Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9367 από kwnmix
Απαντήθηκε από kwnmix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
giol@
Ευχαριστώ για όσα έγραψες. Από ότι καταλαβαίνω μπορούν προφανώς να συνδεθούν οι 2 σωλήνες εσωτερικά αποφεύγοντας τα γκρεμίσματα. Αν βρεις το video να του το δείξω μήπως και καταλάβει τι γίνεται. Πάντως από όσο θυμάμαι εγώ κατά την εγκατάσταση της κασέτας πριν τοποθετηθεί μόλις αφαιρέθηκε το αρχικό κλαπέτο κοίταξα τη χτιστή φούσκα από μέσα (σαν τσιμεντένιο προκάτ μου φάνηκε) και στο τελείωμα της ακριβώς πάνω από το κλαπέτο που είχε φύγει διακρινόταν η άκρη της ανοξείδωτης καμινάδας. Δεν ξέρω αν εκεί πρέπει να σκάψει κάτι έστω εσωτερικά για να βάλει τον ειδικό αντάπτορα και να συνδέσει το νέο κομμάτι. Δεν ξέρω τι να πω πια. Τόσο δύσκολη υπόθεση είναι αυτή η σύνδεση;;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9368 από MATDK
Απαντήθηκε από MATDK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
SORRY ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ ΣΥΝΑΕΧΕΙΑ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΣΩΣΤΑ.
ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΜΟΥ ΕΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΝ ΚΑΥΣΗ ΠΕΡΝΕΙ ΑΕΡΑ ΑΠΟ 3 ΤΡΥΠΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΩ ΤΝ ΦΡΕΣΚΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΑΕΡΑ ΕΚΕΙ? Κ ΓΙΑΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΣΤΗΝ ΦΟΥΣΚΑ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΣΩΛΗΝΑ Τ Κ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ Κ ΑΠ ΕΞΩ? ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΩ Κ ΦΩΤΟ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9369 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Vosdogian , το ζήτημα είναι να κυκλοφορεί ο αέρας αν το δίπλα δωμάτιο επικοινωνει με το δωμάτιο που είναι το τζάκι και η περσίδα έχει το μέγεθος που προβλέπει ο κατασκευαστής δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9372 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
MADTK ,
Διάβασε την σελίδα σε αυτό το link www.marchona.gr/fireplace/fireplace-construction
και θα σου λυθούν οι απορίες.
Εμένα από την φωτογραφία που έστειλες δεν μου αρέσει ότι οι περσίδες είναι κάτω από το ταβάνι. Εκεί πρέπει να είναι οι περσίδες εκτόνωσης. Οι αεραγωγοί πρέπει να βγαίνουν τουλάχιστον 30 πόντους κάτω από το ταβάνι. Δεν επιτρέπεται να έχεις υψηλές θερμοκρασίες τόσο κοντά στο ταβάνι για αυτό και βάζουν και ένα τάπωμα για να οδηγέι τον καυτό αέρα στους αεραγωγούς ,όπως λέει και στο link που σου έστειλα " ώστε να αποφευχθεί η θέρμανση φερόντων στοιχείων, όπως είναι κολόνες, δοκάρια, μονώσεις τοίχων κλπ, κλπ"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9374 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

kwnmix έγραψε: Αστέρη έχεις να μου πεις κάτι για όσα έγραψα πριν λίγο στο #9346;;


Τι να πω τώρα για μάστορα που δεν ξέρει να περάσει μιά συστολή? Σαν να λέμε δεν ξέρει από κατσαβίδι, στην χειρότερη μόνο αυτό χρειάζεται...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kwnmix

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9375 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

VOSDOGIAN έγραψε: Καλησπέρα να ρωτήσω και εγώ κάτι?Αν η περσίδα για να μπαίνει ο εσωτερικός αέρας δεν γίνει μπροστά για να μην χαλάσει η επένδυση αλλά στον πιω τοίχο και να τραβάει αέρα απο το διπλά δωμάτιο θα δουλέψει σωστά?


Ναι, αρκεί να μην κλείσεις την πόρτα του δωματίου...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.569 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ