Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5894 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Εφόσον δεν έχει πιστοποίηση EN13229, δεν ξέρουμε αν είναι όντως ενεργειακή, πόση ισχύ και πόση κατανάλωση έχει. Θα πρέπει να αρκεστείς στα λεγόμενά τους. Αν τους πιστεύεις, πάρτην. Πόσο κάνει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5895 από sugarboy
Απαντήθηκε από sugarboy στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pantelis1973 έγραψε:

georgebest έγραψε: Τα βεντιλατέρ πχ της nordica κασέτας δεν είναι για να εξάγουν τον αέρα από τις περσίδες ψηλά στο τζάκι ??
Είναι μόνο για να βγάζουν τον αέρα από τις γρίλιες μπροστά από το τζάκι ??
Αν ισχύει το 2ο, πώς γίνεται να εξωθούμε τον αέρα από ψηλά ??


Απο αυτα που εμαθα εδω μεσα και κυριως απο τον αστερη ειναι οτι μεταφερεικαι ποσοτητα αερα στις περσιδες αλλα οχι για μακρινες αποστασεις(οχι πανω απο 2μ) γιατι τα μοτερακια ειναι μικρα. αν θες να στειλεις αερα πιο μακρια θα χρειαστεις ενα επιπλεον μοτερ στο τελος του σωληνα,που θα ειναι υψηλης θερμοκρασιας. Διορθωστε με εαν κανω λαθος.


Για να "τραβάει" το 2ο "ανεμιστηράκι" πρέπει να έχει επαρκή ποσότητα αέρα που θα του στέλνει αναγκαστικά το 1ο, συμφωνα με το παραπάνω σκεπτικό . Διαφορετικά θα υπάρχει "έλλειμα" και διαταραχή/εφελκυσμός σε όλο το σύστημα απαγωγής-προσαγωγής-περσίδων. Θέλει προσοχή το τι ανεμιστήρας θα μπεί.

AMECO, BIOENERGYPOINT, SAVA, SCHWEIGHOFER

Μην πατάς το (-), θα βραχεί το πέλλετ σου και θα καεί η αντίσταση απο τον καυστήρα σου! ;)

---ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΘΑ ΤΣΑΚΙΖΩ ΚΟΚΚΑΛΑ---
PRIMUS INTER PARES

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5906 από johndial
Απαντήθηκε από johndial στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Εφόσον δεν έχει πιστοποίηση EN13229, δεν ξέρουμε αν είναι όντως ενεργειακή, πόση ισχύ και πόση κατανάλωση έχει. Θα πρέπει να αρκεστείς στα λεγόμενά τους. Αν τους πιστεύεις, πάρτην. Πόσο κάνει?


Κάτι λιγότερο από 1000 ευρω είναι η τιμή ίσως και λιγότερο.Θα τους πάρω τηλέφωνο για να ρωτήσω λεπτομέρειες και για πιστοποίηση ΕΝ13229 και θα επανέλθω με λεπτομέρειες.Μπορεί και να πάω να τη δώ απο κοντά στο εργοστάσιο που κατασκευάζεται.Είναι σχετικά κοντά απο εδώ που μένω εγώ (Πάτρα).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5914 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
φιλε μην κανεις κοτσανες.Να παρεις κατι με πιστοποιησεις εγω την πατησα και τωρα εχω βαλει βασιλικο μεσα στο τζακι μου καθοτι ελληνικο τυπου ενεργειακο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5917 από dimilaz
Απαντήθηκε από dimilaz στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημέρα, επανερχομαι μετα τις αλλαγες που εχω κανει στο τζακι μου, Θα ηθελα να σας θυμίσω οτι εχω ενα τζακι της Καμινοτεχνικης με συρόμενη και ανοιγομενη πορτα.
Εβαλα ενα περιβλημα γυρω απο την εστια, (απο πισω εννοείται) ενα εναλλακτη θερμοτητας, και απομόνωσα την εισοδο αερα απο εξω μονο στον χωρο καυσης :cheer: . Εβαλα ενα βεντιλατερ 300 κυβ. στον εναλλάκτη θερμοτητας και εναν 180 κυβ. στο περιβλημα.
Αποτελεσμα, θερμοκρασια εξερχωμενου αερα 65-80 βαθμους απο τον εναλλακτη και 100-120 βαθμους απο το αλλο συστημα.Εχω πλεον στο σπιτι (110 τ.μ.) 21,5-22 βαθμους στο σαλονι (60 τ.μ.) με λιγο θορυβο απο τα βεντιλατερ και μειωση στην καταναλωση ξυλων 15-20% :woohoo: .
Το σπιτι ανεβαζει απο 19 σε 21 βαθμους σε λιγοτερο απο 1 ωρα.
Κοστος υλικων και βαψιματος ( η δουλεια προσωπικη) 600 ευρω :S .
Πιθανη βελτιωση αλλαγη του ανεμιστηρα του μικρου απο 180 σε 300 κυβ :evil: .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5919 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
dimilaz
file thelo parapano plirofories giati opos mou ta les mallon eimaste stin idia kathgoria opote tha me voithisis para poly.Ego exo tzaki tis texnokamin.
ton aera pos ton ekopses kai pos evales ekstra perivlima?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.486 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ