Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132492 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Νίκο το σπιράλ γενικά αντενδείκνυται στα Στερεά καύσιμα . Τώρα αν ειναι καθαρά και παλι δεν έχεις έλκυσμο τι να πω....
Ίσως ειναι αυτό που λέει ο Σάκης. Μπορείς μα κάποιο τροπο να μεγαλώσεις την κλίση στο ευθεία κομμάτι;
Σίγουρα δεν έχεις την απαραίτητη ποσότητα αερα στην καυση γιαυτο και τα ντουμανια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132494 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Αν δεις στο βιντεακι
στο 1:05 θα δεις το κομματι σπιραλ που λεω. Λες να ειναι μικρη η κλιση; Αλλα μετα θελουμε γκρεμισματα και ξηλωματα τοσο των σωληνωσεων οσο και του του τοιχου που μπαινει το σπιραλ για να συναντησει την καμιναδα ελενιτ. Το υποπτευομουν κι εγω οτι επειδη δεν τραβαει καλα, κραταει μεσα την καπνα στο χωρο καυσης, δεν αφηνει να καιγεται σωστα το υλικο και ντουμανιαζει. Για εκεινο το βεντιλατερ τον 100ε με εναν ροοστατη τι θα λεγατε, θα κανε τιποτα; 44w καιει και θα δουλευει ταυτοχρονα με το φυσητηρα

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132496 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Έκανα ακόμη μία έρευνα και καταλήγω στα εξής
Το οριζόντιο τμήμα όσο το δυνατόν μεγαλύτερη κλήση.
Το οριζόντιο τμήμα να είναι σε μεγαλύτερη διατομή και μονωμένο.
Να προστεθεί και άλλο μήκος στο τελείωμα, ίσως μικρότερης διαμέτρου και μονωμένο.
Αντιανεμικό καπέλο


Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132497 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλημέρα σας

Νίκο ντύσε σε πρώτη φάση το σπιράλ με πετροβάμβακα για να μεταφέρεται όσο το δυνατόν μεγαλύτερη θερμοκρασία στην καμινάδα, το ίδιο μπορείς να κάνεις και επάνω αν προσθέσεις μονή καμινάδα να την ντύσεις με πετροβάμβακα, θα σου βγει πολύ φτηνά και αν δεις καλυτέρευση προχωράς.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kalyvia80

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132498 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Η κλίση ειναι σίγουρα μικρή και ίσως σε κάποιο σημείο αρνητική ; αν μπορώ να δω καλά στο video.
Δεν μπορεί να συνδέσεις πιο ψηλά ; Αν το συνδέσεις πιο ψηλά ώστε να αυξηθεί η κλίση και βάλεις το ευθεία κομμάτι μονωμενο ώστε να μην κρυώνουν τα καυσαέρια εκει, θα βοήθησει.
Αντί για το αντιανεμικο καπέλο θα πρότεινα ενα περιστροφικο το έχω και εγώ που έχω ενα κομμάτι 1 μετρό σχεδόν ευθεία (το κομμάτι που βγαίνει απο τον τοίχο.... ΛΙΘΟΔΟΜΗ !!!!) και δεν έχω προβλήματα. Γυρίζει σχεδόν πάντα και δημιουργεί ενα μικρό έλκυσμο. Πολλές φορές οταν φυσάει ανοίγει το ταμπερ ακόμα και το καλοκαιρι!!
Το βαντιλατερ δεν ξέρω αν θα μπορούσε να σπρώξει τα καυσαέρια αν η καμινάδα δεν ειναι καλή.
Μάλλον θα πρέπει να μπει κατι επάνω να τραβάει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kalyvia80

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132500 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Αρνητικη δεν ειναι αλλα μικρη μπορει. Το ντυσιμο του σπιραλ ακουγεται ευκολο. Τη μονη καμιναδα με ντυσιμο απο πετροβαμβακα την ειχα σκεφτει κι εγω αλλα μετα θελεις χτισιματα απ εξω για να την κλεισεις,σοφαντισματα και καλη στεγανοποιηση. Εν τω μεταξυ λογω κουλαμαρας του καλου μου χεριου δεν μπορω να σηκωνω βαρη αρα πρεπει να ανατεθει σε μαστορα η δουλεια

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.124 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ