Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50099 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

eightball2020 έγραψε: Εχει καταργησει καταρχην το κλαπετο.

Γιατί? :blink:
Ο τζακάς το πρότεινε?
Μήπως είχε τίποτα υγροποιήσεις στην καμινάδα?
Ή μήπως έχει καμιά κόφτρα και όχι κλαπέ και τον ενοχλούσε στο ψήσιμο?
Κακώς το έβγαλε. Ο κατασκευαστής ξέρει τι κάνει καλύτερα από το τζακά και τον ιδιώτη.
Τώρα χάνει θερμότητα, που πάει στην καμινάδα...

eightball2020 έγραψε: Η εστια απο πανω εχει θερμοθαλαμο με 2 εξοδους πανω της και απο κατω ποδαρακια οπου υπαρχει το βεντιλατερ.
Η μια εξοδος καταληγει στο ενα δωματιο και η αλλη εξοδος ειναι η μεσαια περσιδα μπροστα πανω στη γυψοσανιδα.

ΟΚ.

eightball2020 έγραψε: Εχει κανει εναν επιπλεον θερμοθαλαμο τον οποιο τον εχει ντυσει με πετροβαμβακα-αλουμινοφυλο.

ΟΚ.
Αυτό νομίζω πιο πολύ νόημα έχει για την προστασία της κατασκευής και όχι για να εκμεταλλευόμαστε τη θερμότητα. Τη δουλειά αυτή την αναλαμβάνει ο μεταλλικός θερμοθάλαμος. Φυσικά ότι παραπάνω εκμεταλλευτούμε, είναι ευπρόσδεκτο.

eightball2020 έγραψε: Εξωτερικα εχει κανει δυο τρυπες,οπου η μια ειναι φ300(μεγαλη πιστευω) και ειναι για το βεντυλατερ. Και η αλλη φ80-100 την οποια οταν εχει πολλα κρυα την κλεινει.

Αυτή για το βεντιλατέρ, δίνει αέρα θέρμανσης. Το αν είναι μεγάλη ή μικρή, εξαρτάται από το πόσα m3 αέρα διαχειρίζεται το βεντιλατέρ και καθορίζεται από τον κατασκευαστή. Αν έχει αρκούδι βεντιλατέρ, υποθέτω θα ζητάει και ανάλογη αρκουδότρυπα.
Το καλό με αυτή, είναι ότι φέρνει συνεχώς φρέσκο αέρα μέσα στο σπίτι.
Το κακό είναι ότι φέρνει συνεχώς αέρα σε χαμηλή θερμοκρασία, ο οποίος φτάνει σε χαμηλότερη θερμοκρασία μέσα στο θερμοθάλαμο πριν διοχετευθεί στο χώρο μας, απ' ότι αν είχαμε τροφοδοτήσει το βεντιλατέρ με εσωτερικο αέρα ή ακόμα πιο καλά με συνδυασμό 2 παροχών, εσωτερικού και εξωτερικού.

Η μικρότερη εξωτερική, φέρνει αέρα καύσης. Αυτή πρέπει να την κλείνει ΜΟΝΟ όταν το τζάκι είναι σβηστό. Για λειτουργία με την πόρτα κλειστή, μια Φ100-120 επαρκεί. Αν θέλει να πετάει τίποτα κοψίδια μέσα, άρα να το καίει με ανοιχτή την πόρτα, θέλει Φ200φεύγα, για να μην καπνίζει.

eightball2020 έγραψε: Επισης εχει μια περσιδα εισοδου στο αριστερο μερος του τζακιου μεσα στο σαλονι και 3 περσιδες εξοδου( η εκτονωσης δεν ξερω πως λεγονται),δλδ αυτες οι 3 περσιδες βγαζουν ζεστο αερα απο το θερμοθαλαμο που εχει ντυσει με πετροβαμβακα,απο τις οποιες οι 2 ειναι αυτες που ειναι πανω απο το τζακι στη φουσκα δλδ αριστερα-δεξια και η αλλη εχει φυγει με αεραγωγο στο διπλα δωματιο.

Απ' τη στιγμή που έφτιαξε θερμοθάλαμο, καλά έκανε και τις άνοιξε. Σωστά, θέλει περσίδα κάτω και πάνω,με την πάνω γύρω στις 2 1/2 φορές μεγαλύτερη. Μετράμε εμβαδό, οπότε πχ πάνω μπορείς να έχεις 1,2,3 περσίδες, οι οποίες αθροιστικά πρέπει να καλύπτουν το απαιτούμενο εμβαδόν. Τώρα τι μέγεθος απαιτείται για τη συγκεκριμένη εστία, δεν το γνωρίζω.
Στην τρίτη έξοδο στο άλλο δωμάτιο, λογικά θα έχει χαμηλή θερμοκρασία με μικρή ροή αέρα, σωστά?
Για να πει ότι κάτι κάνει με αυτή, οπωσδήποτε να έχει ανοιχτές τις πόρτες που μεσολαβούν μεταξύ δωματίου - σαλονιού, αλλιώς δε νομίζω να έχει αποτέλεσμα. Νομίζω τσάμπα την έκανε αυτή. Βγάζει τίποτα, τι σου είπε?

eightball2020 έγραψε: Ελπιζω να εχεις καταλαβει.


Ε, τώρα κατάλαβα! :P
Ελπίζω και εσύ να κατάλαβες! :)


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50103 από sofia75
Απαντήθηκε από sofia75 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Stavrax ευχαριστω παρα πολυ γι αυτα που εστειλες και τον χρονο που διεθεσες για μενα.Εχω μια απορια για το βεντιλατερ που πρεπει να μπει στον κατω οροφο.Μηπως εννοεις οτι πρεπει να καταργηθει το βεντιλατερ που βρισκεται επανω και να μπει ενα μοτερ αναροφησης στην κατω περσιδα?Ο κοντρολερ φανταζομαι θα μεινει επανω οπως ειναι συνδεμενος με τον εναλλακτη.Ο κοντρολερ που εχει βαλει δεν εχει βαθμιδες.Ο μαστορας δεν εχει ερθει ακομη.Εχει παρει τα λεφτα και μου το παει απο μερα σε μερα.Να σου κανω μια ερωτηση?Εσυ το τζακι σου το τοποθετησες μονος σου?Εχεις καλες αποδοσεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50114 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Παίδες πήγα Λευκοσιδηρουργεία Θέρμης και έκανα παραγγελεία εναλλακτη Φ200 1 μέτρου (ήθελα μεγαλύτερο αλλά δεν κάνουν πάνω από 1m, οπότε Stavrax η πρόταση για γίγα-αν είχα τον παρά- δεν είναι υλοποιήσιμη σε αυτούς)
Καταρχήν τα παιδιά είναι ευγενέστατα και ευχαριστώ το forum και πάλι που τους βρήκα.

1.Τώρα για να μην γίνει κάμία π@π@ριά... Θα το τραβήξω από το 700GV μέχρι τέρμα στα Φ200.χρειάζομαι καμία συστολή??
2.Επίσης, τι φουρφούρι να πάρω. Σκέφτομαι για 500άρι. αν μπει κάτω κάτω δίπλα στον αεροθάλαμο σε δικό του μονωμένο μέρος με σκοπό να στέλνει στο πάνω δωμάτιο - 1,95m μέχρι το ταβάνι + ~2,5m μέχρι την περσίδα στο δωμάτιο, αρκούν τα 500?

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50193 από maraxil
Απαντήθηκε από maraxil στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Βοηθηστε με σας παρακαλω.Θα πιασουν τα κρυα και δεν εχω ολοκληρωσει το τζακι μου.Που θα βρω στο εξωτερικο ενα μοτερ αναρροφησης για τον αεραγωγο.Ψαχνω στο εξωτερικο γιατι εδω τα εχουν πανακριβα.Ενδιαφερομαι για κατι τετοιο
www.stamouli-fans.gr/index.php?route=pro...=65_66&product_id=76

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50194 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

maraxil έγραψε: Βοηθηστε με σας παρακαλω.Θα πιασουν τα κρυα και δεν εχω ολοκληρωσει το τζακι μου.Που θα βρω στο εξωτερικο ενα μοτερ αναρροφησης για τον αεραγωγο.Ψαχνω στο εξωτερικο γιατι εδω τα εχουν πανακριβα.Ενδιαφερομαι για κατι τετοιο
www.stamouli-fans.gr/index.php?route=pro...=65_66&product_id=76

Αν είσαι Θεσσαλονίκη πάρε ένα τηλ στη λευκοσιδηρουργία θέρμης. Νομίζω σήμερα που πήγα ότι είδα ένα παρόμοιο.
Δες και εδώ

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50367 από centaurus
Απαντήθηκε από centaurus στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Να ρωτησω, εαν επενδηθει επιπλεον ο θαλαμος του αερα σε ενα μονομπλοκο ενεργειακο με πετροβαμβακα θα υπσρξει καποιο κερδος σε θερμοκρασια αερα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.490 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ