Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49421 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Χθες άναψα το τζάκι. Ανέβασα 22 κιλά ζυγισμένα ξύλα (αγορά το φετινό Ιούλιο) οξυά, δρύς ελιά. Το άναψα στις 11πμ. Μέχρι τις 2.30μμ το ''τσίτωσα'' βγάζοντας περισσότερη μυρωδιά από τα μέχρι τώρα ανάματα που είχα κάνει, γι' αυτό άνοιξα τις μπαλκονόπορτες περ. 10 λεπτά. Θερμοκρασία εξερχομένου αέρα από περσίδες 'η από το εμπρός μέρος του τζακιού 110+ βαθμούς, με τα μοτέρ στην κλίμακα 1 απο 5. Βέβαια ποτέ δεν το είχα φουντώσει έτσι. Έκλεισα τούς λεβιέδες για να κρατηθεί η φωτιά περ. στις 3.15 μμ. Στίς 4.30 μμ τοποθέτησα ένα μικρό κούτσουρο 1+ κιλο. Στις 6.30 τοποθέτησα πάλι ξύλα, και το φούντωσα πάλι. Η μυρωδιά, ήταν λιγότερη από το πρωί (λέτε να τη συνήθισα;). Η εξωτερική θερμοκρασία το απόγευμα και μετά ήταν 11 με 9 βαθμούς. Η εσωτερική θερμοκρασία ήταν 24 βαθμούς, με τοποθετημένο το θερμόμετρο διαγώνια του τζακιού. Στην μία γωνία είναι το τζάκι στη άλλη το θερμόμετρο. Ο ενιαίος χώρος είναι 10Χ5.95. Αυτός ο χώρος συγκοινωνεί με έναν διάδρομο για τα δωμάτια και μπάνια (ήταν όλα κλειστά) και με την κουζίνα περ. 8τμ. Η κατανάλωση ήταν 20 κιλά (υπάρχει ένα ξύλο στο μπαλκόνι 2κιλά.) Όπως και τα προηγούμενα ανάματα έτσι και στο χθεσινό, δεν έβγαζε καπνό από την καμινάδα. Το σπίτι κτίστηκε την δεκαετία του 70. Είναι με διπλό τούβλο χωρίς εσωτερική μόνωση. Υπάρχει όμως πολύ καλή μόνωση στη ταράτσα. Οι μπαλκονόπορτες, που υπάρχουν στον ενιαίο χώρο, είναι αλουμίνια απλά και έχουν διπλά τζάμια (παλαιάς τεχνολογίας).

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49437 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

MICK έγραψε: Χθες άναψα το τζάκι. Ανέβασα 22 κιλά ζυγισμένα ξύλα (αγορά το φετινό Ιούλιο) οξυά, δρύς ελιά. Το άναψα στις 11πμ. Μέχρι τις 2.30μμ το ''τσίτωσα'' βγάζοντας περισσότερη μυρωδιά από τα μέχρι τώρα ανάματα που είχα κάνει, γι' αυτό άνοιξα τις μπαλκονόπορτες περ. 10 λεπτά. Θερμοκρασία εξερχομένου αέρα από περσίδες 'η από το εμπρός μέρος του τζακιού 110+ βαθμούς, με τα μοτέρ στην κλίμακα 1 απο 5. Βέβαια ποτέ δεν το είχα φουντώσει έτσι. Έκλεισα τούς λεβιέδες για να κρατηθεί η φωτιά περ. στις 3.15 μμ. Στίς 4.30 μμ τοποθέτησα ένα μικρό κούτσουρο 1+ κιλο. Στις 6.30 τοποθέτησα πάλι ξύλα, και το φούντωσα πάλι. Η μυρωδιά, ήταν λιγότερη από το πρωί (λέτε να τη συνήθισα;). Η εξωτερική θερμοκρασία το απόγευμα και μετά ήταν 11 με 9 βαθμούς. Η εσωτερική θερμοκρασία ήταν 24 βαθμούς, με τοποθετημένο το θερμόμετρο διαγώνια του τζακιού. Στην μία γωνία είναι το τζάκι στη άλλη το θερμόμετρο. Ο ενιαίος χώρος είναι 10Χ5.95. Αυτός ο χώρος συγκοινωνεί με έναν διάδρομο για τα δωμάτια και μπάνια (ήταν όλα κλειστά) και με την κουζίνα περ. 8τμ. Η κατανάλωση ήταν 20 κιλά (υπάρχει ένα ξύλο στο μπαλκόνι 2κιλά.) Όπως και τα προηγούμενα ανάματα έτσι και στο χθεσινό, δεν έβγαζε καπνό από την καμινάδα. Το σπίτι κτίστηκε την δεκαετία του 70. Είναι με διπλό τούβλο χωρίς εσωτερική μόνωση. Υπάρχει όμως πολύ καλή μόνωση στη ταράτσα. Οι μπαλκονόπορτες, που υπάρχουν στον ενιαίο χώρο, είναι αλουμίνια απλά και έχουν διπλά τζάμια (παλαιάς τεχνολογίας).




Ποια ήταν η εσωτερική θερμοκρασία πριν ανάψεις και πιάσεις τους 24; Γενικά, με τέτοιες εξωτερικές, γύρω στους 10-14 που θα διατηρηθούν τουλάχιστον για ένα 10ήμερο ακόμη, δεν μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα. Στα πολλά κρύα θα δούμε τι ψάρια πιάνουμε. Τώρα, περισσότερο δοκιμάζουμε και μαθαίνουμε... Εγώ για παράδειγμα, ανακάλυψα την Αμερική (ότι πρέπει το κλαπέ να είναι κλειστό), αλλά και ότι πιθανότατα χρειάζομαι εισαγωγή αέρα από τον εσωτερικό χώρο, γιατί το κενό που υπάρχει περιμετρικά της εστίας μάλλον δεν είναι αρκετό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49442 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

DrNick έγραψε:

Asteris έγραψε:

DrNick έγραψε:

dimostg@gmail.com έγραψε: Αστέρη
Έστω και αργά χρόνια πολλά αν θυμάμαι καλά είπες ότι γιορτάζεις μαζί με τους Στέλιους. Εύχομαι υγεία και χαρά και καλές ζέστες σε σένα και σε όλους τους φίλους του φορουμ

ASTERIS χρόνια σου πολλά κι από εμένα.Αδελφικός μου φίλος αποφάσισε να βάλει την mono block Edilcamin forte plus 1 και θα του έρθει κατά 500 ευρώ φθηνότερη από τη δική μου turbo fonte 887 .Μάλιστα στην τιμή που του έδωσε είναι μέσα και η τοποθέτηση 2 αεραγωγών στα 2 υπνοδωμάτια και κάπως έτσι άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια...Μεταξύ των 2 εστιών υπάρχουν σίγουρα διαφορές..a) η edilcamin αναφέρει ωφέλιμη ισχύ από 7 ως 19 kw , ενώ η turbo fonte 18 Kw ονομαστική. Και b) η edilcamin είναι ΣΥΝΕΧΟΥΣ καύσης;Και αν όχι τι μπορεί να σημαίνει αυτό; PLEASE απάντησε μου γιατί αυτός αύριο παραγγέλνει και μου είπε πως θα μας κάνει ακόμα καλύτερη τιμή αν παραγγείλουμε μαζί.... :(


To συζητάς δηλαδή να δώσεις 2800€ για ένα απλό foyer? Για 250 κιλά σίδερο? Σου πιάνουν τον πωπό και με τα δύο χέρια και σε έχουν σηκώσει στον αέρα, τι άλλο να σου πω. Να έκανε 1000-1200€ να σου πω πάρτο. Στα 3000€ παίρνεις κανονικό μονομπλόκο σαν το forte plus, δεν ασχολείσαι με foyer. Καλά, χρυσά, αλλά για 1000€.

Συνεχόμενη καύση είναι η ικανότητα να σφραγίζουν τόσο καλά, ώστε να τα φορτώνεις μια φορά και να καίνε για ώρες.

Δείτε και το Palazzetti www.soba.gr/index.php?option=com_virtuem...uct_id=1499&Itemid=0 και όποιο σας αρέσει καλύτερα.

Οσον αφορά στη διάρκεια ζωής ποιά είναι η μέση διάρκεια ενός mono block σαν το forte plus σε σχέση με το turbo fonte? Έχω ακούσει ότι τα mono block "πετσικάρουν " σύντομα. Επίσης τα 7-18kw ισχύς του forte plus μήπως είναι λίγα για τα 450 -500 κυβικά μου; Και τέλος είναι καλά τα edilcamin ή καλύτερα είναι τα palazzeti;


Εφόσον δουλευτούν στην ίδια ένταση και δεν γίνουν υπερβολές (να βάλεις το τζάκι να δουλεύει τσίτα όλη την ώρα), δεν βλέπω γιατί ένα μονομπλόκο να πιτσικάρει πιό γρήγορα από το foyer, την στιγμή που το μοτέρ του πρώτου το δροσίζει επαρκώς και δεν το αφήνει να υπερθερμαίνεται.

Τα 18kW είναι λογικά μιά χαρά για τα κυβικά σου, ανάλογα και με την μόνωση που έχεις βέβαια. Και οι δύο μάρκες είναι από τις καλύτερες, με την Palazzetti να έχει τα πρωτεία και στο design.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49449 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

nasos02 έγραψε: ΜΟΝΟΜΠΛΟΚΟ !!!
Παιδιά, επειδή δεν έχω ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου τη λειτουργεία του μονομπλόκο παρακαλώ εάν ξέρετε απαντήστε μου στις παρακάτω ερωτήσεις ( δε θέλω να στείλω με αεραγωγούς ζέστη σε άλλα δωμάτια):

1. ένα μονομπλόκο μπορεί να λειτουργήσει χωρίς την τοποθέτηση μοτέρ ?

2. εάν υπάρχει μοτέρ και δεν υπάρχει ρεύμα λειτουργεί το μονομπλόκο ?

3. στις παραπάνω περιτώσεις η απόδοσή του είναι μικρότερη της απόδοσης που δίνει ο κατασκευαστής ?

4. εάν ένα μονομπλόκο λειτουργεί με ή χωρίς μοτέρ η διάρκεια της ζωής του αλλάζει ?

όλα αυτά για κύρια θέρμανση σε κατοικία 90 τ.μ. χωρίς τη δυνατότητα χρήσης αεραγωγών.

ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!


1) Όχι, εκτός αν οι μόνες εξαγωγές που θα του βάλεις είναι ακριβώς από πάνω του, οπότε αυτοαναιρείται ο λόγος να πάρεις μονομπλόκο, την ίδια δουλειά ακριβώς κάνει και ένα foyer.

2) Πάλι όχι, θα έχε ελάχιστη ροή μόνο στις πάνω εξόδους του και θα υπερθερμαίνεται, οπότε θα πρέπει να χαμηλώσεις την καύση και τελικά να το αφήσεις να σβήσει, αν η διακοπή διαρκεί ώρα. Αντίθετα το foyer θα ζεσταίνει κανονικά και πιθανόν να μαζευτεί η γειτονιά στο σπίτι σου...

3) Ελαφρώς. Σίγουρα δεν μπορείς να το τσιτώνεις όπως όταν δουλεύει το μοτέρ, γιατί δεν είναι όλα φτιαγμένα για φυσική ροή (η μόνη είσοδος αέρα είναι από το μοτέρ που πλέον δεν γυρνάει). Το μοντέλο που είναι χωρίς φυσική ροή δουλεύει έτσι κι αλλιώς μόνο του, αλλά φυσικά βγάζει λιγότερο και πιό καυτό αέρα.

4) Η διάρκεια ζωής μειώνεται όσο μεγαλύτερες θερμοκρασίες έχει η εστία. Μπορεί να πάρεις ένα φυσικής ροής και να το έχεις μιά ζωή δουλεύοντας ρελαντί και να ξεπατώσεις σε 3-4 χρόνια ένα βεντιλατεράτο που το γκαζώνεις τέρμα.

Σε 90τμ θες μονομπλόκο, μόνο αν πρέπει όπως και να έχει να τραβήξεις αεραγωγούς σε μακρυνή απόσταση, σε δωμάτια, λόγω πχ πολύ κακής μόνωσης που έχουν αυτά και δεν θα ζεσταινόταν με τίποτα από την διάχυση αέρα από το σαλόνι. Αν δεν συντρέχει τέτοιος λόγος, βάλε foyer να γλυτώσεις κάνα φράγκο και να μην σκας για τις διακοπές ρεύματος...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49452 από nasos02
Απαντήθηκε από nasos02 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

nasos02 έγραψε: ΜΟΝΟΜΠΛΟΚΟ !!!
Παιδιά, επειδή δεν έχω ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου τη λειτουργεία του μονομπλόκο παρακαλώ εάν ξέρετε απαντήστε μου στις παρακάτω ερωτήσεις ( δε θέλω να στείλω με αεραγωγούς ζέστη σε άλλα δωμάτια):

1. ένα μονομπλόκο μπορεί να λειτουργήσει χωρίς την τοποθέτηση μοτέρ ?

2. εάν υπάρχει μοτέρ και δεν υπάρχει ρεύμα λειτουργεί το μονομπλόκο ?

3. στις παραπάνω περιτώσεις η απόδοσή του είναι μικρότερη της απόδοσης που δίνει ο κατασκευαστής ?

4. εάν ένα μονομπλόκο λειτουργεί με ή χωρίς μοτέρ η διάρκεια της ζωής του αλλάζει ?

όλα αυτά για κύρια θέρμανση σε κατοικία 90 τ.μ. χωρίς τη δυνατότητα χρήσης αεραγωγών.

ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!


1) Όχι, εκτός αν οι μόνες εξαγωγές που θα του βάλεις είναι ακριβώς από πάνω του, οπότε αυτοαναιρείται ο λόγος να πάρεις μονομπλόκο, την ίδια δουλειά ακριβώς κάνει και ένα foyer.

2) Πάλι όχι, θα έχε ελάχιστη ροή μόνο στις πάνω εξόδους του και θα υπερθερμαίνεται, οπότε θα πρέπει να χαμηλώσεις την καύση και τελικά να το αφήσεις να σβήσει, αν η διακοπή διαρκεί ώρα. Αντίθετα το foyer θα ζεσταίνει κανονικά και πιθανόν να μαζευτεί η γειτονιά στο σπίτι σου...

3) Ελαφρώς. Σίγουρα δεν μπορείς να το τσιτώνεις όπως όταν δουλεύει το μοτέρ, γιατί δεν είναι όλα φτιαγμένα για φυσική ροή (η μόνη είσοδος αέρα είναι από το μοτέρ που πλέον δεν γυρνάει). Το μοντέλο που είναι χωρίς φυσική ροή δουλεύει έτσι κι αλλιώς μόνο του, αλλά φυσικά βγάζει λιγότερο και πιό καυτό αέρα.

4) Η διάρκεια ζωής μειώνεται όσο μεγαλύτερες θερμοκρασίες έχει η εστία. Μπορεί να πάρεις ένα φυσικής ροής και να το έχεις μιά ζωή δουλεύοντας ρελαντί και να ξεπατώσεις σε 3-4 χρόνια ένα βεντιλατεράτο που το γκαζώνεις τέρμα.

Σε 90τμ θες μονομπλόκο, μόνο αν πρέπει όπως και να έχει να τραβήξεις αεραγωγούς σε μακρυνή απόσταση, σε δωμάτια, λόγω πχ πολύ κακής μόνωσης που έχουν αυτά και δεν θα ζεσταινόταν με τίποτα από την διάχυση αέρα από το σαλόνι. Αν δεν συντρέχει τέτοιος λόγος, βάλε foyer να γλυτώσεις κάνα φράγκο και να μην σκας για τις διακοπές ρεύματος...




Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΑΣΤΕΡΗ !!!!
'Ησουν κατατοπιστικότατος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49474 από vazelos
Απαντήθηκε από vazelos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
αστερη εστω και καθυστεριμενα χρονια πολλα με υγεια και ευχαριστω για τη βοηθεια που μου εδωσεσ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.577 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ