Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33597 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Πριν λίγο σερφάροντας, έπεσα πάνω σε ένα καινούργιο monoblock της Buderus το ΚΑ146. Μου έκανε τρομερή εντύπωση ότι η ονομαστική του ισχύς είναι μόνο 8kw. Τι συμβαίνει; Δίνουν δύσκολα τις πιστοποιήσεις στην Γερμανία ή οι άλλοι δεν αναφέρουν την ονομαστική αλλά την maximum ισχύ;

Buderus

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by dmtr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33600 από athipa
Απαντήθηκε από athipa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Asteri η επιφύλαξή μου είναι ότι μου φαίνεται αδύνατο εκείνη χωρίς βαντιλατερ με την ίδια κατά τα άλλα κατασκευή να αποδίδει μόλις ο,5 λιγώτερο. Η μικρή αυτή διαφορά μου φαίνεται εξωπραγματική!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33601 από athipa
Απαντήθηκε από athipa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ntolas έγραψε: επειδη ψαχνω για τζακα να μου βαλει κασετα edilkamin μπορεις να μου δωσεις τα στριχεια του η να μου πεις ποσο συ πηρε?
ευχαριστω


Ο δικός μου μου ζήτησε 600 για εργασία μιας ημέρας. Δεν μου την έχει τοποθετήσει ακόμα. Αν μείνω ικανοποιημένη, μπορώ να σου στείλω mail.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33605 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ο γυψοσανιδας προτεινε ο εξωτερικος αερας Φ125 να ερθει ακριβως κατω απο την γριλια εισοδου στο συρταρακι της selenic και να βγει με μικρη περσιδα προς το δωματιο για να τραβαει το συρταρακι απο εκει φρεσκο αερα.
και εισαγωγη αερα θερμοθαλαμου να κανω στο πλαι 25x15 αντι για μπροστα.απλα για να μην εχω 2 περσιδες μπροστα χαμηλα κ μοιαζει ασχημο.

εμεις εδω μεσα μεχρι τωρα λεγαμε οτι τη σωληνα Φ125 την φερναμε χυμα κατω απο το συρταρακι και απλα σηκωναμε το τζακι 1-2 ποντους και τραβαγε απο εκει αερα οσο ηθελε το συρταρακι.

ακουω γνωμες..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33608 από Giannis JPS
Απαντήθηκε από Giannis JPS στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημέρα διαβάζω το forum και συλλέγω πληροφορίες σχετικά με την εγκατάσταση τζακιού

με φυσική κίνηση αέρα χωρίς βεντηλάτερ απλού τοιχώματος.
Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με τον θερμοθάλαμο – φούσκα τζακιού.

Αυτό που βλέπω στη κατασκευή του θερμοθαλάμου είναι ότι ο χώρος εσωτερικά μονώνετε με

πετροβάμβακα με φύλλο αλουμινίου ώστε να φτιαχτεί ένα χώρος κλειστός για να γίνει

η κίνηση του ζεστού αέρα. Ο χώρος αυτό θα πρέπει να είναι καλά σφραγισμένος ακόμη και στα

σημείο ένωσης των φύλλων του πετροβάμβακα (με ταινία αλουμινίου) ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να

να καούν ίνες πετροβάμβακα και υπάρχει μυρωδιά.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής.

Ο θάλαμος μπορεί να κλισθεί με πυράντοχη γυψοσανίδα ώστε να μην υπάρχει να υπάρχει άμεση επαφή ζεστού αέρα και πετροβάμβακα. Με αυτό τον τρόπο ο χώρος θα γίνει πιο καθαρός και ο ζεστός αέρας θα έρχεται σε επαφή με την γυψοσανίδα ελαχιστοποιώντας την πιθανότητα για μυρωδιές . Και σε αυτή την περίπτωση μπορεί να μπει απλός πετροβάμβακας χωρίς αλουμίνιο που θα μειώσει και το κόστος αγοράς του.

Υπάρχει κάποιο άλλο υλικό που θα μπορούσε να κλισθεί ο θάλαμος.

Αν μπορεί να γίνει αυτό ποιός ο λόγος που δεν γίνεται?


Ευχαριστώ

Γιάννης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33612 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

athipa έγραψε: Asteri η επιφύλαξή μου είναι ότι μου φαίνεται αδύνατο εκείνη χωρίς βαντιλατερ με την ίδια κατά τα άλλα κατασκευή να αποδίδει μόλις ο,5 λιγώτερο. Η μικρή αυτή διαφορά μου φαίνεται εξωπραγματική!


Πόσο θα ήθελες να δίνει, πέντε kW για να πεις ότι είναι εντάξει? H ισχύς μιάς εστίας δεν εξαρτάται από το αν έχει η όχι ανεμιστηράκια, αλλά από το πόσο καύσιμο μπορεί να κάψει μέσα σε μιά ώρα χωρίς να διαλύσει από την ζέστη, να ανοίξει, να πιτσικάρει. Αν βάλεις σε έναν τενεκέ δυό ξύλα και τους βάλεις φωτιά, ελικόπτερο να τον φυσάει τον τενεκέ, σε 10 ώρες θα έχει σκορπίσει.

Από ότι φαίνεται η Edilkamin σε κάποια τεστ που έκανε, είδε ότι με τα ανεμιστηράκια έχει λίγο καλύτερη διάχυση θερμότητας από το μαντέμι στον αέρα, οπότε και της επιτρέπει να ανεβάσει λίγο παραπάνω ισχύ. Έχει κασέτες που στο ίδιο μέγεθος είναι και 15KW και άλλες που είναι 8-9. Πιό πολύ έχει να κάνει με την κατασκευή της εστίας, παρά με ότι άλλο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.501 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ