Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49347 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

DrNick έγραψε:

dimostg@gmail.com έγραψε: Αστέρη
Έστω και αργά χρόνια πολλά αν θυμάμαι καλά είπες ότι γιορτάζεις μαζί με τους Στέλιους. Εύχομαι υγεία και χαρά και καλές ζέστες σε σένα και σε όλους τους φίλους του φορουμ

ASTERIS χρόνια σου πολλά κι από εμένα.Αδελφικός μου φίλος αποφάσισε να βάλει την mono block Edilcamin forte plus 1 και θα του έρθει κατά 500 ευρώ φθηνότερη από τη δική μου turbo fonte 887 .Μάλιστα στην τιμή που του έδωσε είναι μέσα και η τοποθέτηση 2 αεραγωγών στα 2 υπνοδωμάτια και κάπως έτσι άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια...Μεταξύ των 2 εστιών υπάρχουν σίγουρα διαφορές..a) η edilcamin αναφέρει ωφέλιμη ισχύ από 7 ως 19 kw , ενώ η turbo fonte 18 Kw ονομαστική. Και b) η edilcamin είναι ΣΥΝΕΧΟΥΣ καύσης;Και αν όχι τι μπορεί να σημαίνει αυτό; PLEASE απάντησε μου γιατί αυτός αύριο παραγγέλνει και μου είπε πως θα μας κάνει ακόμα καλύτερη τιμή αν παραγγείλουμε μαζί.... :(


To συζητάς δηλαδή να δώσεις 2800€ για ένα απλό foyer? Για 250 κιλά σίδερο? Σου πιάνουν τον πωπό και με τα δύο χέρια και σε έχουν σηκώσει στον αέρα, τι άλλο να σου πω. Να έκανε 1000-1200€ να σου πω πάρτο. Στα 3000€ παίρνεις κανονικό μονομπλόκο σαν το forte plus, δεν ασχολείσαι με foyer. Καλά, χρυσά, αλλά για 1000€.

Συνεχόμενη καύση είναι η ικανότητα να σφραγίζουν τόσο καλά, ώστε να τα φορτώνεις μια φορά και να καίνε για ώρες.

Δείτε και το Palazzetti www.soba.gr/index.php?option=com_virtuem...uct_id=1499&Itemid=0 και όποιο σας αρέσει καλύτερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49348 από vasilisgr
Απαντήθηκε από vasilisgr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

vasilisgr έγραψε:

Asteris έγραψε:

vasilisgr έγραψε: Καλησπερα,λοιπον σαν να αρχιζω να ξεμπερδευομαι λιγακι...

σας παραθετω μια φωτο απο το τζακι,ειναι οπως εχω ξαναπει, laudel με μεταλικο θερμοθαλαμο που κατασκευσασε ο μαστορας.
Αερα φερνει απο εξω με μοτερ απο αποσταση περιπου 6 μετρων που κανει γαμμα για να καταληξει κατω απο την εστια.

Αρα ανα εχω καταλαβει ξεχναω το περσιδα κατω - περσιδα πανω για φυσικη ροη? σωστα???

Συνεχιζω,αν εχω καταλαβει σωστα παλι,το τζακι χρειαζεται εξωτερικο αερα για αναπληρωση και ειναι αυτος που φερνει με το μοτερ.

Πρεπει να στειλω και αερα μεσα στο θερμοθαλαμο??


Ο αέρας με τον σωλήνα, καταλήγει χύμα κάτω από την εστία, ή κουμπώνει σε υποδοχή? Το τζάκι είναι σφραγισμένο ερμητικά μέσα στον μεταλλικό θερμοθάλαμο, ή είναι ανοιχτός από κάτω? Από πάνω έχει εξόδους για αεραγωγούς?



Αστερη βοηθα γιατι....εχουμε θεμα,λοιπον

ερχεται ο σωληνας και στο τερμα του ειναι κουμπωμενο το μοτερ χυμα κατω απο την εστια.Απο επανω δεν εχει εξοδους για αεραγωγους.Η μονη εξοδος του θαλαμου ειναι η μπροστινη (φενεται στην φωτο) στην οποια εχει μπει περσιδα.Τωρα για το αλλο οπως φενεται και στη φωτο εχει μια βαση πανω στην οποια καθεται η εστια και ειναι κλεισμενη γυρω γυρω απο τον μεταλλικο θερμοθαλαμο.


Άρα έχουμε μιά κοτσάνα και μισή. Ο μάστορας έκανε μισό θερμοθάλαμο και έφερε αέρα με μοτέρ από κάτω, να βοηθήσει την ροή. Η πάνω περσίδα είναι υπερβολικά μικρή, πόσο είναι, 40χ10? Λογικά το μοτέρ θα σπρώχνει αέρα από όπου βρει, ακόμα και από τις χαραμάδες τριγύρω από την εστία, ενώ κανονικά αυτές θα έπρεπε να ρουφάνε δροσερό αέρα από το δωμάτιο, για να μην διαλύσει εκεί η γυψοσανίδα.

Να φύγει το μοτέρ (να μείνει ο σωλήνας για να φέρνει αέρα αναπλήρωσης-καύσης από έξω) και να ανοιχτούν σωστές διατομές εισαγωγής-εξαγωγής.




αστερη καλησπερα,η περσιδα πανω ειναι 65Χ10 και το μοτερ τελικα πρεπει να ειναι μεσα στο θερμοθαλαμο,γιατι ο θερμοθαλαμος ξεκινα απο τερμα κατω εκει τερμα κατω ειναι και το μοτερ.Μηπως να αλλαξω το μοτερ με ενα δυνατο διπλης αναρροφησης?

Τι προτεινεις τελικα ???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49351 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Να κάνεις διπλάσια την 65χ10 για να βγαίνει εύκολα ο αέρας από πάνω, για αρχή. Αν δεις ότι ο αέρας είναι πάνω από 120 βαθμούς, ή βγάζει καυτό αέρα από τις χαραμάδες γύρω από την εστία, θα το μετατρέψεις σε φυσικής ροής.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vasilisgr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49360 από DrNick
Απαντήθηκε από DrNick στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

DrNick έγραψε:

dimostg@gmail.com έγραψε: Αστέρη
Έστω και αργά χρόνια πολλά αν θυμάμαι καλά είπες ότι γιορτάζεις μαζί με τους Στέλιους. Εύχομαι υγεία και χαρά και καλές ζέστες σε σένα και σε όλους τους φίλους του φορουμ

ASTERIS χρόνια σου πολλά κι από εμένα.Αδελφικός μου φίλος αποφάσισε να βάλει την mono block Edilcamin forte plus 1 και θα του έρθει κατά 500 ευρώ φθηνότερη από τη δική μου turbo fonte 887 .Μάλιστα στην τιμή που του έδωσε είναι μέσα και η τοποθέτηση 2 αεραγωγών στα 2 υπνοδωμάτια και κάπως έτσι άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια...Μεταξύ των 2 εστιών υπάρχουν σίγουρα διαφορές..a) η edilcamin αναφέρει ωφέλιμη ισχύ από 7 ως 19 kw , ενώ η turbo fonte 18 Kw ονομαστική. Και b) η edilcamin είναι ΣΥΝΕΧΟΥΣ καύσης;Και αν όχι τι μπορεί να σημαίνει αυτό; PLEASE απάντησε μου γιατί αυτός αύριο παραγγέλνει και μου είπε πως θα μας κάνει ακόμα καλύτερη τιμή αν παραγγείλουμε μαζί.... :(


To συζητάς δηλαδή να δώσεις 2800€ για ένα απλό foyer? Για 250 κιλά σίδερο? Σου πιάνουν τον πωπό και με τα δύο χέρια και σε έχουν σηκώσει στον αέρα, τι άλλο να σου πω. Να έκανε 1000-1200€ να σου πω πάρτο. Στα 3000€ παίρνεις κανονικό μονομπλόκο σαν το forte plus, δεν ασχολείσαι με foyer. Καλά, χρυσά, αλλά για 1000€.

Συνεχόμενη καύση είναι η ικανότητα να σφραγίζουν τόσο καλά, ώστε να τα φορτώνεις μια φορά και να καίνε για ώρες.

Δείτε και το Palazzetti www.soba.gr/index.php?option=com_virtuem...uct_id=1499&Itemid=0 και όποιο σας αρέσει καλύτερα.

Οσον αφορά στη διάρκεια ζωής ποιά είναι η μέση διάρκεια ενός mono block σαν το forte plus σε σχέση με το turbo fonte? Έχω ακούσει ότι τα mono block "πετσικάρουν " σύντομα. Επίσης τα 7-18kw ισχύς του forte plus μήπως είναι λίγα για τα 450 -500 κυβικά μου; Και τέλος είναι καλά τα edilcamin ή καλύτερα είναι τα palazzeti;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49364 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

greenpug έγραψε: Παιδιά σας χαιρετώ.

Ξεκίνησα και εγώ να χτίζω σπίτι.
Θα είναι 195 τμέτρα (κάτω 90 και πάνω 105).
Σκέφτομαι να βάλω ενεργειακό τζάκι καλοριφέρ από την Piazzetta και συγκεκριμένα το ΜΤ361.
www.piazzetta.it/el-GR/Product/Details/m...ler-fireboxes/mt-361

Τα έχει δοκιμάσει κανένας;
Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω κατά την εφαρμογή;
Ο προμηθευτής μου είπε να βάλω σωλήνα για κρύο αέρα κάτω από το τζάκι 4 ιντζών ή 2 των 3 ιντζών.
Θα τροφοδοτεί τα σώματα της θέρμανσης.

Όσον αφορά τα ξύλα είναι πολύ ακριβά εδώ.
Σήμερα ρώτησα τιμές και μου είπανε 260 ευρώ ο τόνος δρυς και 120 ευρώ το διπλοκάμπινο....
Από ότι βλέπω Ελλάδα ξεκινάνε από 75 περίπου...


και σκεφτεσαι να ζεστανεις 200 μ2 με το τζακι ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49414 από nasos02
Απαντήθηκε από nasos02 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ΜΟΝΟΜΠΛΟΚΟ !!!
Παιδιά, επειδή δεν έχω ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου τη λειτουργεία του μονομπλόκο παρακαλώ εάν ξέρετε απαντήστε μου στις παρακάτω ερωτήσεις ( δε θέλω να στείλω με αεραγωγούς ζέστη σε άλλα δωμάτια):

1. ένα μονομπλόκο μπορεί να λειτουργήσει χωρίς την τοποθέτηση μοτέρ ?

2. εάν υπάρχει μοτέρ και δεν υπάρχει ρεύμα λειτουργεί το μονομπλόκο ?

3. στις παραπάνω περιτώσεις η απόδοσή του είναι μικρότερη της απόδοσης που δίνει ο κατασκευαστής ?

4. εάν ένα μονομπλόκο λειτουργεί με ή χωρίς μοτέρ η διάρκεια της ζωής του αλλάζει ?

όλα αυτά για κύρια θέρμανση σε κατοικία 90 τ.μ. χωρίς τη δυνατότητα χρήσης αεραγωγών.

ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.555 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ