Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33719 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

nafplio έγραψε:
Asteris ή τοποθέτηση σιλικόνης 1200 βαθμών στή καπνοδόχο και στους αεραγωγούς θα μου δημιουρήσει πρόβλημα ? :(


μαυρη σιλικονη εως 1200 βαθμους εβαλα στην ενωση του λαιμου τζακιου με 1η σωληνα καπνοδοχο και μετα απο 3 αναματα δεν μυριζει κατι απο εκει..
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by sofix.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nafplio

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33766 από nafplio
Απαντήθηκε από nafplio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

sofix έγραψε:

nafplio έγραψε:
Asteris ή τοποθέτηση σιλικόνης 1200 βαθμών στή καπνοδόχο και στους αεραγωγούς θα μου δημιουρήσει πρόβλημα ? :(


μαυρη σιλικονη εως 1200 βαθμους εβαλα στην ενωση του λαιμου τζακιου με 1η σωληνα καπνοδοχο και μετα απο 3 αναματα δεν μυριζει κατι απο εκει..

και στην υπόλοιπη καμινάδα δεν εβαλες?
οσο για τα ανοιγμα -περσιδα - εγω έβαλα απο μια στην καθε πλευρά και προς τα πισω αλλά ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33777 από sotiris v.
Απαντήθηκε από sotiris v. στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπερα αστερη
Σημερα παρήγγειλα την selenic και επειδη εχω ακομα καποιες αποριες θα ηθελα την βοηθεια σου:
1)οι περσιδες που θα βαλω θα είναι:δυο ψηλα πανω από το τζακι 20 ποντους από το ταβανι συνολικης επιφανειας 70x25,μια κατω από την εστια 25x15(μεγαλη δεν ειναι?) και από μια σε κάθε υπνοδωματιο για τους αεραγωγους. ποιες από αυτές πρεπει να ανοιγοκλείνουνε και ποσα εκατοστα κατω από την εστια να μπει η περσιδα του αερισμου?
2)στην τρυπα που θα κανω στον τοιχο για την είσοδο του εξωτερικου αερα να βαλω κλαπετο? σε ποιο υψος από το πατωμα να γινει η τρυπα?χρειαζεται εκει βεντιλατερ?
3)ο πετροβαμβακας που θα ντυσω εσωτερικα την γυψοσανιδα θα φτανει από το ταβανι μεχρι το πατωμα?οταν ενωσω κομματια πετροβαμβακα πρεπει να βαλω καποια ταινια?
4)επειδη στο πλαι της εστια δεξια/αριστερα θα εχω μονο τρια εκατοστα αποσταση πως θα περασει ο σωληνας που θα συνδεει το βεντιλατερ με τον εναλλακτη?θα περασει πισω από την εστια? το βεντιλατερ αντεχει μεσα στην γυψοσανιδα η πρεπει να βγει απεξω?το ostberg 520 m3/h να το παρω?
ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33781 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

nafplio έγραψε:

sofix έγραψε:

nafplio έγραψε:
Asteris ή τοποθέτηση σιλικόνης 1200 βαθμών στή καπνοδόχο και στους αεραγωγούς θα μου δημιουρήσει πρόβλημα ? :(


μαυρη σιλικονη εως 1200 βαθμους εβαλα στην ενωση του λαιμου τζακιου με 1η σωληνα καπνοδοχο και μετα απο 3 αναματα δεν μυριζει κατι απο εκει..

και στην υπόλοιπη καμινάδα δεν εβαλες?
οσο για τα ανοιγμα -περσιδα - εγω έβαλα απο μια στην καθε πλευρά και προς τα πισω αλλά ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει...


στην υπολοιπη καμιναδα εβαλα σφιχτηρες + οτι εσωτερικα καθε "μπουρι" ειχε φλαντζα σιλικονης δικη του..
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nafplio

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33783 από sotiris v.
Απαντήθηκε από sotiris v. στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπερα αστερη
Σημερα παρήγγειλα την selenic και επειδη εχω ακομα καποιες αποριες θα ηθελα την βοηθεια σου:
1)οι περσιδες που θα βαλω θα είναι:δυο ψηλα πανω από το τζακι 20 ποντους από το ταβανι συνολικης επιφανειας 70x25,μια κατω από την εστια 25x15(μεγαλη δεν ειναι?) και από μια σε κάθε υπνοδωματιο για τους αεραγωγους. ποιες από αυτές πρεπει να ανοιγοκλείνουνε και ποσα εκατοστα κατω από την εστια να μπει η περσιδα του αερισμου?
2)στην τρυπα που θα κανω στον τοιχο για την είσοδο του εξωτερικου αερα να βαλω κλαπετο? σε ποιο υψος από το πατωμα να γινει η τρυπα?χρειαζεται εκει βεντιλατερ?
3)ο πετροβαμβακας που θα ντυσω εσωτερικα την γυψοσανιδα θα φτανει από το ταβανι μεχρι το πατωμα?οταν ενωσω κομματια πετροβαμβακα πρεπει να βαλω καποια ταινια?
4)επειδη στο πλαι της εστια δεξια/αριστερα θα εχω μονο τρια εκατοστα αποσταση πως θα περασει ο σωληνας που θα συνδεει το βεντιλατερ με τον εναλλακτη?θα περασει πισω από την εστια? το βεντιλατερ αντεχει μεσα στην γυψοσανιδα η πρεπει να βγει απεξω?το ostberg 520 m3/h να το παρω?
ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33789 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

sotiris v. έγραψε: Καλησπερα αστερη
Σημερα παρήγγειλα την selenic και επειδη εχω ακομα καποιες αποριες θα ηθελα την βοηθεια σου:
1)οι περσιδες που θα βαλω θα είναι:δυο ψηλα πανω από το τζακι 20 ποντους από το ταβανι συνολικης επιφανειας 70x25,μια κατω από την εστια 25x15(μεγαλη δεν ειναι?) και από μια σε κάθε υπνοδωματιο για τους αεραγωγους. ποιες από αυτές πρεπει να ανοιγοκλείνουνε και ποσα εκατοστα κατω από την εστια να μπει η περσιδα του αερισμου?
2)στην τρυπα που θα κανω στον τοιχο για την είσοδο του εξωτερικου αερα να βαλω κλαπετο? σε ποιο υψος από το πατωμα να γινει η τρυπα?χρειαζεται εκει βεντιλατερ?
3)ο πετροβαμβακας που θα ντυσω εσωτερικα την γυψοσανιδα θα φτανει από το ταβανι μεχρι το πατωμα?οταν ενωσω κομματια πετροβαμβακα πρεπει να βαλω καποια ταινια?
4)επειδη στο πλαι της εστια δεξια/αριστερα θα εχω μονο τρια εκατοστα αποσταση πως θα περασει ο σωληνας που θα συνδεει το βεντιλατερ με τον εναλλακτη?θα περασει πισω από την εστια? το βεντιλατερ αντεχει μεσα στην γυψοσανιδα η πρεπει να βγει απεξω?το ostberg 520 m3/h να το παρω?
ευχαριστω


1. Καμία. Την κάτω περσίδα βάλτην όπου σου αρέσει.
2. Να βάλεις περσιδα ρυθμιζόμενη από έξω, η τρύπα 10-15 πόντους από το πάτωμα, δεν μπαίνει βεντιλατέρ εκεί.
3. Πετροβάμβακα παντού και αλουμινοταινία στις ενώσεις.
4. Θα κάνεις ένα κουτί από γυψοσανίδα σε μιά άκρη του θερμοθαλάμου και εκεί μεσα θα μπεί το βεντιλατέρ. Από έξω θα το ντύσεις με διπλό στρώμα πετροβάμβακα για να μην ζεσταίνεται μέσα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sotiris v.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.535 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ