Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32555 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

sotiris v. έγραψε:
γεια σας
αυτο το αισθητηριο θερμοκρασιας που ειναι καρφωμενο σε μια απο τις δυο εξοδους,καρφωνεται εκει απο τον τζακα η ειναι καρφωμενο απο την κατασκευη του?και δεν λιωνει απο την υψηλη θερμοκρασια?παντως εγω παιδια εδω στην Μυτιληνη που ειπα σημερα σε εναν τζακα που θεωρειται και απο τους καλυτερους για τον εναλλακτη δεν ειχε ιδεα!παρεπιπτόντως δεν εχω βρει ακομα τζακα και δεν ξερω αν θα βρω.


Ειναι ακιδα θερμοκρασιας μεταλικη , δεν λιωνει ..... και ειναι εξαρτημα απο τον κοντρολερ που θα παρεις !
ΑΛΛΑΖΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ , ΕΡΧΟΜΑΙ ΜΥΤΙΛΗΝΗ , ΚΕΡΝΑς ΚΑΝΕΝΑ WEEKEND ΜΕ ΤΗΝ ΦΑΜΙΛΙΑ ΤΟ ΠΕΡΝΑΜΕ ΜΑΖΙ , ΜΑς ΒΑΖΕΙς ΚΑΙ ΤΑ ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΚ !
αΡΕ ΤΖΑΚΑς ΠΟΥ ΣΑς ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32559 από nafplio
Απαντήθηκε από nafplio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
:)
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by nafplio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32562 από sotiris v.
Απαντήθηκε από sotiris v. στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
φιλε house
αστα να πανε εδω κατω ειμαστε εντελως ασχετοι με το αντικειμενο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32568 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

akasa έγραψε: Αστέρη σ' ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Ωραίο και το τριών όψεων Selenic που παράθεσες αλλά νομίζω ότι θα βάλω το δυο όψεων γιατί ο χώρος αριστερά μέχρι τη γωνία θα κλείσει με γυψοσανίδα για να μπαίνουν κάτω τα ξύλα και πάνω κάτι σαν βιβλιοθήκη. Κάποιες άλλες ερωτήσεις: 1. Εάν βάλω μεγαλύτερη εστία τι βαθμούς θα έχω πέριξ του τζακιού; Γιατί όπως φαίνεται από την φωτο 2 υπάρχει εκεί ένα καθιστικό σε απόσταση 1,5μ περίπου. Θα μπορούμε να καθόμαστε εκεί ή το ξεχνάμε και το παροπλίζουμε; 2. Η καμινάδα Φ180 που μου προτείνεις πρέπει να είναι διπλού τοιχώματος ή απλού αφού θα περάσει μέσα από την παλιά που είναι και χτιστή; 3. Παίζει ρόλο η φούσκα να μην γίνει επικλινής όπως βλέπω σχεδόν στα περισσότερα τζάκια που έχουν βάλει σε φωτο στο νήμα αλλά όρθια όπως είναι τώρα, κανονικά με πετροβάμβακα από μέσα και σαν διακόσμηση να μπουν εξωτερικά οι καθρέπτες; 4. Για το μήκος του εναλλάκτη φαντάζομαι ότι πρέπει πρώτα να ξηλωθεί το παλιό για να δω τι χωράει. Και κάτι τελευταίο, γνωρίζετε το Selenic δυο όψεων τι κωδικό έχει στο Leroy για να το ψάξω; Ευχαριστώ και πάλι


1. Όταν παράγεις ενέργεια όλη σε ένα σημείο, εκεί που είναι το τζάκι, είναι επόμενο να έχεις μεγάλη τοπική θερμοκρασία και όσο απομακρύνεσαι θα πέφτει. Αν δεν αντέχεις να κάτσεις στο καθιστικό, μπορείς να χαμηλώσεις την ένταση από το ρυθμιστικό του. Όταν δεν θα κάθεστε, θα το ανοίγεις κι άλλο. Να ξέρεις ότι ακόμη και 25-26 βαθμούς να πάει το καθιστικό, ειναι ψιλοανεκτή θερμοκρασία, γιατί η υγρασία που θα έχεις εκείνη την στιγμή θα είναι κάτω από 40%. Τουλάχιστον εμένα που δεν είμαι και της ζέστης, έπρεπε να πάει 27 βαθμούς για να φωνάξω. Πέρυσι με το καλοριφέρ, όταν περνούσε τους 23 ίδρωνα, γιατί είχαμε 70% υγρασία.

2. Διπλού δεν χωράει (θα ήταν 230 εξωτερική), αλλά και δεν χρειάζεται, εφόσον θα είναι μέσα στην αμιάντου. Απλά θα σφραγίσεις καλά με περοβάμβακα κάτω στο ταβάνι και πάνω στην σκεπή.

3. Όχι, κάντην όπως σου αρέσει.

Εναλλάκτη λογικά των 70 ενεργών εκατοστών (σύνολο 90 με τις απολήξεις) πρέπει να το χωράει σε όλα τα σπίτια των 2.70 ύψος. Κωδικό θα ρωτήσεις στο Leroy, πες το Selenic το δίφατσο το δεξί, θα το βρούνε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32577 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
GeoTa,
χαζευα το βιντεο με το συρταρακι και την ένταση φλογας που εχεις ανεβάσει στο youtube και μου έκανε εντύπωση που εκανε σαν τρελη!

εγω σαν πρωτο αναμα ειχα μικρα ξυλα και δεν ανοιγα αερα,το ειχα στο ρελαντι ισα να βγαζει φλογα..
τι υψος καμιναδας εχεις και τραβαει ετσι? εγω ειμαι απο το λαιμο της εστιας 4μ(1,80μ στην ταρατσα,χωρις το καπελο,το οποιο δεν ξερω τι να βαλω..)
αυριο θα το αναψω παλι και αφου ζεσταθει θα το τσιτωσω λιγο να δω αν θα εχω παρομοια ενταση στη φλογα..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32581 από γιωργος
Απαντήθηκε από γιωργος στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
sofix ωραιο το εργαλειο καλοκαυστο.

ωρε παλικαρια και ετσι που το βλεπω κουκλα ειναι μου περνα μιατρελη ιδεα να παω να το παρω
και νατο βαλω ετσι χωρις επενδυσεις δεν θα ζεστενει τρελα???



κλαπετο εχει αυτο???
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by γιωργος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.477 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ