Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32627 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

sofix έγραψε: δικαιο εχεις και εγω νομιζω αρκετο ειναι για τα 30τμ της ενιαιας σαλονοτραπεζαριας,και τα 90 συνολικα τμ του σπιτιου..γι αυτο και ρωταω τον Αστερη που το εβαλε ο ανθρωπος.
αλλά αντε να γεμισεις το κεφαλι του πατερα μου που δεν εχει ιδεα τι εστι ενεργειακο και ειχε μαθει με αλλου τυπου τζακι απο σπιτια φιλων και γνωστων...το θεμα ειναι να γλιτωσουν τα λεφτα του πετρελαιου ,αμα ειναι να φτιαξει απλο τζακι και να ζεστενει μονο 2 μετρα μπροστα απο το τζακι,κριμα ειναι...

η μονη λυση ειναι να τον παω σε σπιτι με ενα ενεργειακο να παρει ιδεα..


Καλορίζοκο Sofix. Τελικά ο μπαμπάς τι λέει τώρα, πως του φαίνεται, ζεσταίνει?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sofix

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32629 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ρε θηριο που το ξεθαψες το ποστ?
συνεχιζω με παρατηρησεις:
αυριο 2η δοκιμη με ροδελες στο πανω μερος τζαμιου, διοτι το εκαψα 2 ωριτσες και εγινε μαυρο απο τη μεση και πανω...
το τζακι το ειχα αγορασει καιρο και το ειχα στο μπαλκονι..σημερα που το αναψα,αρχιζε στα πλαινα μεσα και εσταζε..τοσο υγρασια μαζεψε εξω 1,5 μηνα?!! Ίσως γι αυτό μαυρισε το τζαμι..ξυλα ειχα ελια απο προπερσι, καταξερη, μικρα κλαδακια 3-4 cm διαμετρο..
θελει σιγουρα 2-3 καψιματα-τσιτωματα και θα βγει συμπερασμα..

μιας και δεν εχω γυψοσανιδα ακομα τριγυρω,με καψιμο στο ρελαντι,δεν καθοσουν στο 1,5 μετρο,εβραζες μετα το μισαωρο...
αιντε να δουμε..!!
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by sofix.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32635 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

mitsopoulos έγραψε: από χθες και εγώ στην club των invictas...
ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.

ο μάστορας που ήρθε μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητο να ντυθεί εσωτερικά με πετροβαμβακα, επειδή η μικρή μου έχει αναπνευστικό πρόβλημα το σκέφτομαι θετικά.
1. ο Πετροβάμβακας είναι απαραίτητος και σε τι εξυπηρετει; (το τζακι θα εχει πλάτη εσωτερικούς τοίχους).
2. μετα από καιρό και καλό κάψιμο υπάρχει περίπτωση να βγαίνουν ινίδια και σκόνη από τον πετροβαμβακα μαζι με τον ζεστό αέρα;


Οπως σου είπε ο Αστέρις ο πετροβάμβακας μπαίνει με το αλουμινόφυλλο να κοιτάει την εστία, επιπρόσθετα επιδή η μικρή έχει το αναπνευστικό και έχεις ενδοιασμούς μπορείς να βιδώσεις πάνω στους ορθοστάτες γαλβανιζέ λαμαρίνα πάχους 0,60 του χιλιοστού καλύπτοντας εντελώς τους πετροβάμβακες, θα είναι μια επιβάρυνση 60 με 70 ευρώ περίπου αλλά θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, το έχω κάνει στην οροφή της εστίας, εάν το είχα σκεφθεί από την αρχή θα το είχα κάνει και στα άλλα.


1 Φωτο: ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΛΑΜΑΡΙΝΑΣ 0.75 ΤΟΥ ΧΙΛΙΟΣΤΟΥ ΣΤΗΝ ΟΡΟΦΗ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΤΡΟΒΑΜΒΑΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΙΛΙΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΜΕΓΑΛΙΤΕΡΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

2 Φωτο: ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΔΥΟ ΛΑΜΑΡΙΝΕΣ ΘΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΟΥΝ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΞΙΑ ΤΗΣ ΚΑΜΙΝΑΔΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΦΡΑΓΙΣΟΥΝ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΟ ΚΕΝΟ ΣΤΟ ΠΑΤΑΡΑΚΙ

3 Φωτο: ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΑΝΑΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΞΕΜΥΡΙΣΜΑ
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by SHERIF. Αιτία: Επεξηγηση φωτογραφιών
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mitsopoulos, GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32650 από mitsopoulos
Απαντήθηκε από mitsopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

SHERIF έγραψε:

mitsopoulos έγραψε: από χθες και εγώ στην club των invictas...
ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.

ο μάστορας που ήρθε μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητο να ντυθεί εσωτερικά με πετροβαμβακα, επειδή η μικρή μου έχει αναπνευστικό πρόβλημα το σκέφτομαι θετικά.
1. ο Πετροβάμβακας είναι απαραίτητος και σε τι εξυπηρετει; (το τζακι θα εχει πλάτη εσωτερικούς τοίχους).
2. μετα από καιρό και καλό κάψιμο υπάρχει περίπτωση να βγαίνουν ινίδια και σκόνη από τον πετροβαμβακα μαζι με τον ζεστό αέρα;


Οπως σου είπε ο Αστέρις ο πετροβάμβακας μπαίνει με το αλουμινόφυλλο να κοιτάει την εστία, επιπρόσθετα επιδή η μικρή έχει το αναπνευστικό και έχεις ενδοιασμούς μπορείς να βιδώσεις πάνω στους ορθοστάτες γαλβανιζέ λαμαρίνα πάχους 0,60 του χιλιοστού καλύπτοντας εντελώς τους πετροβάμβακες, θα είναι μια επιβάρυνση 60 με 70 ευρώ περίπου αλλά θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, το έχω κάνει στην οροφή της εστίας, εάν το είχα σκεφθεί από την αρχή θα το είχα κάνει και στα άλλα.


1 Φωτο: ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΛΑΜΑΡΙΝΑΣ 0.75 ΤΟΥ ΧΙΛΙΟΣΤΟΥ ΣΤΗΝ ΟΡΟΦΗ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΤΡΟΒΑΜΒΑΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΙΛΙΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΜΕΓΑΛΙΤΕΡΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

2 Φωτο: ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΔΥΟ ΛΑΜΑΡΙΝΕΣ ΘΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΟΥΝ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΞΙΑ ΤΗΣ ΚΑΜΙΝΑΔΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΦΡΑΓΙΣΟΥΝ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΟ ΚΕΝΟ ΣΤΟ ΠΑΤΑΡΑΚΙ

3 Φωτο: ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΑΝΑΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΞΕΜΥΡΙΣΜΑ



SHERIF ευχαριστώ για την απάντηση σου.
θα κάνω το ίδιο σίγουρα στην προσαρμογή της καμινάδας, αλλά μάλλον δεν θα ντύσω την πλάτη με πετροβάμβακα, οι τοιχοι που θα έχει πλάτη το τζακι είναι ο κεντρικος σταυρός της οικοδομής (ενισχυμένο μπετόν) δεν τους φοβάμαι θα προσέξω παραπάνω στην υπόλοιπη κατασκευή.
καλή η ιδέα με την λαμαρίνα, είμαι όμως επιφυλακτικός λογω της υψηλής θερμοκρασίας (διαστολές -συστολές) και της μεγάλης επιφάνειας φοβάμαι ότι μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα μελλοντικά.
όσον αφορά το αλουμινόφυλλο που μπαίνει πάνω από τον πετροβάμβακα μου έδειξε ο μάστορας το δικό του σε φωτογραφίες μετά από 1,5 χρόνο καλό κάψιμο και ήταν ρημάδι...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maraplus

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32658 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Άμα ο μάστορας δεν ξέρει πόση απόσταση θέλει το μονωτικό από την εστία που ζεματάει και ότι χρειάζεται κάτω εισαγωγή αέρα ακριβώς για αυτόν τον λόγο, για να παίρνει όσο αέρα θέλει η κατασκευή και να δροσίζεται, τότε φυσικά και θα γίνει παρτάλι ο πετροβάμβακας.

Ο δικός μου πετροβάμβακας γιατί μετά από 8 τόνους ξύλα και εξάμηνη συνεχή καύση, είναι σαν καινούργιος? Κυριολεκτικά σαν καινούργιος, τον βγάζω και στον πουλάω. Ούτε καν άρχισε να κιτρινίζει το αλουμινόφυλλο.

Αν τώρα πρέπει να βάλουμε κάτι που θα καλύπτει και κακοτεχνίες, ε ναι, δεν κάνει ο πετροβάμβακας, αν είναι να τον πάμε στους 250 βαθμούς, τότε δεν κάνει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32661 από GT,GEORGE
Απαντήθηκε από GT,GEORGE στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά



ΑΣΤΕΡΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.
ΕΙΜΑΙ ΝΕΟς ΣΤΟ SITE ΣΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ.
ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΑΛΑΙΟ ΤΖΑΚΙ ΤΡΙΑΝΤΑ ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΣΕΤΑ.ΤΟ ΕΠΑΝΩ ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΑΜΙΝΑΔΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΚΤΙΣΤΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΣΩΛΗΝΑΣ.
1.ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΤΡΥΠΑ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΤΖΑΚΙΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΑΕΡΑ.?
2 ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΣ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ?
ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ Salgueda 800 GV E063 18 Kw (Τζάκι κασέτα μαντέμι εστία 80 cm-10 χρόνια εγγύηση με πιστοποίηση με το Ευρωπαϊκό πρότυπο UNE EN-13229)
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΚΑΘΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΓΩΓΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΑ 8-10 ΜΕΤΡΑ.ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟ ΑΛΛΟ ΜΟΤΕΡ? ΤΟ ΣΠΙΤΗ ΕΙΝΑΙ 120 ΤΜ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.515 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ