Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9376 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μήπως πρέπει να μαζέψουμε υπογραφές να πάμε στον ΕΛΟΤ και να ζητήσουμε να γίνει ένας φορέας πιστοποίησης για εγκαταστάτες ενεργειακών τζακιών; Με αυτά που διαβάζω έχει τρομάξει το μάτι μου, θα μας ανατινάξουν οι άσχετοι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9377 από MATDK
Απαντήθηκε από MATDK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΕΚΕΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΜΙΣΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΠΤ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΔΝ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙ ΝΑ ΠΩ? ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΛΙΓΟ ΝΑ ΔΩ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΜΕ ΠΙΑΣΑΝΕ ΚΟΡΟΙΔΟ Η ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΙΣΤΟΣ Ο ΤΖΑΚΑΣ ΜΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ

ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕΣ ΑΥΤΟ ΧΩΡΙΣ ΑΕΡΟΘΑΛΑΜΟ ΤΟ 9. Διάκενο μεταξύ φούσκας και εστίας 4-5 εκ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΕΝΟ ΕΚΕΙ ΝΑ ΡΟΥΦΑΕΙ ΑΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΕΣΟ ΠΕΡΣΙΔΑΣ? Η ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΤΟ ΚΕΝΟ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΕΣΤΙΑ ΚΑΙ ΦΟΥΣΚΑΣ? ΜΕ ΜΠΑΙΡΔΕΥΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΠΛΕ ΒΕΛΑΚΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΕΣΑ

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ 14. Μεταλλική βάση έδρασης ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9378 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

MATDK έγραψε: SORRY ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ ΣΥΝΑΕΧΕΙΑ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΣΩΣΤΑ.
ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΜΟΥ ΕΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΝ ΚΑΥΣΗ ΠΕΡΝΕΙ ΑΕΡΑ ΑΠΟ 3 ΤΡΥΠΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΩ ΤΝ ΦΡΕΣΚΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΑΕΡΑ ΕΚΕΙ? Κ ΓΙΑΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΣΤΗΝ ΦΟΥΣΚΑ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΣΩΛΗΝΑ Τ Κ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ Κ ΑΠ ΕΞΩ? ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΩ Κ ΦΩΤΟ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ


Αυτήν την στιγμή, η ροή αέρα που συμβαίνει στον χώρο, είναι το τζάκι ρουφάει x αέρα μέσα του για την καύση, η τρύπα εξωτερικού αέρα φέρνει μέσα στην φούσκα x κρύο αέρα, το τζάκι την ανεβάζει πάνω, την ζεσταίνει υπερβολικά (γιατί είναι πολύ αργή η ροή) και την βγάζει από πάνω. Για να ανεβάσεις την ροή, θα κάνεις τρύπες με περσίδα χαμηλά, ώστε να μπαίνει αέρας μέσα στην φούσκα και να κινειται πιό γρήγορα. Θα έχεις λιγότερη θερμοκρασία, αλλά πολύ περισσότερη ροή. Ταυτόχρονα, η εξωτερική τρύπα θα συμπληρώνει όσο αέρα καίει το τζάκι. Το βράδυ θα κλείνεις την κάτω περσίδα για να μην μπάζει κρύο αέρα όταν σβήσει το τζάκι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9379 από kwnmix
Απαντήθηκε από kwnmix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Θα τον ξαναφέρω σπίτι να βγάλει τη ρημάδα την κασετίνα και αν δεν μπορεί να συνδέσει τη συστολή με ένα κατσαβίδι να το κάνω εγώ πιάνουν τα χέρια μου. Και θα τον βάλω να φτιάξει και μια βάση ή να βάλει δύο λάμες κάτω από την κασέτα να σηκωθεί ένα πόντο να απελευθερωθεί το άνοιγμα από κάτω που τώρα είναι κλειστό να έρχεται φρέσκος αέρας από έξω και να μην τραβάει μόνο μέσα από το σπίτι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9380 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
kwnmix
Εδώ έχει ένα βίντεο για το πώς συνδέουν την καμίναδα fliiby.com/file/251909/mxgwdecj1k.html
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kwnmix

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9381 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

MATDK έγραψε: ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΕΚΕΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΜΙΣΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΠΤ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΔΝ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙ ΝΑ ΠΩ? ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΛΙΓΟ ΝΑ ΔΩ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΜΕ ΠΙΑΣΑΝΕ ΚΟΡΟΙΔΟ Η ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΙΣΤΟΣ Ο ΤΖΑΚΑΣ ΜΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ

ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕΣ ΑΥΤΟ ΧΩΡΙΣ ΑΕΡΟΘΑΛΑΜΟ ΤΟ 9. Διάκενο μεταξύ φούσκας και εστίας 4-5 εκ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΕΝΟ ΕΚΕΙ ΝΑ ΡΟΥΦΑΕΙ ΑΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΕΣΟ ΠΕΡΣΙΔΑΣ? Η ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΤΟ ΚΕΝΟ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΕΣΤΙΑ ΚΑΙ ΦΟΥΣΚΑΣ? ΜΕ ΜΠΑΙΡΔΕΥΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΠΛΕ ΒΕΛΑΚΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΕΣΑ

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ 14. Μεταλλική βάση έδρασης ?


Το 9 είναι κενό ανάμεσα στην εστία και την διακόσμηση. Βοηθάει να μπει αέρας δωματίου και να μην υπερθερμανθεί η κουπαστή, ή ότι άλλο έχεις βάλει. Τραβάνε αέρα μαζί με την 13.

Το 14 είναι σιδερένια βάση. Σε άλλους μπορεί να είναι τούβλα, ή μάρμαρο.

Για καλύτερη απόδοση, την είσοδο αέρα 12, μπορείς να την στείλεις με σωλήνα κοντά στην είσοδο αέρα καύσης της εστίας (το μεγάλο μπλε βέλος στην κάτω δεξιά γωνία της εστίας). Αν η εστία πατάει πάνω σε μάρμαρο, την τοποθετούμε μισό-ένα πόντο πιό ψηλά, για να κάνουμε χαραμάδα για αυτόν τον αέρα (η σωλήνα καταλήγει ακριβώς κάτω από το μπροστά μέρος της εστίας).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.610 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ