Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9382 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Το 14 είναι η βάση που κάθεται το τζάκι, εσένα μπορεί να έιναι χτιστή.
Το 9 είναι για να φέρνει αέρα (από το δωμάτιο) από πάνω από την πόρτα να τον περνά από τη φουσκα και να βγαίνει από την περσίδα.

MATDK έγραψε: ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΕΚΕΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΜΙΣΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΠΤ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΔΝ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙ ΝΑ ΠΩ? ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΛΙΓΟ ΝΑ ΔΩ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΜΕ ΠΙΑΣΑΝΕ ΚΟΡΟΙΔΟ Η ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΙΣΤΟΣ Ο ΤΖΑΚΑΣ ΜΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ

ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕΣ ΑΥΤΟ ΧΩΡΙΣ ΑΕΡΟΘΑΛΑΜΟ ΤΟ 9. Διάκενο μεταξύ φούσκας και εστίας 4-5 εκ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΕΝΟ ΕΚΕΙ ΝΑ ΡΟΥΦΑΕΙ ΑΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΕΣΟ ΠΕΡΣΙΔΑΣ? Η ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΤΟ ΚΕΝΟ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΕΣΤΙΑ ΚΑΙ ΦΟΥΣΚΑΣ? ΜΕ ΜΠΑΙΡΔΕΥΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΠΛΕ ΒΕΛΑΚΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΕΣΑ

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ 14. Μεταλλική βάση έδρασης ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9383 από MATDK
Απαντήθηκε από MATDK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ΑΝ ΕΓΩ ΔΕΝ ΒΑΛΩ Ψευδοροφή Κ ΤΟ ΑΦΙΣΩ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΑ ΣΤΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ? ΚΑΙ ΑΝ ΔΝ ΒΑΛΩ ΤΝ ΣΩΛΗΝΑ ΑΠΟ ΤΟ 12 ΜΠΡΣΟΤΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Κ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ? ΚΑΛΑ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΡΕΖΙΛΙ ΘΑ ΤΝ ΚΑΝΩ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9384 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

kwnmix έγραψε: Θα τον ξαναφέρω σπίτι να βγάλει τη ρημάδα την κασετίνα και αν δεν μπορεί να συνδέσει τη συστολή με ένα κατσαβίδι να το κάνω εγώ πιάνουν τα χέρια μου. Και θα τον βάλω να φτιάξει και μια βάση ή να βάλει δύο λάμες κάτω από την κασέτα να σηκωθεί ένα πόντο να απελευθερωθεί το άνοιγμα από κάτω που τώρα είναι κλειστό να έρχεται φρέσκος αέρας από έξω και να μην τραβάει μόνο μέσα από το σπίτι.




Ένα τέτοιο θες, αλλά ανάποδο, μεγάλο πάνω, μικρό κάτω. Το φοράς στην πάνω ανοξείδωτη, το πιάνεις με 2-3 λαμαρινόβιδες γύρω-γύρω και μετά το μονωνεις καλά με αλουμινοταινία. Κάνεις το ίδιο και στο κάτω μέρος με την μικρή ανοξείδωτη και μετά κόβεις όση περισεύει και συνδέεις στην κασέτα. Λογικά η τελική σύνδεση γίνεται και από μέσα από την κασέτα.
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Asteris.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kwnmix

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9385 από MATDK
Απαντήθηκε από MATDK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ΑΣΤΕΡΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝ ΔΕΝ ΔΕΧΤΕΙ Ο ΤΖΑΚΑΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΞΑΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΣΩΣΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΟΥΤΕ ΨΕΥΔΟΡΟΦΗ ΞΕΡΩ Κ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΩ ΤΩΝ ΣΩΛΗΝΑ 12 ΜΠΡΟΣΤΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ( ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΟΣ ΤΝ ΘΕΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΡΜΑΡΟ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ Η ΑΚΡΙΒΟΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΣ ΕΙΣΟΔΟΥΣ ΑΕΡΑΣ ΚΑΥΣΗΣ ΑΡΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΡΜΑΡΟ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΟΜΙΖΩ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9386 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Τι συμβαίνει αν δεν κάνεις αυτά που προβλέπει ο κατασκευαστής και οι όποιοι κανονισμοί (εγχώριοι και ξένοι) για την σωστή θερμομόνωση σε ένα κτίριο... δεν ξέρω τι μπορεί να συμβεί. Δεν ξέρω και μήπως το δικό σου τζάκι πρέπει να μπει όπως στο έβαλε αλλά ξέρω ότι η edilkamin, mcz,invicta,godin,cheminee philipe, turbo fonte, hergom στις οποίες μπορείς να βρεις στα site τους οδηγίες εγκατάστασης, όλες οι οδηγίες συμπίπτουν με τις οδηγίες στο link που σου έδωσα. Διαβολική σύμπτωση ή κανονισμός δεν ξέρω.

MATDK έγραψε: ΑΝ ΕΓΩ ΔΕΝ ΒΑΛΩ Ψευδοροφή Κ ΤΟ ΑΦΙΣΩ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΑ ΣΤΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ? ΚΑΙ ΑΝ ΔΝ ΒΑΛΩ ΤΝ ΣΩΛΗΝΑ ΑΠΟ ΤΟ 12 ΜΠΡΣΟΤΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Κ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ? ΚΑΛΑ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΡΕΖΙΛΙ ΘΑ ΤΝ ΚΑΝΩ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9387 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

MATDK έγραψε: ΑΝ ΕΓΩ ΔΕΝ ΒΑΛΩ Ψευδοροφή Κ ΤΟ ΑΦΙΣΩ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΑ ΣΤΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ? ΚΑΙ ΑΝ ΔΝ ΒΑΛΩ ΤΝ ΣΩΛΗΝΑ ΑΠΟ ΤΟ 12 ΜΠΡΣΟΤΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Κ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ? ΚΑΛΑ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΡΕΖΙΛΙ ΘΑ ΤΝ ΚΑΝΩ


Αν δεν έχεις ξύλινα δοκάρια και λοιπά ευφλεκτα υλικά ψηλά στο ταβάνι, δεν τρέχει και τίποτα.

Την σωλήνα την φέρνουμε όσο πιό κοντά γίνεται στην είσοδο αέρα καύσης, ώστε το τζάκι να τραβάει κρύο αέρα για την καύση. Αν το αφήσεις όπως είναι, ο κρύος αέρας θα καταλήγει μέσα στην φούσκα και το τζάκι θα τον ζεσταίνει λιγότερο, από ότι αν ήταν μόνο αέρας δωματίου (ειδικά στα κρύα).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.575 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ