Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131963 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Γειά σου Νικόλα, όλα από λίγο φταίνε θα περάσει ο Μάρτης-Απρίλης και μετά θα τα βάλεις σε τάξη ένα-ένα, το creta πάντως έχει πολύ στάχτη και ντουμάνι, αν πήρες αυτό που έχει περισσότερο ξύλο ίσως είναι καλύτερο.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131966 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Kαληνυχτιζω γιατι αυριο θα ερθει το φορτιο κι εχει κουβαλημα.

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131972 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Νίκο μπορείς να βγάλεις μια φωτο το ντουμάνι γιατι μου κανει εντύπωση. Μην ανησυχείς για τον καπνό κανείς δεν μπορεί να σου πει τίποτα, καταρχήν η καυση βιομάζας και πυρηνοξυλου ειναι οικολογική και ΔΕΝ συμβάλει στο φαινόμενο του θερμοκηπίου υπάρχει και σχετική οδηγία απο το ΥΠΕΚΑ που λέει οτι ειναι προτιμητεα σε σχέση με το πετρέλαιο ή το αέριο.
Τα τζάκια στο χωριό σου και όλοι αυτοί που καίνε χλωρά κλαδέματα σε κήπους, αυλές και χωράφια βγάζουν λιγότερο καπνό ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131974 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Λοιπόν το περασμένο Σ/Κ είχαμε δοκιμές.
Ο κ Χατζελιας απο την Σπάρτη είχε την ευγενή καλοσύνη να μου στείλει 4 σακιά απο την νέα ποιότητα πυρηνοξυλου που βγάζει.
ΔΕΝ εχει σκόνη, ΔΕΝ εχει σβολους και εχει υγρασία 7-8% (το περνάει δυο φορές ξηραντηριο).
Το καλύτερο πυρηνοξυλο που έχω κάψει!!! :) . Η στάχτη πουδρα, η εστια παραμένει καθαρή, δεν χρειάζεται να την καθαρίσεις καθόλου ακόμα και μετα απο τρεις μέρες. Καθόλου κλινκερ ή συσωματα στάχτης. Καπνός καθόλου στη συντήρηση και πολύ λίγος στη λειτουργία, καθόλου μυρωδιά έξω, ελαφριά μυρωδιά ελιάς στο λεβητοστασιο.
Μου άρεσε πιο πολύ η καυση του μαζί με το alpha wood σε αναλογία 4 προς 3 , πιο ζωηρή φλόγα, λιγότερη στάχτη.
Παράγγειλα 2 τόνους μα 165 ευρώ / τόνο παραδωμενο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131993 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

kalyvia80 έγραψε: αλλα απο ντουμανι στην καμιναδα και πισσες στο εργαλειο καλα κρατει! Τι διαολο μπορει να φταιει το μηχανημα για το ντουμανι, μονο το υλικο, οι ρυθμισεις ή κι ο τυχον κακο ελκυσμος της καμιναδας; Παντως απο αποδοση δεν εχω παραπονο, αλλα απο οικολογια αν ειχμε καμια greenpeace στο χωριο θα την ειχαμε βαψει


και είσαι Καλύβια?

άν θέλεις βοήθεια πάρε με. Είμαι Μαρκόπουλο.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #132047 από Νίκος Τρίπολη
Απαντήθηκε από Νίκος Τρίπολη στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλησπέρα
Σάκη σου είχα γράψει για το pirin pellet από τα μέρη σου. Το δοκίμασα και έμεινα ευχαριστημένος.Αν το βρεις σε καλή τιμή σε σχέση με το golden ή το swai νομίζω αξίζει τον κόπο να το δοκιμάσεις.
Επειδή βλέπω ότι αναζητάς συνεχώς τρόπους να βελτιώσεις τη λειτουργία και την απόδοση του συστηματός σου, και οι λύσεις που υπάρχουν είναι πολυδάπανες, αναρωτιέμαι αν αξίζει να επενδύεις τόσο, γιατί αν αύριο-μεθαύριο πέσει η τιμή του πετρελαίου, μήπως όλα αυτά πάνε χαμένα; Γιατί δε νομίζω σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο να εξακολουθήσεις να κάνεις ,όπως όλοι μας, το μουντζούρη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.113 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ