Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #133237 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Διόλου απίθανο Βαγγέλη, και εγώ είχα πρόβλημα με το τελευταίο σώμα, όταν είχα βάλλει τα σώματα τι δεν τους είχα πεί για να το διορθώσουν αλλά τίποτα, όχι εξαέρωση όχι η πίεση είναι λίγη και διάφορα άλλα μου ξεφουρνίζανε ώσπου δεν ασχολήθηκα ξανά μιας και ήταν της κουζίνας, πέρσι που άρχισα να ασχολούμαι με την θέρμανση μου έβαλα μεγαλύτερο κυκλοφορητή και το πρόβλημα μετριάστηκε, πιστεύω όμως κάποια ματσακονιά έγινε στις σωλήνες.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #133240 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλησπέρα παιδια,
Νομίζετε οτι οι περισσότεροι υδραυλικοί κάνουν καμία σοβαρή μελέτη στις αποστάσεις, καμπύλες, σωματα;;; Εμπειρικά τα βάζουν και ο θεός βοηθός ....... Συνήθως θερμίδες και διατομή υπολογίζουν το πόσες καμπύλες εχει κανείς δεν το μετράει.
Πάντως για το Νίκο ΚΑΛΟ θα ηταν να ελέγξει και την ηλεκτροβανα οτι ανοίγει πλήρως.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #133241 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

fritakos έγραψε: Καλησπέρα παιδια,
Νομίζετε οτι οι περισσότεροι υδραυλικοί κάνουν καμία σοβαρή μελέτη στις αποστάσεις, καμπύλες, σωματα;;; Εμπειρικά τα βάζουν και ο θεός βοηθός ....... Συνήθως θερμίδες και διατομή υπολογίζουν το πόσες καμπύλες εχει κανείς δεν το μετράει.
Πάντως για το Νίκο ΚΑΛΟ θα ηταν να ελέγξει και την ηλεκτροβανα οτι ανοίγει πλήρως.


Γεράσιμε ναι, εγώ όταν έβαλα τα καλοριφέρ πριν 20 χρόνια αυτό νόμιζα, ήρθε ο μηχανολόγος έκανε τις μετρήσεις και υπολογισμούς του και μετά ήρθε το συνεργείο για την εγκατάσταση, για τον λέβητα και τον καυστήρα δεν μπορώ να πώ τίποτα, αλλά στα σώματα και ιδιαίτερα στα δύο τελευταία του κυκλώματος είχα και έχω πρόβλημα, τώρα τι να κάνω να πληρώσω κάποιον άλλον για να μου πεί τι παπαριές έκαναν οι άλλοι; ΟΧΙ λεφτά για πέταμα δεν υπάρχουν, το να πληρώσω μηχανολόγο 200-300€ για να κάνει μπακαλίστικους λογαριασμούς ΟΧΙ τους κάνω και μόνος μου. Για το δικό μου μικρό πρόβλημα με τα σώματα το πιο εύκολο για μένα προς στιγμή ήταν να βάλω κυκλοφορητή 6 άρι και να μετριαστεί το πρόβλημα, αν μελετήσω και καμιά βδομάδα τις αρχές των σωληνώσεων θα καταλάβω που έκαναν την παπαριά.

Πόσοι σαν και μένα νόμιζαν ότι πληρώνουν του "ειδικούς" και πόσοι σήμερα επαγγελματίες στην βιομάζα έχουν διαφορετική νοοτροπία ;

Στο πρόβλημα του Νίκου λοιπόν εγώ βλέπω καθαρά ποιος έκανε την παπαριά και πληρώθηκε κιόλας.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #133246 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Λοιπον παιδες, το πρωι δουλεψα μονο το πανω διαμερισμα με το πετρελαιο, μεσα σε ενα μισαωρο με μικροτερο κυκλοφορητη και με αυτον να ανοιγει στους 50 βαθμους αρχισαν να καινε.
Το απογευμα με την "κιτρινιαρα" με τον κυκλοφορητη στους 60 και στην γρηγορη σκαλα, την τριτη δηλαδη, μετα απο μιαμιση ωρα καποια αρχισανε να ζεσταινονται αρκετα και καποια τελειως χαλαρα και επειδη ειχε και ζεστη βαρεθηκα, το εκλεισα και ησυχασα.
Το κατω διαμερισμα τα σωματα να ειναι οπως πρεπει. Οι ηλεκτροβανες και για το πετρελαιο και για τη βιομαζα ειναι οι ιδιες αρα δεν πιστευω να ειναι μπουκωμενες, αλλιως δεν θα δουλευαν ουτε με το πετρελαιο.
Μια δικια μου μπακαλιστικη εξηγηση ειναι οτι το πετρελαιο μαλλον ανεβασε τα νερα αρκετα πιο πανω απο τους 60 που μπορει η βιομαζα με συνεπεια να τα ζεσταινει πιο καλα και πιο γρηγορα.

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #133248 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Και παλι μπακαλιστικη προσεγγιση οτι οι σωληνωσεις στο κατω ειναι μονωμενες σαν πιο καινουριο που ειναι, ενω το πανω που ειναι και το πιο παλιο με αμονωτες σωληνωσεις χανει αρκετη θερμοτητα στο δαπεδο. Αλλα δεν πειραζει ετσι εχω και ενδοδαπεδιο συστημα!!!!! τρομαρα μου

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #133252 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Ειναι λογικό οι λεβητες πετρελαίου μπορούν να ανεβάσουν τα νερά πολύ πιο γρήγορα και να κρατήσουν πιο ψηλές θερμοκρασιες, εχουν και λιγότερα νερά στο λεβητα. Το 50 βαθμούς εξαρτάται και που το μετράει σε σχέση με τον Thermostahl.
Που να δεις οι αερίου που έχω στο εξοχικό. Μπορεί να εχει το σπιτι 14 βαθμούς μεσα, ψοφοκρυο έξω οταν πάμε την Παρασκευή, και σε 10 λεπτά ΟΛΑ τα σωματα ΖΕΜΑΤΑΝΕ.
Η βιομαζα δεν μπορεί να το κανει.... Για αυτό λέμε και ξαναλέμε ΔΟΧΕΙΟ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ. Έχεις αποθηκευμένη ενέργεια ζεσταίνεις γρήγορα το σπιτι στη μεγάλη ζήτηση και ασε το λεβητα να δουλεύει με το ρυθμό του.
Ναι ξέρω οι περισσότεροι θα πούνε ειναι υπερβολή για το πελλετ, πολλά τα λεφτά κλπ.... Παρόλα αυτά χρειάζεται για να δουλεύει σωστά η εγκατάσταση αλλιώς....συμβιβαζεσαι.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.122 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ