Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3564 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Έχεις κολλήσει με αυτό το τζάκι, ε? Τώρα που το ξαναβλέπω, έχεις δει ότι είναι 10.5kW μόνο?

Είχες πει ότι το προτιμάς από το Edilkamin γιατί είναι πιό δυνατό. Τρέχα να πάρεις τα λεφτά σου πίσω αν έδωσες προκαταβολή, potenza thermochemica δίνουν 14.6 οι ιταλοί. Από αυτήν πρέπει να πολλαπλασιάσεις με 0.72 και θα σου δώσει το 10.5 που δίνει σαν potenza globale, που είναι και η πραγματική ωφέλιμη ισχύς που καταλήγει στον χώρο. Έτσι βγαίνουν και τα 3.3 κιλά την ώρα που δηλώνουν, όπως και ο λόγος που είναι 113 κιλά, είναι αδύναμο...

ακομα ψαχνομαι δεν εδωσα τιποτα..

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3565 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ευχαριστώ για τις συμβουλές

Το θέμα με την κάτω περσίδα με προβληματίζει γιατί κάποιοι τζακαδες στα τζάκια που κάνουν, την χρησιμοποιούν γιατί λένε οτι ειναι απαραίτητη για την σωστη λειτουργιά του τζακιου και επιπλέον ετσι ανακυκλώνεται κ ο αερας του σπιτιού και τον ξαναζεσταίνει μόλις αυτος κρυώσει.

Άλλοι λενε οτι δεν βάζουν εσωτερική περσίδα για να μην τραβάει το τζακι τον ζεστό αέρα μεσα απο το σπίτι και και για να μην δημιουργείται υποπιεση κ οτι με μόνο την εξωτερική εισαγωγή δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Εγω σκεφτόμουν σε πρωτη φάση να μη αφήσω κατω περσίδα και να δω πως λειτουργεί. Εαν έβλεπα οτι κάτι δεν παει καλά τοτε να ανοιγα μια μιας κ θα ειναι αρκετά εύκολο σε εκείνο το σημείο

Πάντως εχω δει τζάκια και με κατω περσίδα κ χωρις περσίδα να λειτουργούν μια χαρά.

Για εξωτερική εισαγωγή αερα θα βάλω ενα σωλήνα Φ140 να καταλήγει κατω απο την εστία με το άνοιγμα του να κοιτάει πρως τα επάνω στην βαση της εστειας οπως ειπε και ο Αστέρης.

Αύριο πρωί ξεκινάω. Αν θέλετε να συμπληρώσετε κάτι που ίσως εχω ξεχάσει, τώρα που είναι ακόμη νωρίς.

Αστερη στο pdf 700 grand vision λεει οτι αποσταση μεταξυ πετροβαμβακα και εστειας ειναι 3εκ δεξια αριστερά και 8εκ πισω. Μηπως ειναι πολυ κοντα?

Σε κατι αλλα σχεδια που εχω βρει λεει ΕΛΑΧΙΣΤΗ αποσταση 7εκ περιμετρικα και 5εκ απο μπροστά


Κλαπε θα κανω τελικα (εχω κόψει ήδη και την στρόγγυλη λαμαρίνα).

Την εστια την πηρα απο ΛΕΡΟΥ 750ευρω. Θα επερνα την ΣΕΛΙΝΙΚ που την ειχε στα 600ευρω αλλα δεν ειχε ετοιμοπαραδοτη και θα εφερνε σε 15 μερες.

Invicta Compact 700
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by str1979.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3567 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Η σελένικ έχει έτοιμες εισαγωγές αέρα δεξιά-αριστερά από το συρτάρι, από εκεί τραβάει κρύο αέρα από το δωμάτιο, τον περνάει κάτω από το τζάκι, πίσω και επάνω και τον βγάζει από την πάνω περσίδα. Αυτήν είναι η φυσική ροή και δεν μπορείς να την αντικαταστήσεις με εισαγωγή από εξωτερικό αέρα, γιατί αν φέρνεις συνέχεια αέρα από έξω, κάπου πρέπει να πάει ο αντίστοιχος εσωτερικός αέρας. Αν δεν φεύγει εσωτερικός αέρας, δεν θα μπαίνει εύκολα ο εξωτερικός. Ενώ με την κάτω περσίδα θα έχεις ανακύκλωση του ίδιου αέρα, οπότε δεν έχεις θέμα.

Οι αποστάσεις είναι οι minimum, αν έχεις χώρο άσε και παραπάνω.
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3570 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
) Κατέβασε το manual του 700 grandevision, έχει σχήματα για το πως θα κάνεις τις περσίδες πάνω και κάτω. Δεν θα κάνει σωστή ροή μόνο με τον αέρα από έξω. Τον εξωτερικό αέρα θα τον φέρεις με σωλήνα, ακριβώς στην μπροστινή πλευρά του συρταριού. Λύγισέ τον να γίνει οβάλ και βάλτον να κοιτάει προς τα εμπρός. Σε εκείνο το σημείο, θα αφήσεις 1χ20 εκ χαραμάδα, ώστε το τζάκι να τραβάει αέρα από τον σωλήνα προς τις γρίλιες του. Ή αν το τοποθετήσεις πάνω σε μάρμαρο, σήκωσέτο μισό εκατοστό, θα βοηθάει και το συρτάρι να ανοίξει χωρίς να γρατζουνάει κάτω.

2) Και εγώ την ίδια απορία είχα όταν πήρα το δικό μου, αλλά τελικά δεν είναι και απαραίτητη. Σφραγίζει τόσο καλά που μπορείς να καθυστερείς την φλόγα ρυθμίζοντας την μπροστινή ροή του αέρα. Αν πιάνουν τα χέρια σου πάντως, κάντο, ίσως να κερδίσεις κάνα δυό μονάδες απόδοσης. Ειδικά αν το κάνεις να ανοιγοκλείνει αυτόματα με το άνοιγμα της πόρτας.

3) Δεν χρειάζεται λαμαρίνα, σκέτος πετροβάμβακας φτάει. Να βάλεις και γύρω-γύρω από την εστία, έως χαμηλά και να φροντίσεις η εστία να έχει απόσταση 3-4 εκ από το πλάι και 8-10 από πίσω. Και η περσίδα να μπει 25-30 εκατοστά από το ταβάνι, όχι χαμηλότερα

Αστερη τα ιδια πανω κατω ισχυουν και την κασετα της invicta?

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by pantelis1973.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3571 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αστερη επειδή έχουμε σχεδόν τις ίδιες εστίες, ποσά κούτσουρα χωράει μέσα η εστία?
Αν την γεμίσεις το βραδύ πχ κατα τις 12, κρατάει κάρβουνο μέχρι το πρωί πχ στις 7 ή έχει σβήσει?

Το ρωταω αυτο γιατι ναι μεν στα χαρτια λεει οτι ειναι " ΣΥΝΕΧΟΥΣ ΚΑΥΣΗΣ 10ωρων" αλλα το θεμα ειναι τι κανει στην πραξη

Αν θες στείλε μου το κινητό σου στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. για να σε πάρω αύριο πρωί ενα τηλ να τα πούμε

Invicta Compact 700
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by str1979.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3573 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μου έχει τύχει να έχω βάλει ένα πεντόκιλο κούτσουρο γύρω στις 1-2 το βράδυ με την ένταση στο χαμηλό και το πρωί να έχει αρκετό κάρβουνο για να ξαναπάρει όπως είναι. Χωράει άνετα 10-12 κιλά αν θες να καίει μέχρι το πρωί.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.493 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ