Το λεβητοστάσιο του jnet (λεβητας pellet,αντιστάθμιση, ηλιακά, boiler 3πλής)

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8465 από N1k0s
Συμφωνώ , άπαξ και ζεσταθεί το εσωτερικό του σπιτιού , αποκτά καλύτερη θερμοδυναμική συγκράτηση και ζεσταίνεται και πιο γρήγορα ... αλλιώς ήταν όταν άναβες στους 20 με το πετρέλαιο για να κάνεις οικονομία , και αλλιώς στους 23 που ανάβεις , ζεσταίνεται ο χώρος σε υψηλότερη θερμοκρασία και οι μονώσεις αποκτούν καλύτερη αντοχή ....

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8485 από jnet
Το σπίτι εκαιγε πετρελαιο μόνιμα στους 22οC σταματησε μόνο για μια ωρα να καίει για να συνδεθεί ο νεος λέβητας.
Σημερα 3,5 σακουλάκια αλλά βελτιωθηκε και ο καιρός...

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8502 από N1k0s
υπάρχει και η άλλη περίπτωση , ότι με την χρήση πέφτει η απόδοση του καυστηρα οπότε με την αλλαγή υπήρχε διαφορά τέτοια ώστε να δώσει περισσότερη ζέστη στο σπίτι ...
επίσης γενικά όταν χρησιμοποιούμε μηχανή για πρώτη φορά ακολουθούμε την διαδικασία του "στρωσίματος" όπως στα αυτοκίνητα ... ίσως αυτό γίνεται και για τον καυστήρα προκειμένου να ζεσταθούν τα μέταλλα του και να κινηθούν τα κινούμενα μέρη του ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8880 από jnet
Μετά από 600κιλά καύσης ανοιξα τον λέβητα για καθάρισμα.
Το δοχείο στάχτης ήταν γεμάτο. Ισως ηθελε και 1-2 ημέρες πριν να το κάνω. Το καθαρισμα εγινε σε 15' σχετικά γρήγορα μια και ηταν η πρώτη φορά και υπηρχε μια αργοπορία σχετικά. Δεν είχα σκούπα αλλά σίγουρα χρειάζεται καποια μάσκουλα για να μην αναπνέει κανείς την αιθάλη και εχει ζαλάδες κλπ μετά.

Την επόμενη θα βγάλω και φωτογραφίες.

Γενικά το οτι εβλεπα το Windhager για να μην εχω αυτό το καθάρισμα... νομίζω οτι θα τα εδινα τα επιπλεον λεφτά ....ελα ομως που δεν τα είχα.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9442 από jnet
Από χτες κατέβασα την θερμοκρασία του λέβητα στους 60οC πλεον και με αυτόν τον καιρό εχω πέσει στα 2 σακουλάκια την μέρα.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9490 από δημητριαδης

jnet έγραψε:

akis έγραψε:

jnet έγραψε: Ξεκίνησα να καίω λοιπόν και εγώ από τις 10-2 Pellet. Χτες που μέτρησα ημερησία κατανάλωση ήταν στα 5 σακιά αλλά ανοιξα αρκετές φορές και το κάτω σπίτι γιατί ηθελα να τσεκάρω πως ανταποκρίνεται ο 20kw λέβητας και στα 230τμ που είναι και τα 3 διαμερίσματα. Τα αποτελέσματα οπως τα περίμενα μια χαρά ζεσταινονται όλα.


καλη σου μερα θα ηθελα να σε ρωτησω? με τι τον κανεις χρηση τον λεβητα (σωματα,ενδοδαπεδια)
Σε ποια ζωνη κλιματολογικα ανηκεις?
Και τι μονωσεις εχεις?
με ενδιαφερει ο λεβητας σου απο που τον προμηθευτικες?
συγνωμη αν σε κουρασα με τις ερωτησεις μου...


Εχω σώματα, Είμαι στον Νομο Θεσσαλονίκης στα 230m Υψόμετρο. Πολλές φορές χιονιζει εδώ ενώ κάτω από τα 200μ δεν χιονίζει.
Το σπίτι εχει κατασκευαστεί το 2002 με 2πλή 9αρα γλώσσα και ανάμεσα 5cm Dow. Επιπλεόν υπάρχει κεραμοσκεπή πάνω από 2ριχτη μπετονενια στέγη με 5cm Dow.
Περσι έκαψα 3300lt Πετρελαίο και φέτος μεχρι προχτές που αλλαξα καύσιμο είχα καταναλώσει 2300lt.

To εχω αγοράσει από τον εισαγωγέα της Varmebaronen στην ελλάδα (Υπάρχει προβολή στην αρχική σελίδα του Energ) και εχω συνενοηθεί μαζί του για ειδική τιμή για τα μέλη του energ οπότε θα σε ενημερώσω μολις εχω τις τιμές. Βασικά θα φτιαχτει ενα Group Buy για τους συγκεκριμένους λέβητες και μόλις μαζευτούν περιπου 5 ενδιαφέροντες θα μπορεσουμε να ζητήσουμε την καλή τιμή.




καλησπερα να ρωτησω και γω κκατι Αυτή η προσφορά θα ισχύει και για μας που βρισκόμαστε στην Αθήνα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ