Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49672 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GT έγραψε: @ tas

Δε θέλω να αναιρέσω αυτό που σου είπε, αλλά το κενό στη μετώπη πάνω προτείνεται τουλάχιστο στα foyer (μονομπλόκο έχεις?) για να υπάρχει και εκεί ροή αέρα ώστε να μην υπερθερμαίνεται η κατασκευή μπροστά, διότι είναι δυσπρόσιτο σημείο και δεν απάγεται η θερμότητα εύκολα αλλιώς.


Η φωτογραφία πρέπει να είναι κάτω από 150 kB.



Προσπάθησα να ανεβάσω βίντεο, αλλά δεν... Ελπίζω να βοηθήσουν οι φωτογραφίες που δείχνουν το κενό που υπάρχει στο πάνω μέρος της εστίας






Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49675 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@ tas

Νομίζω μια χαρά είσαι.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49697 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

DrNick έγραψε:

house έγραψε: :P σας έχω τρελάνει με την αναποφασιστικότητά μου....Η σωλήνα των 6 μέτρων δεν θα βγαίνει εκτός σπιτιού, αλλά εκμεταλλευόμενος το μεγάλο μέγεθος της φούσκας η οποία είναι εξωτερική κατά το ήμισυ και περνά σε επαφή με τον τοίχο του ύπνοδωματίου μου απλά θα κάνω μια τρύπα στον τοίχο αυτό και από εκεί θα πετάξω κάτω έναν εύκαμπτο ινοχ αγωγό ο οποίος θα κουμπωθεί σε μία από τις 4 εξόδους του θερμοθαλάμου. Το πρόβλημα το έχει ο δεύτερος αγωγός. Αυτός θα διαδράμει εξολοκλήρου εκτός σπιτιού(υποτίθεται με μόνωση κεραμοβάμβακα και επένδυση τσιμεντοσανίδας) αλλά για μεγάλη απόσταση( 7 μέτρα καθεστώς προς τα πάνω, 90 μοίρες γώνιασμα και στη συνέχεια άλλα 8 μέτρα οριζοντίως μέχρις ότου μπει στο παιδικό δωμάτιο) . Λίγο μανούρα και χωρίς λόγο ταλαιπωρία μου ακούγεται ο δεύτερος αεραγωγός.Άσε που δεν ξέρω αν τελικά θα ανεβάζει θερμοκρασία στο δωμάτιο ή αν απλά τους 16 βαθμούς μου τους κάνει 17... Τι λες HOUSE για τους προβληματισμούς μου αυτούς;


Oxi μωρε καλα κανεις , τι λεφτα ειπαμε διαθετεις ???Φανταζομαι ειναι ολο το παλιο τζακι , κατασκευη απο κατω μεχρι την ταρατσα και σιγα σιγα ανοιγει ??? χωραει μοτερ εκει μεσα ???? εισαι διαφετιμενος να κανεις τρυπα 50 ποντους για να το βαλεις ??? τεσπα παμε απ τα λεφτα πρωτα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49712 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GT έγραψε:

eightball2020 έγραψε:

GT έγραψε: @ eightball2020

Μην κάνεις up με παράθεση το ερώτημά σου.

Δε σε ξέχασα, απλά δεν πρόλαβα.
Θέλω να διαβάσω πρώτα όλα σου τα post για να καταλάβω την εγκατάσταση, γιατί τα λες λίγο συγκεχυμένα.

Θα στο απαντήσω εγώ αμέσως μόλις μπορέσω. :)

Λίγο υπομονή σε παρακαλώ. :)


Μάλλον έχω καταλάβει πως λειτουργεί το όλο θέμα απλά προσπαθώ να το σιγουρεψω. Και δεν είμαι μηχ.Μηχαν.γιαυτο κ δεν τα διατυπωνω όπως εσείς.
Για να το πω στη δική μου γλώσσα αυτό που έχω καταλάβει ειναι οτι εξωτερικά πρέπει να υπάρχουν δύο τρύπες( η μια ειναι για το βεντιλατερ και η άλλη για την ανανέωση αέρα του θερμοθαλαμου την οποία στα μεγάλα κρύα θα την κλείνουμε).
Τωρα για τον μέσα χώρο ψηλά στο τζάκι θα έχουμε 1500cm2 σύνολο ( για την εκτόνωση) και χαμηλά 500cm2 σύνολο ( μια δεξιά μια αριστερά του τζακιου). Και όταν θα κάνει μεγάλα κρύα την εξωτερική χειροκίνητη τρύπα θα την κλείνουμε οπότε η ανανέωση θα γίνεται με τις εσωτερικές κάτω δεξιά κ αριστερά των 500cm2 σύνολο.
Σωστά μέχρι εδώ;;;

Τωρα αν το δωμάτιο ακουμπάει στην μια πλευρά του τζακιου και κάνω μια τρύπα εκτόνωσης ψηλά θα πρέπει να κάνω και μια χαμηλά για να ανανεωνη τον αέρα του δωματίου;

Ξέρω ξέρω σε κούρασα, χίλια ΣΥΓΝΩΜΗ. Up δεν θα ξαναεκανα.


1. Δε με κούρασες καθόλου και μη ζητάς συγνώμη. Αν ένιωθα έτσι, δε θα ήμουν στο φόρουμ. :)
Απλά ο τρόπος που τα λες δε μου δίνει να καταλάβω την εγκατάσταση.
Οπότε ήθελα να βρω χρόνο να μελετήσω λίγο, να καταλάβω τι θες, να μη λέω ότι να 'ναι.

2. Όχι μηχανολόγος, ούτε καν τεχνίτης δεν είμαι. Χομπίστας φορουμίστας είμαι, που διάβασα με μεράκι και προσοχή τα περισσότερα από τα θέματα για τζάκια και έμαθα ότι έμαθα από το φόρουμ και ειδικότερα τον Asteris, που χαρίζει γνώση απλόχερα και ακούραστα :) .
Να που ήρθε η ώρα να βοηθήσω και εγώ με τη σειρά μου, όσο μπορώ βέβαια.
Πριν, είχα μαύρα μεσάνυχτα. Γ' αυτό σου επέμενα στο διάβασμα.

Στο θέμα σου τώρα.
Κοίταξα το site της edilkamin και απ' την όψη, υποθέτω ότι η εστία είναι μια από τις παρακάτω:
- Tekno 3
- Status Plus
- Airfire

Η πρώτη είναι μονομπλόκο, οι 2 και 3 μοιάζουν μεν, αλλά φαίνονται λες και είναι foyer καπελωμένα με μεταλλικό θερμοθάλαμο. Τέλοσπάντων.

Αυτό σημαίνει ότι ξεχνάς τον τρόπο λειτουργίας περσίδα πάνω περσίδα κάτω όπως στα foyer, στα οποία αν δεν υπάρχουν οι περσίδες δε ζεσταίνεσαι.
Στα παραπάνω που σου λέω, οι περσίδες αυτές παίζουν απλά το ρόλο της εκτόνωσης, για να ανακουφίζεται η κατασκευή από τις υψηλές θερμοκρασίες. Ο αέρας θερμαίνεται μέσα στον ενσωματωμένο θερμοθάλαμο και με βεβιασμένη ροή, στέλνεται μέσω των αεραγωγών που ξεκινούν από την κορυφή της εστίας.
Άρα πρέπει να έχει:
- εξωτερική τρύπα για αέρα καύσης, όπως όλες οι εστίες.
- εισαγωγή αέρα στο μεταλλικό θερμοθάλαμο. Αυτό μπορεί να γίνει είτε με εσωτερικό είτε με εξωτερικό αέρα είτε με συνδυασμό,όπου να μπορούμε και να παίζουμε με την αναλογία αέρα. Νομίζω αναφέρεσαι στην τελευταία και ιδανική περίπτωση.
- εξόδους των αεραγωγών της εστίας. Πχ αν έχει 4, βάζουμε 2 στη φούσκα για να ζεσταίνουμε το σαλόνι μας και στέλνουμε άλλες 2 σε άλλους χώρους, για ομοιομορφία στη θέρμανση. Εσύ κάτι λες για αεραγωγό εκτόνωσης και άλλον χωρίς εκτόνωση. Δεν το καταλαβαίνω αυτό.

Αν όντως είναι τύπου μονομπλόκο, στο διπλανό δωμάτιο φεύγει αεραγωγός.
Αν ήταν foyer, τότε ναι μπορούσες να δώσει εξαγωγή πάνω, με την προϋπόθεση να υπήρχε η εισαγωγή στον ίδιο χώρο.

Ψάξε λίγο για ποια εσία μιλάμε, αν όντως είναι μια από τις παραπάνω, για αν δούμε και αν ισχύουν αυτά που σου είπα.

Επίσης, είσαι σίρουρος ότι οι 3 περσίδες πάνω στη φούσκαι είναι εκτόνωση και όχι απολήξεις αεραγωγών? :dry:

Επειδή ακόμα και τώρα δεν έχω ξεδιαλύνει στο μυαλό μου πως ακριβώς είναι η εγκατάσταση (άρα υπάρχει ο κίνδυνος να λέω αρλούμπες), όποιος άλλος φίλος έχει κάποια ιδέα, ας την πει.
Asteris, ρίξε ένα βλέφαρο και συ.


Λοιπον φιλε GT εμαθα για την εστια του γνωστου μου και ειναι τα εξης.

Το τζακι ομως δεν εμεθα ποιο μοντελο ειναι αν με τα λεγομενα μπορεσεις να καταλαβεις εχει καλως.

Εχει καταργησει καταρχην το κλαπετο.
Η εστια απο πανω εχει θερμοθαλαμο με 2 εξοδους πανω της και απο κατω ποδαρακια οπου υπαρχει το βεντιλατερ.
Η μια εξοδος καταληγει στο ενα δωματιο και η αλλη εξοδος ειναι η μεσαια περσιδα μπροστα πανω στη γυψοσανιδα.
Εχει κανει εναν επιπλεον θερμοθαλαμο τον οποιο τον εχει ντυσει με πετροβαμβακα-αλουμινοφυλο.
Εξωτερικα εχει κανει δυο τρυπες,οπου η μια ειναι φ300(μεγαλη πιστευω) και ειναι για το βεντυλατερ. Και η αλλη φ80-100 την οποια οταν εχει πολλα κρυα την κλεινει.
Επισης εχει μια περσιδα εισοδου στο αριστερο μερος του τζακιου μεσα στο σαλονι και 3 περσιδες εξοδου( η εκτονωσης δεν ξερω πως λεγονται),δλδ αυτες οι 3 περσιδες βγαζουν ζεστο αερα απο το θερμοθαλαμο που εχει ντυσει με πετροβαμβακα,απο τις οποιες οι 2 ειναι αυτες που ειναι πανω απο το τζακι στη φουσκα δλδ αριστερα-δεξια και η αλλη εχει φυγει με αεραγωγο στο διπλα δωματιο.

Ελπιζω να εχεις καταλαβει. Τωρα αν ειναι σωστο εσυ θα μου πεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49807 από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ
Απαντήθηκε από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Φιλε tas ετσι ειναι και σε εμενα η κατασκευη με αυτο το κενο μαλιστα επειδη το ειχες αναφερει τον πηρα τον Σαμουκατσιδη και μου ειπε οτι ειναι οκ.Να σε ρωτησω σου μαυριζει ευκολα το τζαμι;το δικο μου θελει καθε μερα καθαρισμα!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49823 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Το καθαρίζω μια φορά την εβδομάδα. Μήπως φταίνε τα ξύλα σου;
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by tas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.509 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ