Σκουριές στα Ζεστά νερά χρήσης

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160694 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Σκουριές στα Ζεστά νερά χρήσης
Καλά αν ζητούσα από τον υδραυλικό να μου κάνει αυτό με την τρίοδη που λες θα με κοιτούσε σαν εξωγήινο...Και τώρα δεν με παίρνει να κάνω κάτι τέτοιο λόγω κόστους,τα οικονομικά είναι στενά πια...

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160696 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Σκουριές στα Ζεστά νερά χρήσης
Χαχαχα - Ένας καλός επαγγελματίας που σέβεται τον εαυτό του και αγαπά αυτό που κάνει θα σε κοιτούσε σαν έναν κανονικό γήινο . Δεν έχει κόστος , μην τρομάζεις.. μια τρίοδη θέλεις κι έναν απλό μεταγωγικό διακόπτη = σύνολο κάτω απο 50€ .Αν μιλάμε για χειροκίνητη τρίοδη - κόστος κάτω απο 10 €

Εγώ που το έκανα μόνος μου δηλαδή είμαι εξωγήινος? Δεν είμαι υδραυλικός αλλά λίγο πολύ έγινα καθώς πιάνουν πολύ τα χέρια μου , είμαι ανήσυχος και μου αρέσει να διαβάζω και να μαθαίνω νέα πράγματα .
Μηχ. Δικτύων και Η.Υ είμαι ! ( κομπιουτεράκιας δλδ) μην γελάς... : :huh:

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160740 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Σκουριές στα Ζεστά νερά χρήσης
Σκουριές έχεις μόνο στο μπάνιο ή και στην κουζίνα? Με τόση σκουριά πως δεν τρύπησε κάπου για να δεις την διαροή? Παράξενα ξωτικά :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160745 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Σκουριές στα Ζεστά νερά χρήσης

χρηστος8 έγραψε:
ΥΓ. Δοκιμασε να αποσυνδεσεις και την θερμανση απο το μποιλερ με τα υδραυλικα του μποιλερ σε λειτουργια.
Εχεις εναλλακτικη και το ζεστο νερο μεσω αντιστασης μποιλερ.
Αν καταλαβες τα παραπανω σε ενα απο τα τρια σεναρια θα λυσεις το προβλημα σου.


Τελικά είναι το μποιλερ;Έκανα αυτό που λέει ο Χρήστος στο υστερόγραφο του post του και δούλεψα χθες τα ζεστά νερά με την ηλ. αντίσταση και οι σκουριές σε όλες τις βρύσες συνεχίσουν.Κάποια αξιόπιστη μάρκα μποιλερ σε λογική τιμή για να το αλλάξουμε ξέρουμε;Γιατί αυτό αποδείχθηκε ότι ήταν προβληματικό από την αρχή και τζάμπα ψάχνω φαντασματάκια

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Last edit: 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν by theoilia.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160747 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Σκουριές στα Ζεστά νερά χρήσης
Πόσο καινούργιο είναι το μπόιλερ αυτό?
Γνωρίζεις αν είναι τύπου Glass?? (Έχει εσωτερική επίστρωση ψημένου γυαλιού στα τοιχώματά του)
Λειτουργεί με δικό του κυκλοφορητή/ηλεκτροβάνα ή απλά όσο ζεστός είναι ο λέβητας είναι κι αυτό?
Αν το μποιλερ δεν έχει αυτοματισμό να σταματά σε μια θερμοκρασία τα νερά, και φτάνει την θερμοκρασία του λέβητα (πχ 85-90 C) τότε η διάβρωση και η ηλεκτρολυση επιταχύνεται και το μποιλερ λόγω της υψηλής θερμοκρασίας καταστρέφεται , όπως επίσης καταπονούνται σωληνώσεις και εξαρτήματα (βρύσες-σπιράλ-ρακόρ-βανακια κτλ) απο πιέσεις .
Αλήθεια , το μπόιλερ έχει δικό του δοχείο διαστολής?? Αλλά τί ρωτάω........... είπαμε αυτά είναι για εξωγήινους

Φέρε είπαμε έναν τεχνίτη , αδειάστε και επιθεωρήστε εσωτερικά το μπόιλερ και όλα του τα σωθικά. Μονο τότε θα ξέρεις οτι φταίει σίγουρα αυτο, ωστε να προχωρήσεις στην αντικατάστασή του.
Σε κάθε περίπτωση φρόντισε με τους τεχνίτες σου να του δώσετε δικό του κυκλοφορητή ή ηλεκτροβάνα ώστε να σταματά η θερμανση του νερού έως ένα σημείο. 60 C είναι υπεραρκετό για ζεστό νερό (έγκαυμα παθαίνεις...) , θερμοκρασία η οποία ταυτόχρονα δεν επιτρέπει την ανάπτυξη του μικροβίου της λεγεωνέλας. Επίσης εγκαταστήστε και μικρό δοχείο διαστολής στο μποιλερ (10 λιτρα έιναι αρκετό) για να είσαι σίγουρος οτι δεν αυξάνεται η πιεση στο κύκλωμα των βρυσών , δημιουργώντας πολλαπλά προβληματα μακροπρόθεσμα.
Το μποιλερ ΖΝΧ φίλε μου , πρέπει να αντιμετωπίζεται ώς ένας μικρός λέβητας ! Ζεσταίνει κι αυτο νερό όπως ο λέβητας, έχει κι αυτό διαστολή ξέρεις , και μάντεψε που πάει αυτή η διαστολή ! Ναι σωστά : Στις βρύσες σου που σκάνε τα λαστιχάκια τους.... και μην μου απαντήσεις οτι έχει βαλβίδα ασφαλείας το μποιλερ γιατί στην έχω έτοιμη την απάντηση... :P

Κάνε όλα τα παραπάνω και πιστεψε με δεν θα βγείς χαμένος !

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": theoilia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160786 από dragonfly
Απαντήθηκε από dragonfly στο θέμα Σκουριές στα Ζεστά νερά χρήσης
Εχω κοψει με τροχο πανω απο 4-5 μποιλερ ηλιακων και ρευματος σε κανενα δεν ειδα εσωτερικα του καζανιου την παραμικρη διαβρωση- σκουρια,ηταν αθικτη η επιστρωση γυαλιου σαν καινουρια.Μαλλον επεσες στην περιπτωση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ