Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32913 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GeoTa έγραψε:

akasa έγραψε: Αστέρη κάνοντας αναδρομή στο topic έχεις αναφέρει στη σελ. 40 σχετικά με την κάτω περσίδα που χρειάζονται τα foyer: "Θέλει βέβαια και μια περσίδα στην κάτω μεριά της εστίας, ώστε να μπαίνει από κει ο αέρας του δωματίου για να περάσει κάτω-πίσω-πάνω από το foyer και να δημιουργήσει την ροή. Μερικά foyer έχουν δικές τους εισαγωγές δεξιά-αριστερά από το συρταράκι τους, ή το σηκώνεις 1-2 πόντους από το μάρμαρο που πατάει για να παίρνει αέρα από εκεί". Η Selenic έχει αυτές τις εισαγωγές; Επειδή δεν έχω προσέξει ούτε στη φωτο του δικού σου τέτοια περσίδα, να υποθέσω ότι αν σηκώσεις 1-2 cm την εστία κατά την τοποθέτηση είναι το ίδιο, αντικαθιστά δηλ. την περσίδα; Ή δεν κατάλαβα καλά; Επίσης σε ποιά απόσταση από τον πίσω τοίχο πρέπει να τοποθετηθεί η Selenic 700 για να υπάρχει άνεση με τις μονώσεις και να μην υπερθερμαίνεται ο πετροβάμβακας; Ο Αστερης μου ειχε πει το εξής: "Το τζάκι θέλει 7-8 εκατοστά αέρα από πίσω, για να αντέχει όταν το δουλεύεις full. Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα δουλέψει ποτέ στο full, στο σπίτι μου ούτε όταν είχα -7 εξωτερική δεν το δούλεψα full. Θα έχεις το νού σου αν ποτέ το βάλεις στο full, να το ξεκουράζεις κάθε μια ώρα, να προλαβαίνει να χαμηλώνει λίγο θερμοκρασία, αν δεν του δώσεις τον αέρα που λέει ο κατασκευαστής." Ευχαριστώ


Επειδή έχω μιλησει απειρες φορές με Αστέρη σου απαντώ και αν θες τα λαμβανεις υπόψη.(Βεβαια θα ερθει και ο προφεσορ να τα κανει έναν έλεγχο τα γραπτά :P )

Η παρακάτω φωτο ειναι από το τζάκι μου. Η κατω περσίδα ειναι 7χ36 (τοσο με βολευε να κόψω την πέτρα βασικά)




Όπως τα λέει ο Γιώργος είναι, αν δεν αφήσεις στην πλάτη του 8 εκατοστά κενό μέχρι τον πετροβάμβακα (και στο πλάι 5), δεν θα μπορείς να το κάψεις τσίτα γκάζια για πολλή ώρα, θα χαλάσεις την μόνωση και σε βάθος χρόνου και την εστία.

Το ίδιο και αν δεν δίνεις στην εστία σου τον απαραίτητο αέρα δωματίου, ώστε να δημιουργηθεί ικανή ροή να απάγει την θερμότητα που παράγεται. Το σύνολο του εμβαδού του ανοίγματος από το σήκωμα του τζακιού 1-2-3 πόντους και της κάτω περσίδας, πρέπει να περνάει τα 300-400cm2. Ενώ το αντίστοιχο επάνω εμβαδόν, να περνάει τα 1200-1400cm2.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32924 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

mitsopoulos έγραψε:
γιατι το λές αυτό; τι σε προβληματίζει;


Οτι δεν ζεστενουμε τα δομικα στοιχεια του σπιτιου , αλλα μονο τα τουβλα ! Δεν πρεπει ουτε να περναει απο διπλα η καμιναδα , ποσο μαλλον να ζεματας την κεντρικι κολονα του κτηριου !
Δεν ξερω καλητερα ρωτα τον μηχανικο σου , ο δικο μου (2ος ξαδερφακι) δεν μαφησε ουτε για πλακα !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32929 από barbanikos
Απαντήθηκε από barbanikos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Να ρωτήξω γιατί μπερδεύτηκα? :(
Εγώ που ετοιμάζομαι για εγκατάσταση την κασέτας nvicta 800 vt turbo έκανα υπολογισμό πως τα ανοίγματα εισόδου του αέρα που πρέπει να αφήσουμε με βάση το σχέδιο εγκατάστασης είναι περίπου 480cm2.
Η έξοδος είναι στα 1600cm2.
Μπορώ να έχω απόκλιση σε αυτές τις διαστάσεις και σε ποιο ποσοστό ή διαστάσεις σε είσοδο και έξοδο?
Έκανα έναν σχεδιασμό για να βγάλω τις εξόδους από τα ανεμιστηράκια πίσω από γρίλια της φυσικής ροής και μου βγαίνει σαν πατζούρι!!!!
:blink:

Invicta Insert 800Vt turbo
Και τα μυαλά στα κάγκελα….

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32936 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Τουλάχιστον υπερβολικές οι περσίδες που ζητάει η Invicta για την κασέτα, την στιγμή που ο κύριος όγκος θερμότητας βγαίνει από τον ενσωματωμένο μεταλλικό θερμοθάλαμο. Μάλλον θέλουν να είναι 100% σίγουροι ότι δεν θα οδηγήσουν σε υπερθέρμανση, εύφλεκτα δομικά υλικά των ευρωπαϊκών σπιτιών (πχ ξύλινα δοκάρια και επενδύσεις). Εγώ θα τα κατέβαζα στο μισό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32937 από barbanikos
Απαντήθηκε από barbanikos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Τουλάχιστον υπερβολικές οι περσίδες που ζητάει η Invicta για την κασέτα, την στιγμή που ο κύριος όγκος θερμότητας βγαίνει από τον ενσωματωμένο μεταλλικό θερμοθάλαμο. Μάλλον θέλουν να είναι 100% σίγουροι ότι δεν θα οδηγήσουν σε υπερθέρμανση, εύφλεκτα δομικά υλικά των ευρωπαϊκών σπιτιών (πχ ξύλινα δοκάρια και επενδύσεις). Εγώ θα τα κατέβαζα στο μισό.


Μήπως δίνει αυτές τις διαστάσεις γιατι τα καπναερια έχουν μέγιστη θερμοκρασία 326c βαθμούς? :blink:

Invicta Insert 800Vt turbo
Και τα μυαλά στα κάγκελα….

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32939 από pzarkad
Απαντήθηκε από pzarkad στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Asteris, παρέλαβα την κασέτα 700 turbo και πρόκειται να γίνει τοποθέτηση με τεχνικό στα τέλη της επόμενης εβδομάδας. Κάποια σημεία που θα έπρεπε να προσέξω!:
1. το κάτω μέρος της μαντεμένιας εστίας θα πρέπει να μείνει για να τοποθετηθεί?
2. για εξωτερικό αέρα υπάρχει ήδη 4 εκ. διάμετρο. θα μείνει η ίδια ή θα πρέπει να γίνει μεγαλύτερη?
3. τελικά θα ντυθεί με πετροβάμβακα από μέσα όλη η φούσκα. σε τι ύψος από την κασέτα θα πρέπει να βγουν οι περσίδες και από τι υλικό (αλουμίνιο ή inox εύκαμπτο)?
4. τα πλαϊνά με τι θα συμπληρωθούν? με χτίσιμο ή με κάποιο άλλο τρόπο?
5. στο πέρασμα της φ200 μέσα στην παλιά στο ύψος της οροφής θα πρέπει να κλειστεούν τα κενα γύρω - γύρω
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την πολύτιμη βοήθεια σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς(τα ματάκια μου άνοιξα καλέ........... μέσα από αυτό το forum)
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.527 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ