθωση εδώ, γιατί το έχεις καταλάβει λάθος. Μέχρι τα 4 μέτρα συνδέουμε Φ200, αν είναι 6 μέτρα βάζουμε ΟΛΗ την καμινάδα Φ180 και αν είναι και 8 μέτρα και πάνω, μπορούμε και Φ160. Δεν στενεύουμε σταδιακά, αυτό είναι λάθος και για τον στροβιλισμό των καπναερίων που θα συναντούν συνέχεια στενώσεις και για τον καθαρισμό που δεν θα μπορεί να γίνει (δεν μπαίνει βούρτσα Φ200 μέσα στον Φ160 ή 180).

Αστέρης


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50487 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

gatos20vt έγραψε: Καλησπέρα!
Ο εναλλάκτης του μέτρου πόσο κόστισε?

Δεν κόστισε ακόμα, αλλά αν καάλαβα καλά στην ίδια τιμή θα είναι. 85€

tgiakou έγραψε: Προς τον Pduke:Αρκει το μοτερ 500m3! Εχω κανει την ιδια ακριβως δουλεια (κατοπιν συμβουλων του Αστερη να ειναι καλα το παιδι )εχω την ιδια εστια η οποια εχει μικρη καταναλωση,και βγαζω δυο φ100 στην σοφιτα μετα το 1,95 μια περιπου 4μ και η αλλη 1,7.Το μοτερ δουλευει συνεχεια στο 1 γιατι ο εναλλακτης δεν εχει σπυρωμα και οταν δεχετε μεγαλη ταχ. αερα κρυωνει γρηγορα!

Ωραίος σε ευχαριστώ. Μήπως τελικά το φουρφούρι καλύτερα να παίρνει αέρα από μέσα και το τζάκι απέξω?
τι εστί εναλλάκτης με σπείρωμα....( :S !μαύρα μεσάνυχτα εδώ..! :S )

Stavrax έγραψε: @pduke
Φαντάζομαι την φάτσα τους, όταν τους είπες για 4 μέτρα εναλλάκτη :lol: :lol: :lol: :lol:
Αυτό που σου είχα προτείνει ήταν να κατασκευαστεί επί τόπου. Δηλαδή να έβαζες περιμετρικά της Φ200 μια Φ300 γαλβανιζέ και να σύνδεες πάνω-κάτω τον εναλλάκτη κομμένο στα δύο. Το κόστος δεν νομίζω ότι είναι απαγορευτικό το μόνο πρόβλημα είναι το γκρέμισμα της καπνοδόχου στον επάνω όροφο και το φτιάξιμο καινούργιας με γυψοσανίδα. Τα υπόλοιπα με καζανάκι κλπ φτιάχνονται και αργότερα.
Για τις διαστάσεις της καμινάδας σου, κανονικά πηγαίνεις με Φ200 μέχρι τα 4 μέτρα βάζεις συστολή σε Φ160 και συνεχίζεις με Φ160 μέχρι το καπέλο για να μειώσεις τον υψηλό ελκυσμό (μικρότερη απόδοση και μεγαλύτερη κατανάλωση).

χαχα! το έφερα σιγά σιγά γιατί τρόμαξα κι εγώ! του είπα θέλω έναν 1,40, μου είπε όχι οπότε απλά ανέφερα τι σκεφτόμουν ... το ψιλογούρλωσε το μάτι πάντως.
Για την καμινάδα:
στο 1,30 μπάινει ο εναλλάκτης
+ 1μ = 2,30
+ 4μ Φ200 = 6,30....
Το φ160 είναι για ψηλά στην καμινάδα μόνο?
η αλλιώς, υπάρχει συγκεκριμένη αναλογία(στα τόσα μέτρα καμινάδας ..τόσο 200 και τόσο 160... :dry: )?
Φουρφούρι αν κατάλαβα καλά θα πάρω ίδιο με το δικό σου απλά είπα να είναι το 500 με φ125(μόνο έτσι βγαίνει) ώστε να το δουλεύω χαμηλα "μεγάλο φουρφούρι, μικρή ταχύτητα, χαμηλά ντεσιμπέλ, πιο χαμηλότονος ήχος. Το δικό σου πως το ακούς?

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50509 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@pduke
-4 μαζί με το μήκος του εναλλάκτη. Αν δεν έχεις γωνία πάρε 3 μέτρα Φ200 και μετά συνεχίζεις σε Φ160.
-Στο φουρφούρι μικτή τροφοδοσία μέσα-έξω με ταυ, είναι βασικό στην περίπτωσή σου. Βάζεις και περσίδα που να ανοιγοκλείνει στον εξωτερικό για να ρυθμίζεις από 50-50 ως 100% από μέσα.
-Για φουρφούρι δες και αυτό growshop.gr/alegre-shop?page=shop.produc...=1329&category_id=65. Αν το έχεις χαμηλά και δεν ζεσταίνεται είναι μια χαρά 430m^3/h.
- :huh: Το δικό μου σε μεγάλη σκάλα είναι ενοχλητικό. Το γυρνάω στο χειροκίνητο για να μην μου παίρνει τα αυτιά.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50513 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

tmtagkas έγραψε: pedia kalispera edo sa paratheto merikes foto apo to tzaki mou tipoy lanordika tonto 750. ine ston 3o hrono litourgias. zesteni spiti 130tm me aeragogous.ka tananalosi peripou 3-4 kil. xila tin ora se thermokrasies 55 kai ano. i briketa 3kil tin ora.


Καλησπέρα και καλωσήρθες στο φόρουμ!
Να γνωρίζεις, γράφουμε με μικρούς Ελληνικούς χαρακτήρες. :)


Ακόμα στα πετρέλαια...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tmtagkas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50542 από tmtagkas
Απαντήθηκε από tmtagkas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
συγνώμη!
αν μπορω να βοηθήσω κάποιον μέσα απο την εμπηρεία μου με τα ενεργειακά ευχαρίστωσ να απαντήσω.
το παραπανω τζάκι το ως κύρια θέρμανση με ώρες λειτουργείας απο το μεσημέρι 4 εως την αλλη μέρα το πρωι αφου κατά τις 12 το βραδυ βαζω 10κιλ. ξύλα περιπ. και λειτουργεί σχρδόν μεχρι το πρωι.
μια αλλη παράμετροσ και καθαρό περιβάλλον μέσα στο σπιτι ειναι η χρήση απλου φίλτρου η ανθρακα οπως φώτο!! καλο βράδυ σε όλους..
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50578 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

tmtagkas έγραψε: συγνώμη!
αν μπορω να βοηθήσω κάποιον μέσα απο την εμπηρεία μου με τα ενεργειακά ευχαρίστωσ να απαντήσω.
το παραπανω τζάκι το ως κύρια θέρμανση με ώρες λειτουργείας απο το μεσημέρι 4 εως την αλλη μέρα το πρωι αφου κατά τις 12 το βραδυ βαζω 10κιλ. ξύλα περιπ. και λειτουργεί σχρδόν μεχρι το πρωι.
μια αλλη παράμετροσ και καθαρό περιβάλλον μέσα στο σπιτι ειναι η χρήση απλου φίλτρου η ανθρακα οπως φώτο!! καλο βράδυ σε όλους..

γνωριζεις θερμοκρασια που βγαζει απο αεραγωγους σε μια νορμαλ λειτουργεια και ποσο εχει στην φουσκα?

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.470 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ