Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49478 από DrNick
Απαντήθηκε από DrNick στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

nasos02 έγραψε:

Asteris έγραψε:

nasos02 έγραψε: ΜΟΝΟΜΠΛΟΚΟ !!!
Παιδιά, επειδή δεν έχω ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου τη λειτουργεία του μονομπλόκο παρακαλώ εάν ξέρετε απαντήστε μου στις παρακάτω ερωτήσεις ( δε θέλω να στείλω με αεραγωγούς ζέστη σε άλλα δωμάτια):

1. ένα μονομπλόκο μπορεί να λειτουργήσει χωρίς την τοποθέτηση μοτέρ ?

2. εάν υπάρχει μοτέρ και δεν υπάρχει ρεύμα λειτουργεί το μονομπλόκο ?

3. στις παραπάνω περιτώσεις η απόδοσή του είναι μικρότερη της απόδοσης που δίνει ο κατασκευαστής ?

4. εάν ένα μονομπλόκο λειτουργεί με ή χωρίς μοτέρ η διάρκεια της ζωής του αλλάζει ?

όλα αυτά για κύρια θέρμανση σε κατοικία 90 τ.μ. χωρίς τη δυνατότητα χρήσης αεραγωγών.

ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!


1) Όχι, εκτός αν οι μόνες εξαγωγές που θα του βάλεις είναι ακριβώς από πάνω του, οπότε αυτοαναιρείται ο λόγος να πάρεις μονομπλόκο, την ίδια δουλειά ακριβώς κάνει και ένα foyer.

2) Πάλι όχι, θα έχε ελάχιστη ροή μόνο στις πάνω εξόδους του και θα υπερθερμαίνεται, οπότε θα πρέπει να χαμηλώσεις την καύση και τελικά να το αφήσεις να σβήσει, αν η διακοπή διαρκεί ώρα. Αντίθετα το foyer θα ζεσταίνει κανονικά και πιθανόν να μαζευτεί η γειτονιά στο σπίτι σου...

3) Ελαφρώς. Σίγουρα δεν μπορείς να το τσιτώνεις όπως όταν δουλεύει το μοτέρ, γιατί δεν είναι όλα φτιαγμένα για φυσική ροή (η μόνη είσοδος αέρα είναι από το μοτέρ που πλέον δεν γυρνάει). Το μοντέλο που είναι χωρίς φυσική ροή δουλεύει έτσι κι αλλιώς μόνο του, αλλά φυσικά βγάζει λιγότερο και πιό καυτό αέρα.

4) Η διάρκεια ζωής μειώνεται όσο μεγαλύτερες θερμοκρασίες έχει η εστία. Μπορεί να πάρεις ένα φυσικής ροής και να το έχεις μιά ζωή δουλεύοντας ρελαντί και να ξεπατώσεις σε 3-4 χρόνια ένα βεντιλατεράτο που το γκαζώνεις τέρμα.

Σε 90τμ θες μονομπλόκο, μόνο αν πρέπει όπως και να έχει να τραβήξεις αεραγωγούς σε μακρυνή απόσταση, σε δωμάτια, λόγω πχ πολύ κακής μόνωσης που έχουν αυτά και δεν θα ζεσταινόταν με τίποτα από την διάχυση αέρα από το σαλόνι. Αν δεν συντρέχει τέτοιος λόγος, βάλε foyer να γλυτώσεις κάνα φράγκο και να μην σκας για τις διακοπές ρεύματος...




Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΑΣΤΕΡΗ !!!!
'Ησουν κατατοπιστικότατος

ΑΣΤΕΡΙ έστω ότι βάζω μόνο μπλόκο λοιπόν...Ο ένας από τους 4 αγωγούς θα βγει καρφί στον από πάνω όροφο στο υπνοδωμάτιο (6 μέτρα ευθείας κάθετης διαδρομής ).Ο δεύτερος θα πρέπει να διατρέχει τον εξωτερικό τοίχο του σπιτιού (5 μέτρα σε κάθετη προς τα πάνω διαδρομή, μετά θα γωνιάζει κατά 90 μοίρες και θα συνεχίζει για άλλα 10 μέτρα,μέχρι να μπει στο παιδικό δωμάτιο). Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής α) Μετά από 15 μέτρα διαδρομής και 90 μοίρες γωνία ,ο ζεστός αέρας θα φτάνει αρκετά ζεστός στο παιδικό δωμάτιο ώστε να ανεβάζει ικανοποιητικά την θερμοκρασία ή δεν αξίζει τον κόπο και θα ανεβάζει μόνο 1- 2 βαθμούς;(στα υπόψιν ο αγωγός θα μονωθεί και θα κλειστεί σε τσιμέντοσανίδα).
Β)Για να σπρώξει το μοτέρ τον αέρα στο παιδικό δωμάτιο θα μας παίρνει τα αυτιά; Και Γ) Οι 2 αγωγοί που θα μείνουν για να ζεσταίνουν το σαλόνι
θα αρκούν ώστε να ζεσταίνουν τα 70 τμ του σαλονιού με εσωτερικό αίθριο 4χ4χ7 ύψος;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49498 από maraplus
Απαντήθηκε από maraplus στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Γεια σας Παιδιά
Σήμερα ξεκίνησα την εγκατάσταση του ferlux c18 .Ξεκίνησα από την εισαγωγή εξωτερικού αέρα με inox σπιράλ Φ100. και θα χρειαστώ την βοήθειά σας.

Λόγω του οτι έκανα μεγάλη τρύπα έβαλα και ακόμα 2 σωλήνες 1 ιντσας μεταλλικές περίπου 3 πόντους διάμετρος η κάθε μια για βοηθητικό αερα στην πίσω μεριά της εστίας.
1. Η ερώτηση είναι εάν έκανα καλά ή εάν πρέπει να τις ταπώσω. ?




2.Ερωτηση Ο σωλήνας Φ100 εξωτερικού αέρα που πρεπει να σταματάει? Στην αρχή της εστίας ή στην μέση? Το σχέδιο που εχω βρεί στο forum ειναι σωστό?. Την εβαλα στην παρακάτω σωστή θέση?









Εφτιαξα και θυρίδα εξωτερική για να βάλω περσίδες εξωτερικές . Στην περιπτωση που πρεπει να κλεισω τις σωλήνες μιας ιντσας ή εάν θέλω να βάλω καποιο μοτερακι για τζακι αεροθερμο με εξωτερικο αερα






Please help που πρεπει να τερματισω τον σωλήνα φ100 ?
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49526 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

maraplus έγραψε: Γεια σας Παιδιά
Σήμερα ξεκίνησα την εγκατάσταση του ferlux c18 .Ξεκίνησα από την εισαγωγή εξωτερικού αέρα με inox σπιράλ Φ100. και θα χρειαστώ την βοήθειά σας.

2.Ερωτηση Ο σωλήνας Φ100 εξωτερικού αέρα που πρεπει να σταματάει? Στην αρχή της εστίας ή στην μέση? Το σχέδιο που εχω βρεί στο forum ειναι σωστό?. Την εβαλα στην παρακάτω σωστή θέση?

Εφτιαξα και θυρίδα εξωτερική για να βάλω περσίδες εξωτερικές . Στην περιπτωση που πρεπει να κλεισω τις σωλήνες μιας ιντσας ή εάν θέλω να βάλω καποιο μοτερακι για τζακι αεροθερμο με εξωτερικο αερα

Please help που πρεπει να τερματισω τον σωλήνα φ100 ?


Νομίζω ότι είναι εντάξει. Το πρόβλημα θα ήταν να είχες βάλει μικρότερη από Φ100 γιατί θα σου κάπνιζε στο γέμισμα, εξάλλου όταν το βάλεις σε λειτουργία μπορείς να πειραματιστείς για το τάπωμα ή όχι των 2 σωλήνων.
Αν δεν βάλεις περσίδα για εισαγωγή δροσερού αέρα δωματίου για την φυσική ροή, να σηκώσεις την εστία με τακάκια 3 πόντων μαζί με το αλφάδιασμα και να συμπληρώσεις τα υπόλοιπα 4dm^2 περιμετρικώς της εστίας.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maraplus

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49589 από greenpug
Απαντήθηκε από greenpug στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

dimlyk έγραψε:

greenpug έγραψε: Παιδιά σας χαιρετώ.

Ξεκίνησα και εγώ να χτίζω σπίτι.
Θα είναι 195 τμέτρα (κάτω 90 και πάνω 105).
Σκέφτομαι να βάλω ενεργειακό τζάκι καλοριφέρ από την Piazzetta και συγκεκριμένα το ΜΤ361.
www.piazzetta.it/el-GR/Product/Details/m...ler-fireboxes/mt-361

Τα έχει δοκιμάσει κανένας;
Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω κατά την εφαρμογή;
Ο προμηθευτής μου είπε να βάλω σωλήνα για κρύο αέρα κάτω από το τζάκι 4 ιντζών ή 2 των 3 ιντζών.
Θα τροφοδοτεί τα σώματα της θέρμανσης.

Όσον αφορά τα ξύλα είναι πολύ ακριβά εδώ.
Σήμερα ρώτησα τιμές και μου είπανε 260 ευρώ ο τόνος δρυς και 120 ευρώ το διπλοκάμπινο....
Από ότι βλέπω Ελλάδα ξεκινάνε από 75 περίπου...


και σκεφτεσαι να ζεστανεις 200 μ2 με το τζακι ?


Θα έχω και λέβητα εάν χρειαστεί.
Πόσα τετραγωνικά μπορείς να ζεστάνεις με αυτό το τζάκι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49592 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@maraplus
Στην είσοδο φρεσκου αέρα να βάλεις σίτα και περσίδα με κινητά πτερύγια για να μπορείς να την κλεινεις και να μην μπαίνουν έντομα και βρωμιες. Στην εξοχή ιδίως το καλοκαίρι μπορεί να υπάρξει πρόβλημα (σφήκες, κουνούπια κλπ).


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maraplus

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49594 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Έχω την 70 ventilato. Εντός της φούσκας έχω φτιάξει εναλλάκτη. Δεν έβαλα του εμπορίου γιατί ουσιαστικά είχα περιορισμούς λόγω χώρου. Σας παραθέτω δυο σκίτσα για να καταλάβετε πως είναι.

Η καμινάδα είναι ίνοξ φ160 και μετά γίνεται φ250. Με διακεκομμένη γραμμή φαίνεται ο εναλλάκτης. Έχει ύψος 1,25 περίπου. Δεν είναι ότι καλύτερο πιστεύω καθότι ο αέρας δεν περνάει τόσο κοντά απο το τοίχωμα του μπουριού.

Χθες πειραματιζόμουνα. Με τέρμα κλειστους τους αέρηδες το μοτέρ του εναλλάκτη έσβηνε καθότι η θερμοκρασία του αέρα ήταν χαμηλή. Όταν το δούλευα με ανοικτό τον πρωτογενή και σχεδόν κλειστό το δευτερογεννή έβγαζε 70 βαθμούς στη δέκατη σκάλα (στο φουλ) άρα αν ήταν στο 3-4 φαντάζομαι θα έβγαζε παραπάνω, 75-80. Όταν έκλεινα τον πρωτογεννή και άνοιγα τον δευτερογεννή δούλευε πάλι στους 70 βαθμούς αλλά στην 7-8 σκάλα. Αμα άφηνα και πρωτ. και δευτ. ανοικτό ανέβαζε 77-80 στη δέκατη σκάλα. Εν ολίγοις από ότι φαίνεται θα τίθεται σε λειτουργία στην αρχή προκειμένου να ανεβάσει τη θερμοκρασία του χώρου. Μετά που θα κλείνω αέρηδες μάλλον μόνο η κασέτα θα φυσάει.

Όσοι έχετε εναλλάκτη, όταν το τζάκι λειτουργεί στο χαλαρό, με κλειστούς αέρηδες ο εναλλάκτης πόσους βαθμούς φυσάει και σε ποια σκάλα;
Ευχαριστώ
ΥΓ Αέρα παίρνει απ' εξω, χθεσινή θερμοκρασία εξωτερική 12-13.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.688 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ