Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49221 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Sofia έγραψε: παιδες εφτασα σε απελπισια!!!! :blink: θελω να βαλω ενεργειακο τζακι και οι μισοι μου λενε οτι μπορω να βαλω και οι αλλοι μισοι οτι δεν θα φτανει ο αερας στα υπνοδωματια,ουτε με αεραγωγους. :unsure: τι μου προτεινετε εσεις;; :( :(


Να παρεις τα τζακαδικα στην σειρα , και να δεις οσες εστιες μπορεις απο ξενα τζακια !
Μετα πεσμας ποια σου αρεσαν στο ματι , και εμεις θα σου πουμε τα περετερω !
Markes , dovre , invikta , soupra , b&G .
Επισης , να τους λες οτι θελεις μονοβλοκ .
Αυτα για σενα .... για την

Σοφια@75 εγω εχω μια τρυπα για το υπογειο ! Και ναι εκει εχω συνδεσει τον εναλλακτη , αλλα με μια τρυπα οχι με 2 ! Μου φενεται δυσκολο να ανοιξεις και αλλη τρυπα ! Περνεις μοτερ αναροφησης και τον τραβας ετσι απλα !
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sofia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49252 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Sofia έγραψε: παιδες εφτασα σε απελπισια!!!! :blink: θελω να βαλω ενεργειακο τζακι και οι μισοι μου λενε οτι μπορω να βαλω και οι αλλοι μισοι οτι δεν θα φτανει ο αερας στα υπνοδωματια,ουτε με αεραγωγους. :unsure: τι μου προτεινετε εσεις;; :( :(


Να παρεις τα τζακαδικα στην σειρα , και να δεις οσες εστιες μπορεις απο ξενα τζακια !
Μετα πεσμας ποια σου αρεσαν στο ματι , και εμεις θα σου πουμε τα περετερω !
Markes , dovre , invikta , soupra , b&G .
Επισης , να τους λες οτι θελεις μονοβλοκ .
Αυτα για σενα .... για την

Σοφια@75 εγω εχω μια τρυπα για το υπογειο ! Και ναι εκει εχω συνδεσει τον εναλλακτη , αλλα με μια τρυπα οχι με 2 ! Μου φενεται δυσκολο να ανοιξεις και αλλη τρυπα ! Περνεις μοτερ αναροφησης και τον τραβας ετσι απλα !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49303 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GT έγραψε: ......................
Κοίταξα το site της edilkamin και απ' την όψη, υποθέτω ότι η εστία είναι μια από τις παρακάτω:
- Tekno 3
- Status Plus
- Airfire

Η πρώτη είναι μονομπλόκο, οι 2 και 3 μοιάζουν μεν, αλλά φαίνονται λες και είναι foyer καπελωμένα με μεταλλικό θερμοθάλαμο. Τέλοσπάντων.

Αυτό σημαίνει ότι ξεχνάς τον τρόπο λειτουργίας περσίδα πάνω περσίδα κάτω όπως στα foyer, στα οποία αν δεν υπάρχουν οι περσίδες δε ζεσταίνεσαι.
Στα παραπάνω που σου λέω, οι περσίδες αυτές παίζουν απλά το ρόλο της εκτόνωσης, για να ανακουφίζεται η κατασκευή από τις υψηλές θερμοκρασίες. Ο αέρας θερμαίνεται μέσα στον ενσωματωμένο θερμοθάλαμο και με βεβιασμένη ροή, στέλνεται μέσω των αεραγωγών που ξεκινούν από την κορυφή της εστίας.
Άρα πρέπει να έχει:
- εξωτερική τρύπα για αέρα καύσης, όπως όλες οι εστίες.
- εισαγωγή αέρα στο μεταλλικό θερμοθάλαμο. Αυτό μπορεί να γίνει είτε με εσωτερικό είτε με εξωτερικό αέρα είτε με συνδυασμό,όπου να μπορούμε και να παίζουμε με την αναλογία αέρα. Νομίζω αναφέρεσαι στην τελευταία και ιδανική περίπτωση.
- εξόδους των αεραγωγών της εστίας. Πχ αν έχει 4, βάζουμε 2 στη φούσκα για να ζεσταίνουμε το σαλόνι μας και στέλνουμε άλλες 2 σε άλλους χώρους, για ομοιομορφία στη θέρμανση. Εσύ κάτι λες για αεραγωγό εκτόνωσης και άλλον χωρίς εκτόνωση. Δεν το καταλαβαίνω αυτό.

Αν όντως είναι τύπου μονομπλόκο, στο διπλανό δωμάτιο φεύγει αεραγωγός.
Αν ήταν foyer, τότε ναι μπορούσες να δώσει εξαγωγή πάνω, με την προϋπόθεση να υπήρχε η εισαγωγή στον ίδιο χώρο.

Ψάξε λίγο για ποια εσία μιλάμε, αν όντως είναι μια από τις παραπάνω, για αν δούμε και αν ισχύουν αυτά που σου είπα.

Επίσης, είσαι σίρουρος ότι οι 3 περσίδες πάνω στη φούσκαι είναι εκτόνωση και όχι απολήξεις αεραγωγών? :dry:

Επειδή ακόμα και τώρα δεν έχω ξεδιαλύνει στο μυαλό μου πως ακριβώς είναι η εγκατάσταση (άρα υπάρχει ο κίνδυνος να λέω αρλούμπες), όποιος άλλος φίλος έχει κάποια ιδέα, ας την πει.
Asteris, ρίξε ένα βλέφαρο και συ.


Θα σιγουρεψω την εστία κ θα τον ξαναρωτησω τη έχει κάνει, γιατι ειναι κ λίγο μεγάλος και ίσως έχει μπερδευτεί κ μαζι με αυτόν μπερδευω κ εγω εσάς.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by GT.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49315 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GT έγραψε: Στο θέμα σου τώρα.
Κοίταξα το site της edilkamin και απ' την όψη, υποθέτω ότι η εστία είναι μια από τις παρακάτω:
- Tekno 3
- Status Plus
- Airfire

Η πρώτη είναι μονομπλόκο, οι 2 και 3 μοιάζουν μεν, αλλά φαίνονται λες και είναι foyer καπελωμένα με μεταλλικό θερμοθάλαμο. Τέλοσπάντων.


Η tekno, όσο παράξενο κι αν είναι ΔΕΝ παίρνει εξωτερικό αέρα για την καύση αλλά τον ανακατεύει με τον εσωτερικό και τον διώχνει από τους αεραγωγούς. Αέρα καύσης παίρνει από μπροστά και τον δίνει από το τασάκι (κατέληξα οτι το πατρικό τζάκι είναι ένα παλιό μοντέλο tekno 3). Για τα άλλα δύο δεν είμαι σίγουρος, αλλά σαν να παίρνουν εξωτερικό (είτε από κάτω, είτε από μπροστά με κενό).

Τekno 3

Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49321 από DrNick
Απαντήθηκε από DrNick στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

dimostg@gmail.com έγραψε: Αστέρη
Έστω και αργά χρόνια πολλά αν θυμάμαι καλά είπες ότι γιορτάζεις μαζί με τους Στέλιους. Εύχομαι υγεία και χαρά και καλές ζέστες σε σένα και σε όλους τους φίλους του φορουμ

ASTERIS χρόνια σου πολλά κι από εμένα.Αδελφικός μου φίλος αποφάσισε να βάλει την mono block Edilcamin forte plus 1 και θα του έρθει κατά 500 ευρώ φθηνότερη από τη δική μου turbo fonte 887 .Μάλιστα στην τιμή που του έδωσε είναι μέσα και η τοποθέτηση 2 αεραγωγών στα 2 υπνοδωμάτια και κάπως έτσι άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια...Μεταξύ των 2 εστιών υπάρχουν σίγουρα διαφορές..a) η edilcamin αναφέρει ωφέλιμη ισχύ από 7 ως 19 kw , ενώ η turbo fonte 18 Kw ονομαστική. Και b) η edilcamin είναι ΣΥΝΕΧΟΥΣ καύσης;Και αν όχι τι μπορεί να σημαίνει αυτό; PLEASE απάντησε μου γιατί αυτός αύριο παραγγέλνει και μου είπε πως θα μας κάνει ακόμα καλύτερη τιμή αν παραγγείλουμε μαζί.... :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49322 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Grecu_ έγραψε:

GT έγραψε: Στο θέμα σου τώρα.
Κοίταξα το site της edilkamin και απ' την όψη, υποθέτω ότι η εστία είναι μια από τις παρακάτω:
- Tekno 3
- Status Plus
- Airfire

Η πρώτη είναι μονομπλόκο, οι 2 και 3 μοιάζουν μεν, αλλά φαίνονται λες και είναι foyer καπελωμένα με μεταλλικό θερμοθάλαμο. Τέλοσπάντων.


Η tekno, όσο παράξενο κι αν είναι ΔΕΝ παίρνει εξωτερικό αέρα για την καύση αλλά τον ανακατεύει με τον εσωτερικό και τον διώχνει από τους αεραγωγούς. Αέρα καύσης παίρνει από μπροστά και τον δίνει από το τασάκι (κατέληξα οτι το πατρικό τζάκι είναι ένα παλιό μοντέλο tekno 3). Για τα άλλα δύο δεν είμαι σίγουρος, αλλά σαν να παίρνουν εξωτερικό (είτε από κάτω, είτε από μπροστά με κενό).

Τekno 3


Το που είναι η είσοδος αέρα, δεν καθορίζει απόλυτα το αν παίρνει αέρα εσωτερικό ή εξωτερικό.

Αν οδηγήσουμε εξωτερικό αέρα στο συρταράκι, μπορούμε να έχουμε την αξίωση ότι έμμεσα καίμε εξωτερικό.

Σίγουρα, αν είχε υποδοχή για κούμπωμα αεραγωγού αέρα καύσης, τότε θα μπορούσαμε να στείλουμε 100% εξωτερικό αέρα καύσης στην εστία μας.

Αλλά και με τον παραπάνω έμμεσο τρόπο, γίνεται η δουλειά.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.587 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ