Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49595 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

tas έγραψε:

MICK έγραψε: Χθες άναψα το τζάκι. Ανέβασα 22 κιλά ζυγισμένα ξύλα (αγορά το φετινό Ιούλιο) οξυά, δρύς ελιά. Το άναψα στις 11πμ. Μέχρι τις 2.30μμ το ''τσίτωσα'' βγάζοντας περισσότερη μυρωδιά από τα μέχρι τώρα ανάματα που είχα κάνει, γι' αυτό άνοιξα τις μπαλκονόπορτες περ. 10 λεπτά. Θερμοκρασία εξερχομένου αέρα από περσίδες 'η από το εμπρός μέρος του τζακιού 110+ βαθμούς, με τα μοτέρ στην κλίμακα 1 απο 5. Βέβαια ποτέ δεν το είχα φουντώσει έτσι. Έκλεισα τούς λεβιέδες για να κρατηθεί η φωτιά περ. στις 3.15 μμ. Στίς 4.30 μμ τοποθέτησα ένα μικρό κούτσουρο 1+ κιλο. Στις 6.30 τοποθέτησα πάλι ξύλα, και το φούντωσα πάλι. Η μυρωδιά, ήταν λιγότερη από το πρωί (λέτε να τη συνήθισα;). Η εξωτερική θερμοκρασία το απόγευμα και μετά ήταν 11 με 9 βαθμούς. Η εσωτερική θερμοκρασία ήταν 24 βαθμούς, με τοποθετημένο το θερμόμετρο διαγώνια του τζακιού. Στην μία γωνία είναι το τζάκι στη άλλη το θερμόμετρο. Ο ενιαίος χώρος είναι 10Χ5.95. Αυτός ο χώρος συγκοινωνεί με έναν διάδρομο για τα δωμάτια και μπάνια (ήταν όλα κλειστά) και με την κουζίνα περ. 8τμ. Η κατανάλωση ήταν 20 κιλά (υπάρχει ένα ξύλο στο μπαλκόνι 2κιλά.) Όπως και τα προηγούμενα ανάματα έτσι και στο χθεσινό, δεν έβγαζε καπνό από την καμινάδα. Το σπίτι κτίστηκε την δεκαετία του 70. Είναι με διπλό τούβλο χωρίς εσωτερική μόνωση. Υπάρχει όμως πολύ καλή μόνωση στη ταράτσα. Οι μπαλκονόπορτες, που υπάρχουν στον ενιαίο χώρο, είναι αλουμίνια απλά και έχουν διπλά τζάμια (παλαιάς τεχνολογίας).




Ποια ήταν η εσωτερική θερμοκρασία πριν ανάψεις και πιάσεις τους 24; Γενικά, με τέτοιες εξωτερικές, γύρω στους 10-14 που θα διατηρηθούν τουλάχιστον για ένα 10ήμερο ακόμη, δεν μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα. Στα πολλά κρύα θα δούμε τι ψάρια πιάνουμε. Τώρα, περισσότερο δοκιμάζουμε και μαθαίνουμε... Εγώ για παράδειγμα, ανακάλυψα την Αμερική (ότι πρέπει το κλαπέ να είναι κλειστό), αλλά και ότι πιθανότατα χρειάζομαι εισαγωγή αέρα από τον εσωτερικό χώρο, γιατί το κενό που υπάρχει περιμετρικά της εστίας μάλλον δεν είναι αρκετό

Ποιά ήταν η εσωτερική θερμοκρασία δεν γνωρίζω. Όπως έγραψα το ξαναφούντωσα στις 6.30μμ. Κοίταξα το θερμόμετρο από περιέργεια, γιατί η θερμοκρασία εξωτερικά ηταν περ 10-9 βαθμούς στις 9μμ. Στην κουζίνα, που είναι πιο κοντά στον ενιαίο χώρο, η θερμοκρασία ήταν 21 βαθμούς. Προσωπικά πιστεύω ότι το 24 είναι υπερβολικό. Ίσως να κάνω και λάθος, αλλά νομίζω ότι απορρόφησαν οι τοίχοι θερμοκρασία, που την αποδίδουν σιγά σιγά. Το λέω αυτό, γιατί μπαίνοντας στα άλλα δωμάτια αισθάνεσαι κάποια ψύχρα. Στη κρεβατοκάμαρα ανάβουμε air condition, για να σπάει αυτή τη ψύχρα. Βέβαια ποτέ δεν είχαμε 24 βαθμούς στον ενιαίο χώρο.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49596 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

DrNick έγραψε: ΑΣΤΕΡΙ έστω ότι βάζω μόνο μπλόκο λοιπόν...Ο ένας από τους 4 αγωγούς θα βγει καρφί στον από πάνω όροφο στο υπνοδωμάτιο (6 μέτρα ευθείας κάθετης διαδρομής ).Ο δεύτερος θα πρέπει να διατρέχει τον εξωτερικό τοίχο του σπιτιού (5 μέτρα σε κάθετη προς τα πάνω διαδρομή, μετά θα γωνιάζει κατά 90 μοίρες και θα συνεχίζει για άλλα 10 μέτρα,μέχρι να μπει στο παιδικό δωμάτιο). Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής α) Μετά από 15 μέτρα διαδρομής και 90 μοίρες γωνία ,ο ζεστός αέρας θα φτάνει αρκετά ζεστός στο παιδικό δωμάτιο ώστε να ανεβάζει ικανοποιητικά την θερμοκρασία ή δεν αξίζει τον κόπο και θα ανεβάζει μόνο 1- 2 βαθμούς;(στα υπόψιν ο αγωγός θα μονωθεί και θα κλειστεί σε τσιμέντοσανίδα).
Β)Για να σπρώξει το μοτέρ τον αέρα στο παιδικό δωμάτιο θα μας παίρνει τα αυτιά; Και Γ) Οι 2 αγωγοί που θα μείνουν για να ζεσταίνουν το σαλόνι
θα αρκούν ώστε να ζεσταίνουν τα 70 τμ του σαλονιού με εσωτερικό αίθριο 4χ4χ7 ύψος;


Καλημερα , κατι δεν καταλαβα , 6 μετρα ειναι το πανω δωματιο ??? Εισαι τρελος , θα βγαλεις εξω τον αεραγωγο στο κρυο και μετα θα ξαναμπει στο σπιτι ????(απορω τι μονωση θα βαλεις εκει !!!!

α) αν βαλεις μοτερ αναροφησης για τζακια (400 και 600 κυβικα ) παει ανετα 15 μετρα ( αλλα θα τραβαει σχεδον ολη την ζεστη απο κατω και θα την παει πανω )
β) ναι εχει φορηβο , γιαυτο θα το βγαλεις εξω απ το σπιτι ετσι οπως το πας !

Γ) τι τζακι ειπαμε θα παρεις ????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49598 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ragavelas έγραψε: Όσοι έχετε εναλλάκτη, όταν το τζάκι λειτουργεί στο χαλαρό, με κλειστούς αέρηδες ο εναλλάκτης πόσους βαθμούς φυσάει και σε ποια σκάλα;
Ευχαριστώ
ΥΓ Αέρα παίρνει απ' εξω, χθεσινή θερμοκρασία εξωτερική 12-13.


Οσοι εχουμε τζακι με αποδοση 75% και πανω , τοτε στο χαλαρό δεν λειτουργει ο εναλλακτης με τιποτα !
Τωρα γιατι το εκανες να περνει μονο εξωτερικη ???
Εγω το εχω να τραβαει αερα απεξω οταν ειναι μερα , και το βραδυ που κανει κρυο παω απ εξω και κλεινω τις εισαγωγες να τραβαει απο μεσα !
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by house.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49601 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

house έγραψε:

ragavelas έγραψε: Όσοι έχετε εναλλάκτη, όταν το τζάκι λειτουργεί στο χαλαρό, με κλειστούς αέρηδες ο εναλλάκτης πόσους βαθμούς φυσάει και σε ποια σκάλα;
Ευχαριστώ
ΥΓ Αέρα παίρνει απ' εξω, χθεσινή θερμοκρασία εξωτερική 12-13.


Οσοι εχουμε τζακι με αποδοση 75% και πανω , τοτε στο χαλαρω δεν λειτουργει ο εναλλακτης με τιποτα !
Τωρα γιατι το εκανες να περνει μονο εξωτερικη ???
Εγω το εχω να τραβαει αερα απεξω οταν ειναι μερα , και το βραδυ που κανει κρυο παω απ εξω και κλεινω τις εισαγωγες να τραβαει απο μεσα !


Γιατί η κυρά δεν με άφηνε!!!

Θα έπρεπε να σπάσω μάρμαρα ή να αφήσω περσίδες κάτω κάτω στη φούσκα. Εγώ αυτό θα προτιμούσα, μιας και η κασέτα παίρνει απ' εξω αλλά....

Πάντως αφου λες ΄και εσύ ότι δεν λειτουργεί υπο συνθήκες τότε είμαι οκ. Οι τιμές που ανέφερα συμβαδίζουν με τις δικές σου;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49606 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@ragavelas
Στην δικιά μου περίπτωση (invicta 700) www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...8&id=48511&Itemid=53 όταν το πάω στο ρελαντί ο εναλλακτης δουλεύει 3-4η σκάλα με 65°-70° ενώ αν το φουλάρω φτάνει 7η-8η με 85°-90, έτσι όμως μου παίρνει τα αυτιά, οπότε το χαμηλωνω στο χειροκίνητο και η θερμοκρασία ανεβαίνει στους 100°-110° ενώ ταυτόχρονα παρατηρω και αύξηση θερμοκρασίας στην φυσική ροή. Είναι σαν να κάνω τεστ αντοχής της κατασκευής :S


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49610 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Me βλέπω το καλοκαίρι να ξανανοιγω γυψοσανίδες....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.461 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ