Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #133152 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

SakiSystem έγραψε:

kalyvia80 έγραψε: Καλησπερα στην παρεα της κιτρινης φυλης. Θεμα προς προβληματισμο, σκεφτηκα μια πατεντα: αν παρεις εναν ξεχωριστο θερμοστατη εμβαπτιζομενο και να τον συνδεσεις παραλληλα με τις ακρες στον πινακα εκει που ειναι ο θερμοστατης του χωρου, λετε να δουλεψει; Οταν ειναι σε φαση μακρας συντηρησης να ρυθμιζεις τον ξεχωριστο θερμοστατη να δουλευει ο καυστηρας πχ στους 60 βαθμους, να κοβει και μολις πεσει κανα 2 βαθμους να ξαναπερνει μπρος μεχρι τους 60 και ξανα το ιδιο και μολις αναψειο θερμοσταης του χωρου να δουλευει κανονικα οπως πριν


Ο θερμοστάτης που λες από που θα βλέπει θερμοκρασία ;

θα ειναι εμβαπτιζομενος, αν το λεω καλα, και ο αισθητηρας του θα μπει στο κυαθιο του λεβητα

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #133154 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Νομίζω περιπλέκεις τα πράγματα χωρίς ουσιαστικά κάποιο κέρδος, θα μπορούσε να μπει έτσι όπως λες σαν μια επιπρόσθετη δικλίδα ασφαλείας σε περίπτωση που τα νερά υπερβούν κάποια θερμοκρασία.
Αν έχεις συνεχόμενη θέρμανση τα νερά μπορείς να τα έχεις στους 66-68 C° ίσως ακόμη πιο χαμηλά αρκεί να μην αρχίζουν οι επικαθήσεις. Δυστυχώς απ΄ότι διαβάζω το καύσιμο σου δεν είναι ότι καλύτερο.
Εσύ πως τα βλέπεις τα πράγματα με την αλλαγή που έκανες ;

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #133157 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Να σου εξηγησω λιγο το σκεπτικο μου. Εδω στα νοτια που ειμαι δεν εχει τοσο κρυο οσο πανω και τη νυχτα που κοιμομαστε τη θερμοκρασια τη θελω γυρω στους 18 με συνεπεια ο καυστηρας να καθεται για καποιες ωρες , ετσι φοβαμαι οτι αν το συνδεσω οπως εσεις και βαλω το θερμοστατη του καυστηρα στους 70 βαθμους θα εχω αρκετη καταναλωση. Τονιζω οτι δεν ειμαι κι ο πιο σχετικος αρα καθε παρατηρηση δεκτη! Με τον τροπο που λεω, αν εφαρμοζεται, μπορω να το βαλω να εχει συνεχως 60, 61, 62, οσο τελως παντων πιστευουμε οτι ειναι το ιδανικο οταν καθεται ο καυστηρας και την ωρα που αναβω το θερμοστατη του σπιτιου να παιρνει κανονικα μπρος και να εχω ρυθμιση τον κυκλοφορητη πχ στους 64. Να τονισω και παλι ολα τα υπολοιπα στον πινακα τα αφηνω οπως εχουν, απλα συνδεω παραλληλα το θερμοστατη που σου ειπα, κατα προτιμηση ενα ηλεκτρονικο.
Ψηλωσα την καμιναδα, εβαλα αντιανεμικο καπελο και μονωσα το σπιραλ κομματι. Μετρησαμε τον ελκυσμο και ειναι καλος, μειωθηκε το ντουμανι αρκετα αλλα βγαζει καμποσο την ωρα που παιρνει μπρος, σταχτη αρκετη οχι ομως οπως πριν που ειχε κατι κομματια μαυρα, εξακολουθει ομως να μην ειναι σαν πουδρα που διαβαζω οτι εχετε οι υπολοιποι. Μαλλον πρεπει να φταιει και το υλικο

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #133159 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Συγνώμη νόμιζα ότι έκανες ότι έκανε ο Νίκος Τρίπολη.
Θα μπορούσε να παίξει και έτσι αλλά πάλι σου λέω 70C° νερά είναι πολύ για συνεχόμενη θέρμανση, όσο για το καύσιμο πόσες φορές μπορεί να πάρει για να κρατήσει τα νερά ζεστά, δεν νομίζω να αυξάνεται η κατανάλωση.
Αυτή την στιγμή έχω περίπου 47C° νερά προσαγωγής από την τρίοδη ανάμιξης με εξωτερική 15C° και εσωτερική σταθερή στους 22.6C° και ο λέβητας είναι στους 64C°, τα σώματα ποτέ δεν "ζεματάνε" είναι πάντα χλιαρά.
Αν για το βράδυ βάλω τον θερμοστάτη στους 18C° ο λέβητας δεν θα ανάψει καθόλου ακόμη και με εξωτερική 10C° , το πρόβλημα της καπνίλας όμως το έχω ξεπεράσει αφού έχω φλόγα στην συντήρηση και δοχείο αδράνειας για την αποθήκευση της πλεονάζουσας. Νομίζω πως πρέπει να δεις σοβαρά το θέμα της αντιστάθμισης έστω για αρχή με μία τρίοδη ανάμιξης την οποία θα ρυθμίσεις χειροκίνητα, θα εκπλαγείς από τα αποτελέσματα.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #133162 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Επειδη ειμαι τελειως μπουμπουνας σε αυτα τα θεματα, η τριοδη αναμιξης καταργει την τριοδη που εχω ηδη συνδεδεμενη; Επισης χρειαζεται να εχω δοχειο αδρανειας για να την συνδεσω;
Ποσο παει περιπου μια τετοια τριοδη;

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #133163 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Όχι δεν καταργεί τίποτα και δεν έχει σχέση με δοχείο αδράνειας.
Αυτή που πήρα εγώ και την πρότεινε ο Γεράσιμος έχει 80€ μαζί με τον κινητήρα, είναι η πιο φτηνή που βρήκα.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.167 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ