Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #133255 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Στους 60 και μετα απο 1μιση ωρα καιγανε καποια και τα αλλα χλιαρα?

Κραταω αυτο το σεναριο και σε ενημερωνω οτι υπαρχει θεμα και δεν ειναι η διαφορα στα καυσιμα κτλ.
1ον δουλευε ο λεβητας μιαμιση ωρα και δεν επιασε ο χωρος θερμοκρασια? Τι στο καλο? Το περιβαλλον ζεσταινεις?
2ον δοκιμασες να κλεισεις τα σωματα και να ανοιγεις ενα ενα για να δεις αν θα ζεσταθουν?
3ον φανταζομαι θεμα με χαμηλη πιεση δεν εχεις ε? Στα ποσα μετρα ειναι το ψηλοτερο σωμα και ποσο εχεις τον πληρωτη? Και σε ποσα μπαρ ειναι και το δοχειο διαστολης (φανταζομαι κλειστο ε?). Ο πληρωτης σου ειναι σιγουρο οτι δουλευει?


Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #133257 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

kosmidis80 έγραψε: Στους 60 και μετα απο 1μιση ωρα καιγανε καποια και τα αλλα χλιαρα?

Κραταω αυτο το σεναριο και σε ενημερωνω οτι υπαρχει θεμα και δεν ειναι η διαφορα στα καυσιμα κτλ.
1ον δουλευε ο λεβητας μιαμιση ωρα και δεν επιασε ο χωρος θερμοκρασια? Τι στο καλο? Το περιβαλλον ζεσταινεις?
2ον δοκιμασες να κλεισεις τα σωματα και να ανοιγεις ενα ενα για να δεις αν θα ζεσταθουν?
3ον φανταζομαι θεμα με χαμηλη πιεση δεν εχεις ε? Στα ποσα μετρα ειναι το ψηλοτερο σωμα και ποσο εχεις τον πληρωτη? Και σε ποσα μπαρ ειναι και το δοχειο διαστολης (φανταζομαι κλειστο ε?). Ο πληρωτης σου ειναι σιγουρο οτι δουλευει?
Να τα παμε ενα ενα, για το:
1)Ο λεβητας ολοι μερα δουλευε απλα στη συντηρηση μιας και ειχε 20 + εξω και το βραδυ με 17 βαθμους στο πανω διαμερισμα εβαλα το θερμοστατη του χωρου στο τερμα για να δω ποτε τα ευλογημενα τα σωματα θα ζεσταθουν. Στο κατω διαμερισμα που το αναψα στους 20 βαθμους μετα απο λιγα λεπτα αρχιζαν τα σωματα να ζεσταινονται κανονικα
2)δεν σκεφτηκα να το κανω, θα το δοκιμασω κι αυτο
3)το δοχειο διαστολης ειναι οντως κλειστο, το μπαρομετρο δειχνει κοντα στα 2 bar, ολα τα σωματα βρισκονται στο ιδιο υψος του πρωτου οροφου, το αν δουλευει σωστα ο πληρωτης μου δεν το ξερω γιατι δεν θα ελεγα οτι ειμαι κι ο πιο ειδικος και ενα τελευταιο, που δεν ξερω αν παιζει ρολο, στην εξαερωση που εκανα στα σωματα στον πανω οροφο, κανενα δεν εβγαλε αερα απο μεσα και τα αφησα να γεμισουν απο μισο ποτηρι νερο το καθενα μπας και εχουν κατι
Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #133258 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
1)Ο λεβητας ολοι μερα δουλευε απλα στη συντηρηση μιας και ειχε 20 + εξω και το βραδυ με 17 βαθμους στο πανω διαμερισμα εβαλα το θερμοστατη του χωρου στο τερμα για να δω ποτε τα ευλογημενα τα σωματα θα ζεσταθουν. Στο κατω διαμερισμα που το αναψα στους 20 βαθμους μετα απο λιγα λεπτα αρχιζαν τα σωματα να ζεσταινονται κανονικα
2)δεν σκεφτηκα να το κανω, θα το δοκιμασω κι αυτο
3)το δοχειο διαστολης ειναι οντως κλειστο, το μπαρομετρο δειχνει κοντα στα 2 bar, ολα τα σωματα βρισκονται στο ιδιο υψος του πρωτου οροφου, το αν δουλευει σωστα ο πληρωτης μου δεν το ξερω γιατι δεν θα ελεγα οτι ειμαι κι ο πιο ειδικος και ενα τελευταιο, που δεν ξερω αν παιζει ρολο, στην εξαερωση που εκανα στα σωματα στον πανω οροφο, κανενα δεν εβγαλε αερα απο μεσα και τα αφησα να γεμισουν απο μισο ποτηρι νερο το καθενα μπας και εχουν κατι

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #133261 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Κανε την δοκιμη με το να κλεισεις τα σωματα και ανοιγε τα ενα ενα για να παρακολουθησεις αν θα ζεσταθουν κανονικα.

Εξηγησε μας λιγο πως εχει συνδεθει ο λεβητας βιομαζας σε σχεση με του πετρελαιου? Δηλαδη εχεις δυο βανες που κλεινεις και ετσι δουλευεις τον πετρελαιου ή αν ειναι αλλιως περιεγραψε μας τον τροπο. Αν μπορεις ανεβασε φωτογραφιες.

Το δοχειο διαστολη ειναι κοινο στου πετρελαιου και στου βιομαζας ή ο καθε λεβητας εχει το δικο του?

Γι αυτο λεω ανεβασε φωτογραφιες καλυτερα να δουμε τι ακριβως εχεις.

Υγ. Παντως τα 2 bar στον πληρωτη με κρυα νερα ειναι υπερβολικα για ισογειο και πρωτο οροφο!
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #133262 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

kosmidis80 έγραψε: Κανε την δοκιμη με το να κλεισεις τα σωματα και ανοιγε τα ενα ενα για να παρακολουθησεις αν θα ζεσταθουν κανονικα.

Εξηγησε μας λιγο πως εχει συνδεθει ο λεβητας βιομαζας σε σχεση με του πετρελαιου? Δηλαδη εχεις δυο βανες που κλεινεις και ετσι δουλευεις τον πετρελαιου ή αν ειναι αλλιως περιεγραψε μας τον τροπο. Αν μπορεις ανεβασε φωτογραφιες.

Το δοχειο διαστολη ειναι κοινο στου πετρελαιου και στου βιομαζας ή ο καθε λεβητας εχει το δικο του?

Γι αυτο λεω ανεβασε φωτογραφιες καλυτερα να δουμε τι ακριβως εχεις.

Υγ. Παντως τα 2 bar στον πληρωτη με κρυα νερα ειναι υπερβολικα για ισογειο και πρωτο οροφο!


Θοδωρή έχεί βάλει αντεπίστροφα στις προσαγωγές για να μην ανοιγοκλείνει βάνες, υποψιάζομαι ότι δεν ανοίγει σωστά η τρίοδη του, οπότε καθυστερεί να κυκλοφορήσει τα νερά. Ο μόνος τρόπος να ξεκινήσει τον έλεγχο είναι να αφαιρέσει πρώτα την τρίοδη και μετά και το αντεπίστροφο..

Αλλά νίκο όταν ήρθα να μετρήσουμε τον ελκυσμό, δεν μου είπες τίποτα, ένα ένα τα ξεφουρνίζεις εδώ μέσα.

Όσο για το δοχείο αδρανείας, όταν έχει κρύο 45 λεπτά δουλεύει ο λέβητας μου για να κλείσει ο θερμοστάτης και περίπου 1,5 με 2 ώρες κάθεται.

Η βιομάζα έχει μεγαλύτερη απόκριση χρόνου, σε σχέση με το πετρέλαιο και εσύ νίκο έχεις κλασσικούς θερμοστάτες επαφής με μεγάλο διαφορικό..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #133266 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Τα αντεπιστροφα λειτουργούν σωστά ;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.162 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ