Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #132663 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Στο λεω γιατι ο δικος μου οταν ηταν στο μηδεν ειχ εφουλ στροφες κσι επρεπε να το ρυθμισω απο ενα ντιμερακι μεσα στον πινακα ελεγχου, ετσι καταφερα να περιορισω λιγο τα ντουμανια.

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #132671 από Νίκος Τρίπολη
Απαντήθηκε από Νίκος Τρίπολη στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Στο μηδέν που τον έχω και εγώ λειτουργεί με λίγες στροφές, οπότε αυτό δεν μου δημιουργεί πρόβλημα.
Άρα Βαγγέλη το πρόβλημα λύνεται με αλλαγή καμινάδας, γιατί η δική μου είναι φ. 180 ενώ προβλέπεται από τον κατασκευαστή φ. 200. Είναι σίγουρο ότι το πρόβλημά μου είναι ο ελκυσμός στη συντήρηση και γιαυτό δεν μπορώ να κρατήσω φλόγα στη συντήρηση όπως ο Σάκης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #132691 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

fritakos έγραψε:

SakiSystem έγραψε: Πέστα ρε Γεράσιμε την επιστήμη μου μέσα.

Έβαλα μία λάμα περιστροφική όπως είναι το μπανιστήρι και όταν δεν καίω ξύλα την γυρνώ και κλείνουν οι τρύπες θα σου δώσω και μια φώτο αργότερα. Τα ξύλα καίνε σαν σε ένα καλό τζάκι, και το ζηλεύω νατόχα μέσα.

Καλημέρα


Φίλε Σακη
Λοιπόν πρότζεκτ για το καλοκαιρι.... Μεταφορά λεβητα στο σαλόνι..... :woohoo: δες τα ΥΠΕΡ και πες μου
1. ΤΕΡΑΣΤΙΑ οικονομία στην καταναλωση, όλη η ζέστη που παει στο λεβητοστασιο θα πηγαίνει στο σαλόνι !!
2 θα γλιτώσεις κανά δυο χιλιάρικα που δεν θα χρειαστείς να βάλεις τζάκι.
3 θα γλιτώσεις τα πέρα δώθε στο λεβητοστασιο.
4 θα μπορείς να κανείς όσες δοκιμές θες σε πελλετ και ρυθμισεις χωρις να ξημεροβραδιαζεσε στο λεβητοστασιο απο την άνεση το καναπέ σου.
5 θα γλιτώσεις την γκρίνια της γυναίκας σου που περνάς πολλές ώρες στο λεβητοστασιο.

Ακόμα το σκεφτεσε;;;;;


Γεράσιμε στην αρχή ψαχνόμουν για τζάκι "Volcano" άμα ο Θεός με φύλαξε που δεν τόκανα, να έχω όλη την μαυρίλα μέσα στο σπίτι.
Για τα τέσσερα πρώτα συμφωνώ αλλά για το πέμπτο πολύ αμφιβάλλω, τότε αν θα κοιτούσα το τζάκι θα έλεγε "εμένα ποτέ σου δεν με κοίταξες έτσι".

Πέρα από την πλάκα το καλοκαίρι θα κάνω εργασίες, και κυρίως θέλω να ασχοληθώ λίγο με την μόνωση του λέβητα, να τον ξεντύσω τελείως και να δώ τι πιο καλό μπορώ να κάνω. Έχουμε καιρό.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #132692 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Νίκος Τρίπολη έγραψε: Καλησπέρα
Βαγγέλη ο δικός μου κυκλοφορητής ανοίγει περίπου στους 65 β. και κλείνει στους 62. Όταν ο καιρός είναι κρύος και ο λέβητας παίρνει μπροστά κάθε μιάμιση με δύο ώρες, η θερμοκρασία των νερών δεν πέφτει κάτω από τους 60 β.Όταν όμως ο καιρός είναι ζεστός και παίρνει μπροστά κάθε τέσσερις με πέντε ώρες η θερμοκρασία των νερών έχει πέσει στους 50 β., ίσως και πιο χαμηλά.
Γίνεται να αλλάξει ο τρόπος λειτουργίας αναμονής ώστε να μην κρυώνει ο λέβητας όταν δεν υπάρχει ζήτηση χωρίς δοχείο αδράνειας;


Βάλε τον θερμοστάτη να δινει εντολή στον κυκλοφοριτη-ηλεκτροβανες και όχι στο λεβητα. Ρύθμισε τον λεβητα να κόβει στους 70 και βάλε και έναν υδροστατη να ανοίγει τον κυκλοφοριτη-ηλεκτροβανα στους 85 οποτε αν παει για κάποιο λόγο να κανει υπερθέρμανση θα ανοίξει ο κυκλοφοριτης.
Ο λεβητας θα πέρνει μπροστά για λίγο κάθε φορά που κρυώνει.
Πάντως και δυο Νικολιδες πρέπει να λύσετε το πρόβλημα ελκυσμου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #132706 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Ρε παιδες δεν κανετε καμια αιτηση να πατε προς thermostahl μερια να πιασετε καμια δουλεια στο τεχνικο τμημα; Παντως αμα θελετε εχετε διακοπες εξασφαλισμενες προς ευβοια μερια με εισητηρια, φαγητο και διαμονη πληρωμενα και μια ψιλορυθμισουλα στην κιτρινιαρα μου

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #132735 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

kalyvia80 έγραψε: Ρε παιδες δεν κανετε καμια αιτηση να πατε προς thermostahl μερια να πιασετε καμια δουλεια στο τεχνικο τμημα; Παντως αμα θελετε εχετε διακοπες εξασφαλισμενες προς ευβοια μερια με εισητηρια, φαγητο και διαμονη πληρωμενα και μια ψιλορυθμισουλα στην κιτρινιαρα μου


Ανακεφαλαίωση

Βήμα Α
Ηλεκτρολογικές συνδέσεις
Ο θερμοστάτης χώρου συνδέεται απ΄ευθείας στον κυκλοφορητή.
Δικλίδα ασφαλείας= Ένας υδροστάτης από το κυάθιο του λέβητα σε περίπτωση που ανέβουν τα νερά (πχ 85C°) να ανοίγει τον κυκλοφορητή για αποθέρμανση(σπάνια περίπτωση). Εννοείτε πως υπάρχουν βαλβίδες πίεσης και θερμοκρασίας. Αν δεν έχεις ηλεκτρολογικές γνώσεις το αφήνεις σε έναν ηλεκτρολόγο.

Βήμα Β
Υδραυλικές συνδέσεις
Τρίοδη φορτίου (την έχεις)
Ρύθμιση θερμοκρασίας νερών προσαγωγής με τρίοδη (σε περίπτωση 24 άωρης θέρμανσης) που θα προσφέρει καλύτερη αίσθηση άνεσης στο χώρο και ακόμη πιο ζεστά νερά επιστροφής, και οικονομία. Δες εδώ Αντιστάθμιση
Αν δεν έχεις υδραυλικές γνώσεις ή είναι το ένα σου χέρι κουλό το αφήνεις και αυτό σε υδραυλικό.

Βήμα Γ
Καμινάδα
Εξασφάλιση απαραίτητου φυσικού ελκυσμού
Τα οριζόντια τμήματα μεγαλύτερης διαμέτρου ή τα ίδια μονωμένα, οικονομικά με πετροβάμβακα.
Κάνεις πρώτα τα παραπάνω και μετά ανάλογα αν χρειαστεί και άλλο μήκος.

Βήμα Δ
Αν δεν αποκλείσουμε ένα μικρό δοχείο αδράνειας θα έχουμε ακόμη πιο σταθερά ζεστά νερά επιστροφής στον λέβητα και πιο ομαλή λειτουργία του, άμεση απόκριση στις διακυμάνσεις φορτίου χωρίς να πιέζεται.

Όλα αυτά τα βήματα συγκλίνουν προς την κατεύθυνση ο λέβητας και η καμινάδα να κρατιούνται ζεστά σε οποιαδήποτε φάση ή κατάσταση λειτουργίας και αν βρίσκονται ανεξάρτητα από τις καιρικές συνθήκες, και να έχουμε άμεση και ομαλή θέρμανση στον χώρο μας, και τέλος οικονομία.

Στο καύσιμο επιλέγεις κάποιο που θα έχει τόση στάχτη και καπνίλα όση θα αντέχεις χωρίς να σε γδέρνει.

Μεγάλη σημασία επίσης έχει ο θερμοστάτης χώρου που θα πρέπει να κρατά σταθερή την θερμοκρασία χωρίς μεγάλες διακυμάνσεις έτσι έχουμε καλύτερη αίσθηση άνεσης και οικονομία.(αν δεν υπάρχει ολοκληρωμένη αντιστάθμιση) Συγκριτικό Θερμοστατών Χώρου

Αυτά τα ολίγα Κύριε Νίκο, και σίγουρα θα πάει καλύτερα.
Τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό απλά όπως λέει και ο φίλτατος Γεράσιμος κάνεις συμβιβασμούς.
Μπορεί οι σκέψεις που παραθέτω να μην ευσταθούν, μαζεύεις λοιπόν διάφορα και επιλέγεις αυτό που νομίζεις για σένα καλύτερο.

Τέλος ειλικρινά αν μπορούσα να βοηθήσω(λόγω απόστασης), τουλάχιστον στα ηλεκτρολογικά γιατί στα υδραυλικά είμαι απελπισία, να είσαι σίγουρος πως θα το έκανα.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kalyvia80

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.133 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ