Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11318 από dmtr

androutso έγραψε:

dmtr έγραψε: Λοιπόν η εγκατάσραση τελείωσε και η αντλία άναψε. Το κουστούμι τελικά είναι 6030€ κομπλέ.
Η νεκροψία θα δείξει αν αξίζει τον κόπο!
Υπομονή!!

Επρεπε να βαλεις και εναν μετρητη μεσα στον πινακα σου για να βλεπεις την καταναλωση.
Ειναι αρκετα φτητνος.


Το σκέφτηκα, αλλά ο τριφασικός μετρητής ρεύματος κάνει 150€ και ένας θερμιδομετρητής που ρώτησα 180€. Έτσι άφησα απ' έξω τους μετρητές. Ξέρω ότι πληρώνω περίπου 250€ το δίμηνο ρεύμα. Άρα τα υπόλοιπα θα είναι η Α/Θ.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11383 από klaz

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε:

klaz έγραψε: δηλαδη ισως παρω καποιο ρισκο αν μιλαμε οτι εχω σωματα και οχι ενδοδαπεδια?επισης μπορει να δουλευει απροβληματιστα οταν εξω πχ μπορει να εχει και -10???.ρωταω καθως βλεπω αρκετες φορες τετοιες θερμοκρασιες στο καταχειμωνο...αλλα ακομη και αν δουλευει μηπως εχει τρελλη καταναλωση ηλεκτρικου η δεν ζεσταινει σωστα τα σωματα?


Απ όσα γνωρίζω θ αυξηθεί η κατανάλωση έως και 20% χωρίς ενδοδαπέδια. Στους -10 μάλλον θα σε σε καλύψει αλλά και πάλι με αυξημενη κατανάλωση. Αλλά κακά τα ψέμματα -10 είναι σπάνιο και πολύ λίγο.
Πάντως εν όψει εξελίξεων στις τιμές του ηλεκτρικού, ίσως να το ψάξεις λίγο περισσότερο, ίσως και να περιμένεις λίγο.

δηλαδη?τι ακριβως εννοεις?????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11395 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
αν και έχουμε λιγνίτη για 100-200 χρόνια και μπορούμε να έχουμε φτηνή παραγωγή, υπάρχει σοβαρή περίπτωση με την απελευθέρωση της αγοράς ηλεκτρικού που συζητάμε για τον Ιούνιο.. και προκειμένου να μπουν στην παραγωγή ηλεκτρικού νέοι παίκτες.. ν ανεβούν οι τιμές, καθώς σ αυτό το επίπεδο δεν συμφέρει με τίποτα...
Ας μη ξεχνάμε πως η διάθεση του λιγνίτη είναι δωρεάν για τη ΔΕΗ.. συν την διαμόρφωση τιμής βάσει "κοινωνικών κριτηρίων", που η κάθε κυβέρνηση μέχρι τώρα επέβαλλε στη ΔΕΗ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11406 από aristidis540
με αφορμη ποστ του φιλου billy που αναφερε σωματα σουηδικα δλδ τι σωματα εννοει?
θα κανω μια ερωτηση που εκανα και αλλου,αλλα μαλλον δεν υπαρχει ακομη η γνωση λειτουργικα,

Ρωτω λοιπον,εχω απλα σωματα αυτη την στιγμη στο σπιτι μου και ειναι στο προγραμμα να αλλαχθουν.
Εαν εγω βαλω σωματα αλουμινιου οπως αυτα
http://www.magmaradi...nvironment.html
που υποσχονται 50 βαθμους λειτουργιας,θα μπορεσω να αλλαξω απο λεβητα σε αντλια θερμοτητας?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11426 από billy
το σουηδικά είναι σχετικό το ότι είναι καλά και ότι έχει 2 εισόδος νερού και δύο εξόδους οπότε για κάθε σώμα έρχονται 4 χαλκοσωλήνες.
καταρχήν για να βάλεις σώματα για αντλία θερμότητας είναι αυτά με το βεντυλατέρ που αναφέρω ποιο πάνω έτσι ώστε να κυκλοφορεί το νερό ποιο γρήγορα μιας και πιάνει 50 βαθμούς η δικιά μου αντλία. και σε κάθε μικρό σώμα έως 1 μέτρου πρέπει να μπει σχεδόν το διπλάσιο δηλ. 50cm=1m , 1m = 1,6 (νομίζω βγαίνουν) , 2m και πάνω δεν χρειάζονται μεγαλύτερα. απλά στα 100 τ.μ. που έχω 10μ καλοριφέρ σύνολο πρέπει να βάλω 15 μέτρα καλοριφέρ με βεντυλατέρ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11435 από mastoras
Γεια δείτε εδώ.......αυτό το σύστημα δεν είναι οι λεγόμενες "Αντλίες θερμότητας" :dry:

www.facebook.com/photo.php?fbid=34835581...26027&type=1&theater

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.126 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ