Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131226 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλημέρα
Γεράσιμε οι περισσότεροι των εμπόρων μπροστά στα "αμάν" να πουλήσουν ξεστομίζουν μπαταριές, δεν μπορούν να πουν "δεν ξέρω" και ακόμη χειρότερα δεν φροντίζουν να μάθουν πέντε πράγματα τουλάχιστον γι αυτά που εμπορεύονται, και για να μην παρεξηγηθώ δεν είναι όλοι ίδιοι, στην αναζήτηση μου για ένα μηχάνημα στα οικονομικά μου μέτρα συνάντησα αρκετούς που είχαν την γνώση και το μεράκι να με ενημερώνουν σωστά.
Για τους φίλτατους Συμπολεμιστές Νικολίδες να μην απελπίζονται, για όλα υπάρχει λύση, βγάλτε από το μυαλό σας όμως την "φιλοσοφία" των καυστήρων πετρελαίου δεν έχει καμία σχέση με το μηχάνημα που πήραμε, πριν τρία χρόνια όταν κατέληξα ότι αυτό που θα πάρω θα μπορεί να καίει και ξύλα το πρώτο που πήρα ήταν το δοχείο αδράνειας που συνδέθηκε τον πρώτο χρόνο με του πετρελαίου και την επόμενη χρονιά διάλεξα την "κιτρινιάρα".

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131307 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καποιες πληροφοριες παραπανω: η τριοδη που εχω ειναι αυτη ESBE VTC511 60 κελσιου na.heating.danfoss.com/Content/e4d5b1e8-...6e-59bdd698c343.html
κι απο οτι πληροφορηθηκα οι θερμοστατες συνδεονται με το λεβητα και τις ηλεκτροβανες.
Οπως φαινεται ακομα βρισκομαι στο επιπεδο του νηπιαγωγειου ως προς το θεμα θερμανση

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131308 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Δε μου λετε ρε παιδια απο δοχειο αδρανειας χρειαζομαι 1000αρι;

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131323 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλησπέρα Νικόλαε
νομίζω είναι μία από τις καλύτερες αυτή η τρίοδη, αν είναι και σωστά τοποθετημένη όλα καλά.
Στον συγκεκριμένο λέβητα με τον συγκεκριμένο πίνακα κάνεις τα παραπάνω που έχω αναφέρει, αν έχεις ηλεκτροβάνες και έναν κυκλοφορητή πάλι την ίδια λογική ακολουθείς σε ότι αφορά τους θερμοστάτες χώρου με μικρή παραλλαγή.
Δεν θέλω να μακρηγορήσω για το δοχείο αδράνειας, αν δεν έχεις σκοπό να κάψεις ξύλα πιστεύω των 500 λίτρων είναι αρκετό (αυτό έχω), αν όμως υπάρχει περίπτωση να την βγάλεις και αποκλειστικά με ξύλα βάλε 1000 λίτρων. Και τα παρακάτω που επαναγράφω σε συντομία:

α) Καμινάδα σίγουρη (καλός ελκυσμός, τάμπερ ελκυσμού)

β) Έξυπνο θερμοστάτη χώρου

γ) Ρύθμιση θερμοκρασίας νερών προσαγωγής στα σώματα με τρίοδη ανάμιξης (ή πλήρη αντιστάθμιση).


Και όπως πολύ εύστοχα είπε ο φίλτατος Γεράσιμος :

Πάντως θα το ξαναπώ χωρις δοχείο αδράνειας λεβητες στερεών καυσίμων δεν δουλεύουν σωστά. !!! Δεν λέω δεν δουλεύουν καθόλου, αλλά εχουν διαφορα προβλήματα και η εγκατάσταση δεν είναι σωστή. Βέβαια το σπιτι ζεσταίνεται. Τώρα ο καθένας αποφασίζει αν θα διαθέσει τα χρήματα για το δοχείο ή θα συμβιβαστεί με τα προβλήματα.


Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kalyvia80

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131329 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Συμφωνώ με το Σακη , η τριοδη ειναι πολύ καλή αρκεί να την εχουν συνδέσει σωστά.
Το 1000 ειναι το ιδανικό αλλά και 500 θα κανει καλή δουλειά.
Θερμοστατες μόνο στον κυκλοφοριτη και στις ηλεκτροβανες και ΟΧΙ στο λεβητα. Συνδεσμολογια ακολουθείς τισοδηγιες του Σακη
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kalyvia80

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131336 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Ψάχνομαι για αντιστάθμιση και έχω χαθεί.
Θέλω μόνο με έλεγχο εξωτερικής θερμοκρασίας για ρύθμιση τρίοδης ανάμιξης στα σώματα.
Οι τιμές όμως που βλέπω είναι φευγάτες, αν γνωρίζει κάποιος έναν φτηνό ελεγκτή ή έστω έχει προτάσεις που έχει εφαρμόσει θα ήθελα να τις ακούσω.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.123 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ