Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32586 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

sofix έγραψε: GeoTa,
χαζευα το βιντεο με το συρταρακι και την ένταση φλογας που εχεις ανεβάσει στο youtube και μου έκανε εντύπωση που εκανε σαν τρελη!

εγω σαν πρωτο αναμα ειχα μικρα ξυλα και δεν ανοιγα αερα,το ειχα στο ρελαντι ισα να βγαζει φλογα..
τι υψος καμιναδας εχεις και τραβαει ετσι? εγω ειμαι απο το λαιμο της εστιας 4μ(1,80μ στην ταρατσα,χωρις το καπελο,το οποιο δεν ξερω τι να βαλω..)
αυριο θα το αναψω παλι και αφου ζεσταθει θα το τσιτωσω λιγο να δω αν θα εχω παρομοια ενταση στη φλογα..


Καλησπέρα, γύρω στα 6 μετρα ειναι η καμινάδα μου απο το λαιμό της εστιας. Καπέλο ειχα περιστροφικό, αλλά επειδή όλο ιστορίες μου έκανε (ηθελε γρασαρισμα να γυρνάει, έκανε θορυβο κατα την περιστροφή κτλ κτλ) το άλλαξα και έβαλα απλό αντιανεμικό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32588 από sotiris v.
Απαντήθηκε από sotiris v. στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
αστερη
θα ηθελα τα φωτα σου.την καμιναδα σκοπευω να τρυπησω για να την βγαλω εξω απο το σπιτι στην πλατη της εστιας οταν βεβαια με το καλο την αγορασω.το υψος του δωματιου ειναι 2,70 και στο 2,40 εχει οριζοντιο δοκαρι το οποιο και δεν μπορει να τρυπηθει.θεωρεις οτι θα χωρεσει η βαση με την εστια τον εναλλακτη και την διαγωνιο της καμιναδας μεχρι τα 2,40 υψος?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32599 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
To πολύ-πολύ να βάλεις μικρότερο εναλλάκτη...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sotiris v.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32613 από sotiris v.
Απαντήθηκε από sotiris v. στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
αστερη
το οτι η selenic δεν εχει ταμπερ σημαινει οτι μειωνεκτει σε σχεσει με αλλες εστιες και γενικα τι συμβαινει με το θεμα αυτο?θα ηταν καλο γινοταν πατεντα η δεν εχει και τοσο σημασια?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32625 από vazelos
Απαντήθηκε από vazelos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
sofix πατριδα καλεσ ζεστεσ αν και με τετοια ζεστη θα αναψουμε τζακι κατα τα χριστουγεννα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sofix

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32626 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Υπάρχει Selenic με τάμπερ, το 6769-05, δεν δίνει διαφορετικές τιμές απόδοσης σε σχέση με το απλό. Το Selenic όπως έχω ξαναπεί, έχει αφενός τεράστια κόφτρα για να καθυστερεί τα καπναέρια και να τα εκτρέπει να γλύψουν την σκεπή φεύγοντας, αφετέρου η όλη εστία είναι εξαιρετικά σφραγισμένη από παντού, οπότε δεν επιτρέπει άλλη ροή αέρα πλην αυτού που θα μπει κάτω από την σχάρα και θα αντιδράσει με το ξύλο. Δεν νομίζω ότι αξίζει να κάτσεις να ασχοληθείς, εκτός αν χρειάζεσαι το τάμπερ για χρήση με ανοιχτή την πόρτα (πχ για να ψήνεις). Εκεί η έλλειψή του θα είναι εμφανής, με ανοιχτή την πόρτα ρουφάει τα κέρατά του και η απόδοση πέφτει κατακόρυφα. Δεν νομίζω όμως κάποιος από εδώ μέσα να τον χαλάσει και πολύ, σχεδόν όλοι το πήραμε για τις επιδόσεις του στην θέρμανση του σπιτιού, παρά στην παραγωγή κοψιδίων...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.446 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ