Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #132549 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Νίκος Τρίπολη έγραψε: Καλησπέρα
Σάκη πως πας με το pirin; Όταν έχεις συγκριτικά σε σχέση με το golden και το Καρυπίδης περιμένω νέα.
Νίκο θα σε απογοητεύσω, αλλά επειδή πάνω κάτω έχουμε τα ίδια προβλήματα σου αναφέρω: Άλλαξα καπέλο με αντιανεμικό,έβαλα τάμπερ ελκυσμού, αντικατέστησα το σπιράλ με λείο, μετακίνησα το λέβητα ώστε να καταργήσω το λοξό κομμάτι και να το κάνω κατακόρυφο και τέλος δοκίμασα ακόμα τρεις διαφορετικές μάρκες πέλλετ. Τα προβλήματά μου παρέμειναν τα ίδια. Συνεχίζει να καπνίζει στη συντήρηση για ώρες και όταν ξαναπάρει μπροστά βγάζει ντουμάνι τουλάχιστον για έξι λεπτά. Μετά από όλα αυτά έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι φταίει ή ο χαμηλός ελκυσμός της καμινάδας μου στη συντήρηση που τον είχα μετρήσει στα 3 pascal, ή κάποιο πρόβλημα έχει ο λέβητας. Για την πίσσα μάλλον φταίει που δεν έχω δοχείο αδράνειας όπως λένε τα παιδιά και κρυώνουν τα νερά.


Αν και δεν χρειάζεστε δοχείο αδρανείας σε καμία περίπτωση φοβάμαι ότι και οι δυο θα συνεχίσετε να έχετε θέμα ακόμα και αν εγκαταστήσετε δοχείο αδρανείας.. Με το δοχείο αδρανείας πάλι συντήρηση δεν θα κάνει ο λέβητας?? Όλοι οι υπόλοιποι που δεν έχουν δοχείο αδρανείας και έχουν εγκατατεστημένη μόνο μία τρίοδη γιατί δεν έχουν πίσσες??

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #132551 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλησπέρα
Νίκο το Golden δεν έχει καμία σχέση με όλα τα υπόλοιπα και δεν μπορεί να συγκριθεί.
Συγκριτικά με το Karipidis το Pirin είναι σχεδόν το ίδιο δεν παρατήρησα καμιά σοβαρή διαφορά στην στάχτη.
Το Pirin είναι πιο θρυμματισμένο και ανεβάζει πιο πυκνή ποσότητα στην εστία, χαμήλωσα λίγο τον χρόνο τροφοδοσίας και πιστεύω πως είναι εντάξει, με τον ίδιο αέρα.
Έχετε δίκιο με την καπνίλα και τα ντουμάνια δεν νομίζω όμως να υπάρχει τέτοιου τύπου μηχάνημα που να φταίει το ίδιο γι΄ αυτά. Ο ελεύθερος ελκυσμός όταν δεν είναι σωστός τα έχει αυτά συν το ότι σε συντήρηση σβήνει η φλόγα οπότε όλα παγώνουν και φτου και από την αρχή. Αλλά πιστεύω με κάποιες παρεμβάσεις έστω οικονομικές τα πράγματα θα πηγαίνουν προς το καλύτερο. Για μένα ένα μεγάλο κατά είναι το σβήσιμο της φλόγας σε συντήρηση, όταν και σε μένα σβήνει μας παίρνουν τα ντουμάνια και οι γυαλάδες στον θάλαμο.
Προχθές τον είχα όλη μέρα με ξύλα και το πέλλετ σε τροφοδοσία συντήρησης, τον φυσητήρα "Off", έχω κάνει δέκα τρύπες 12mm στην κάτω πόρτα και από εκεί τραβάει αέρα για τα ξύλα, το κακό ήταν πως κάθε 1.5 με 2 ώρες έπρεπε να βάζω ένα-δύο κούτσουρα γιατί αν έβαζα περισσότερα τα νερά ανέβαιναν γρήγορα και πολύ, με αυτόν τον αέρα, δηλαδή σκέτο ελκυσμό χωρίς φυσητήρα τα ξύλα αρπάζουν σαν σπίρτο και χωρίς καπνό. Με δύο κούτσουρα και φόρτε φλόγα θερμοκρασία καυσαερίων 140 C°.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #132552 από Νίκος Τρίπολη
Απαντήθηκε από Νίκος Τρίπολη στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Γειά σου Βαγγέλη
Φέτος με την εγκατάσταση της τρίοδης η διαφορά που είδα σε σχέση με πέρυσι, ότι η πίσσα δεν έφτασε στα τούμπα. Ο θάλαμος είναι σχεδόν γεμάτος. Πάει κάπου το μυαλό σου γιατί εξακολουθώ να έχω πίσσες;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #132557 από Νίκος Τρίπολη
Απαντήθηκε από Νίκος Τρίπολη στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Σάκη βασικά ήθελα να μάθω τη συμπεριφορά του σε σχέση με το golden. Τώρα θα δοκιμάσω και εγώ το swaigofer και θα δω τι θα γίνει στο δικό μου λέβητα. Όχι ότι μπορώ βέβαια να το καίω λόγω υψηλής τιμής, αλλά έχω μια περιέργεια. Καλά λέει ο Νίκος ότι το έχεις αναγάγει σε επιστήμη το όλο θέμα.
Και μια ερώτηση προς όλους. Ποιά τιμή ελκυσμού είναι καλή για τη συντήρηση;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #132563 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Στο κάψιμο είναι λίγο πολύ το ίδιο η μεγάλη διαφορά είναι στην στάχτη, με το Golden δεν υπάρχει αιωρούμενη στάχτη στο θάλαμο όταν δουλεύει ο φυσητήρας ενώ με τα άλλα δύο υπάρχει γιαυτό και γεμίζουν πολύ πιο γρήγορα τα τούμπα. Θα δεις σίγουρα διαφορά με το Golden
Δεν έχω όργανο μέτρησης ούτε έχω μετρήσει τον ελκυσμό γιαυτό δεν μπλέκω προς το παρόν με νούμερα, από την αρχή όμως κατάλαβα ότι τραβάει πάρα πολύ και έπρεπε να το συμμαζέψω. Ο ελκυσμός εξαρτάται από διάφορους παράγοντες αν υποθέσουμε ότι η καμινάδα είναι σωστή δηλαδή δεν έχει οριζόντια τμήματα και γωνίες, έχει το κατάλληλο μήκος-διάμετρο και μονωμένη, τότε εξαρτάται από το βαρομετρικό της στιγμής, τους αέρηδες, την ελεύθερη ροή του αέρα, την τοποθεσία. Δεν έχω εμπειρία για όλα τα παραπάνω, αυτά σου μεταφέρω εν ολίγοις απ΄ότι έχω διαβάσει. Στην λύση του βεντιλατέρ για την καμινάδα θα πήγαινα μόνο αν η τοποθεσία θα ήταν προβληματική, όλα τα άλλα πιστεύω διορθώνονται.
Θα επιμένω τουλάχιστον σε αυτούς τους καυστήρες ότι το δοχείο αδράνειας είναι απαραίτητο για τουλάχιστον να μην σβήνει η φλόγα και ντουμανιάζει και για να κρατιέται ζεστός όταν δεν υπάρχει ζήτηση.
Σήμερα με 17 C° το μεσημέρι τα διαστήματα συντήρησης ήταν μεγάλα, αν έσβηνε η φλόγα θα είχα ντουμανιάσει, υποχρεωτικά χωρίς δοχείο αυτό θα είχε γίνει ή θα τον έσβηνα τελείως.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #132581 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Νίκος Τρίπολη έγραψε: Γειά σου Βαγγέλη
Φέτος με την εγκατάσταση της τρίοδης η διαφορά που είδα σε σχέση με πέρυσι, ότι η πίσσα δεν έφτασε στα τούμπα. Ο θάλαμος είναι σχεδόν γεμάτος. Πάει κάπου το μυαλό σου γιατί εξακολουθώ να έχω πίσσες;


Θερμοκρασία νερών λέβητα <58 βαθμών και δεν γίνεται γρήγορη απαγωγή καυσαερίων με αποτέλεσμα να κρυώνουν μέσα στον θάλαμο..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.116 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ