Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132192 από Νίκος Τρίπολη
Απαντήθηκε από Νίκος Τρίπολη στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Με μπερδέψατε λίγο, από τη μια έχω δίκιο για τα συμπεράσματά μου,από την άλλη να μην τα γενικεύω. Προφανώς στέκεστε στο "δεν κάνει για την πόλη". Είναι η προσωπική μου άποψη που οφείλεται στην εμπειρία μου από τη χρήση του υλικού.
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Νίκος Τρίπολη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132193 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Το πυρινοξυλο εχει μεγάλες διάφορες στην ποιότητα απο υλικό σε υλικό. Όσο πιο πολύ εχει μείνει στοιβαγμένο υγρό σε εξωτερικό χώρο κανει ζύμωση με αποτέλεσμα να χάνει μέρος της θερμογονου του και να αποκτά μυρωδιά. Καλό ειναι το πυρηνοξυλο να το αγοράζουμε χειμώνα Δεκέμβριο ή Γενάρη για να ειναι φρέσκο.
Ο Χατζελης βγάζει τώρα δυο ποιότητες αυτή που πήρες πέρσι και την νέα που εχει αφαιρέσει όλη τη σκόνη και το εχει ξανά περάσει απο το ξηραντηριο και εχει υγρασία 7-8%. Στο λεβητοστασιο μύριζε ελάχιστα, το creta φρέσκο μύριζε πιο πολύ, και είχε ελάχιστο ορατό καπνο στην καμινάδα ΧΩΡΙΣ καθόλου μυρωδιά. Αυτό σε αναλογία 4/3 με Aplha. Δεν αφήνει καθόλου κλινκερ και δεν χρειάζεται καθόλου καθάρισμα η εστια! Αυτό το μίγμα ειναι το καλύτερο που έχω κάψει μεχρι σήμερα.
Την Τετάρτη περιμένω να παραλάβω 2 τόνους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132438 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Νίκο Τρίπολη και λοιποί από αύριο θα καίει Pirin να το δούμε και αυτό, δεν μ΄ αρέσει η τιμή του όμως.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132444 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Πόσο το πήρες; 267 /τόνο που γράφει στο site;
Για μας τους νότιους καλή τιμή!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132445 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

fritakos έγραψε: Πόσο το πήρες; 267 /τόνο που γράφει στο site;
Για μας τους νότιους καλή τιμή!!!


Ναι τόσο όσο γράφει, πήρα 10 σακουλάκια, αύριο θα αρχίσει να το καίει, σε πρώτη φάση το βλέπω ίδιο με το Καρυπίδης σε οσμή και χρώμα αλλά πιο μικρό σε μέγεθος και η σακούλα καθαρή καθόλου σκόνη.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132465 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Χαιρετιζω και παλι τους μαχομενους της βιομαζας. Μετα απο μετρηση του ελκυσμου της καμιναδας ειδαμε οτι στη συντηρηση οταν ειναι ζεστος ο λεβητας οτι ειναι καλος αλλα οταν ειναι σε φαση λειτουργιας τα πραγματα δεν ειναι καλα. Να θυμισω οτι απο το λεβητα βγαινει μια σπιραλ φ200 περιπου 2m με κλιση 5%, καταληγει σε μια εσωτερικη καμιναδα(δεν ερχεται σε επαφη με τον εξωτερικο αερα) ελενιτ 20χ20cm 8m υψος και προεξεχει απο την ταρατσα περιπου 30cm με απλο καπελο. Κοντα στην καμιναδα δεν υπαρχουν αλλα εμποδια.
Με το φτωχο μου το μυαλο σκεφτηκα δυο λυσεις:
1) να δωσω υψος στην καμιναδα αλλα 2m με καμιναδα διπλου τοιχωματος φ200 και αντιανεμικο καπελο που μαζι με την τοποθετηση παει 200e (φωτια αυτα τα μονωμενα μπουρια!)
2) να βαλω ενα ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ ΣΑΛΙΓΚΑΡΟΣ VFC 44w 150m3/h 2615rpm (ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ) οπως αυτης της σελιδας elviap.gr/el/component/k2/ventilater-diaforwn-typwn το οποιο μπαινει στην εξοδο του καυστηρα και να συνδεθει με το χρονικο του βεντιλατερ του καυστηρα ωστε να δουλευουν ταυτοχρονα. Μιλησα με τον κατασκευαστη του και λεει οτι αντεχει και θερμοκρασιες μεγαλυτερeς των 200 C και τον exoyn δοκιμασει και σε αλλους λεβητες. Κοστος 100e.
Οποιδηποτε αλλη συμβουλη ευπροσδεκτη.

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.116 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ