Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #132640 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Βαγγέλη πρώτον και κύριον οι Νικολήδες αναβοσβήνουν τον λέβητα από τον θερμοστάτη οπότε καταλαβαίνεις πως όταν το σπίτι δεν ζητάει για μεγάλο χρονικό διάστημα τα νερά και ο λέβητας κρυώνουν, η εστία όμως είναι γεμάτη καρβουνιά που ντουμανιάζει και υγραίνει τον θάλαμο ο οποίος ήδη έχει κρυώσει, συνδυάζοντας αυτά τα δύο τι αποτέλεσμα έχεις ; Η τρίοδη φορτίου σε αυτό το στάδιο δεν μπορεί να κάνει τίποτα.
Τα επαναλάβαμε αυτά και σε προηγούμενα ποστ, θα πρέπει πρώτα να αλλάξουν τον τρόπο λειτουργίας αναμονής ώστε να μην κρυώνει ο λέβητας όταν δεν υπάρχει ζήτηση για μεγάλα χρονικά διαστήματα και μετά να δούνε και τα υπόλοιπα. Σ΄ αυτούς τους καυστήρες ίσως να μην είναι τόσο απαραίτητο το δοχείο αδράνειας όπως στους ξύλου αλλά με όλα τα παραπάνω που έχω γράψει και αναλύσει κατά διαστήματα το δοχείο κάνει πιο ομαλή και σταθερή την λειτουργία του λέβητα σε όλες τις καταστάσεις.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #132644 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

vag1234 έγραψε:

fritakos έγραψε: Γι αυτό θες το δοχειο αδράνειας !!! Κρατάς τα νερά ψηλά, εμένα ειναι απο 65 εώς 75. Η χαμηλότερη θερμοκρασια που έχω δει στα νερά ειναι 62 οταν άνοιξαν και οι τρεις αυτονομίες μαζί με κρύο σπιτι.
Χωρις δοχειο μόλις ανοίξουν τα σωματα, ακόμα και με τριοδη θα σου ρίξει τα νερά κάτω απο 45.

Σακη δεν κατάλαβα έχεις ανοίξει τρύπες στην κάτω πόρτα ;;;; Οταν καις πελλετ πως τις κλείνεις ;

Όπως βλέπεις ίδιοι λεβητες διαφορετική εγκατάσταση διαφορετική συμπεριφορά !!


Εγώ που έχω τρίοδη 55 βαθμών εγκατεστημένη γιατί δεν έχω θερμοκρασία επιστροφής ποτέ κάτω από 58 βαθμούς??
Νικόληδες πού έχετε ρυθμισμένο τον κυκλοφορητή σας να ξεκινάει και σε ποια θερμοκρασία σταματάει??


Βαγγέλη όλα εχουν να κάνουν σχέση με την εγκατάσταση. Γι αυτό βλέπεις ίδια μηχανήματα ιδιο καύσιμο άλλη συμπεριφορά.
Όσο περισσότερους συμβιβασμούς κανείς τόσο πιο πολλά προβλήματα έχεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #132650 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

SakiSystem έγραψε: Πέστα ρε Γεράσιμε την επιστήμη μου μέσα.

Έβαλα μία λάμα περιστροφική όπως είναι το μπανιστήρι και όταν δεν καίω ξύλα την γυρνώ και κλείνουν οι τρύπες θα σου δώσω και μια φώτο αργότερα. Τα ξύλα καίνε σαν σε ένα καλό τζάκι, και το ζηλεύω νατόχα μέσα.

Καλημέρα


Φίλε Σακη
Λοιπόν πρότζεκτ για το καλοκαιρι.... Μεταφορά λεβητα στο σαλόνι..... :woohoo: δες τα ΥΠΕΡ και πες μου
1. ΤΕΡΑΣΤΙΑ οικονομία στην καταναλωση, όλη η ζέστη που παει στο λεβητοστασιο θα πηγαίνει στο σαλόνι !!
2 θα γλιτώσεις κανά δυο χιλιάρικα που δεν θα χρειαστείς να βάλεις τζάκι.
3 θα γλιτώσεις τα πέρα δώθε στο λεβητοστασιο.
4 θα μπορείς να κανείς όσες δοκιμές θες σε πελλετ και ρυθμισεις χωρις να ξημεροβραδιαζεσε στο λεβητοστασιο απο την άνεση το καναπέ σου.
5 θα γλιτώσεις την γκρίνια της γυναίκας σου που περνάς πολλές ώρες στο λεβητοστασιο.

Ακόμα το σκεφτεσε;;;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #132658 από Νίκος Τρίπολη
Απαντήθηκε από Νίκος Τρίπολη στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλησπέρα
Βαγγέλη ο δικός μου κυκλοφορητής ανοίγει περίπου στους 65 β. και κλείνει στους 62. Όταν ο καιρός είναι κρύος και ο λέβητας παίρνει μπροστά κάθε μιάμιση με δύο ώρες, η θερμοκρασία των νερών δεν πέφτει κάτω από τους 60 β.Όταν όμως ο καιρός είναι ζεστός και παίρνει μπροστά κάθε τέσσερις με πέντε ώρες η θερμοκρασία των νερών έχει πέσει στους 50 β., ίσως και πιο χαμηλά.
Γίνεται να αλλάξει ο τρόπος λειτουργίας αναμονής ώστε να μην κρυώνει ο λέβητας όταν δεν υπάρχει ζήτηση χωρίς δοχείο αδράνειας;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #132659 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
¨Εχετε πρόβλημα απαγωγής καυσαερίων όταν ο λέβητας είναι στην συντήρηση.. Προσωπικά επιφυλάσσομαι για το αν δείτε καλυτέρευση με την εγκατάσταση δοχείου αδρανείας...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #132660 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Κατι ασχετο Νικο. Οταν ο ροοσταης του φυσητηρα ειναι στο μηδεν λειτουργει με ελαχιστες στροφες ή εχει αρκετες;

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.123 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ