Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130997 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Α ρε Σακη σαν εχεις βγει απο τα Star Wars εισαι! Εγω μοιαζω περισσοτερο με ρακοσυλλεκτη με μασκα. Να δουμε σε τι αλλο θα μεταμορφωθουμε για χαρη των μαλακοκενταυρων που μας κυβερνανε. Κοντευω να περασω περισσοτερη ωρα με την κιτρινη καρβουνιαρα παρα με τη γυναικα μου. Και να την απατουσα με καμια αλλη να παει στο διαολο!
Τελος παντων. Ερωτηση κρισεως προτου με πιασει κριση: το οτι βγανει ντουμανι την ωρα που βγαινει απο τη συντηρηση μπορει να οφειλεται σε κακο ελκυσμο της καμιναδας;

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131006 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Τώρα που το λες ναι ίσως έχω και κάποιο απωθημένο με το Star Wars, έρχεται και η απόκρια, καλή ιδέα να στολιστώ έτσι, όσο για τις γυναίκες άστα να πάνε άρχισαν να ζηλεύουν η μία λέει "πιο πολύ ώρα με κείνο ασχολείσαι παρά με μένα" η άλλη "πάλι γρατζανάς ;" η άλλη "άντε ρε μπαμπά όλα μαύρα τα ΄κανες πάλι", τι να κάνω ρε Νίκο, δεν λέω οικονομία ναι υπάρχει καθώς και άφθονη ζέστη, τρέμει το φυλλοκάρδι μου μην γίνει καμιά στραβή(ίσως το παρατραβάω και εγώ, που θα πάει θα το συνηθίσω κάποια στιγμή να μην ανησυχώ ).
Πάμε στα πρώτα τεχνικά τώρα τα οποία είναι πιο εύκολα από τα παραπάνω.
Νίκο εγώ βλέπω τα πράγματα με έναν τρόπο ορθολογιστικό και απόλυτο, το μαύρο είναι μαύρο και δεν είναι άποψη μου, το μαύρο είναι μαύρο τελεία και παύλα και τελείωσε, το ξύλο όταν σιγοκαίει χωρίς φλόγα καπνίζει και αυτό δεν είναι άποψή μου, το ξύλο όταν σιγοκαίει χωρίς φλόγα καπνίζει τελεία και παύλα και τελείωσε. Αυτοί λοιπόν που κατασκευάζουν τέτοιου τύπου καυστήρες δεν μπορεί να λένε στον κόσμο έτσι πρέπει να δουλεύει, δηλαδή να ντουμανιάζουμε τον κόσμο; Έτσι πρέπει να δουλεύει; Μάλλον έτσι τους συμφέρει να λένε, άντε τον κόσμο και το περιβάλλον τα έχεις όλα γραμμένα και τα ντουμανιάζεις γιατί κατά βάθος αυτό σου λέει ο κατασκευαστής, η πίσσα που σου κάθεται στον θάλαμο και σου βγαίνει ο π@τ@ς να την βγάλεις, αυτό που να το γράψεις; Μπορείς να κάνεις και το άλλο, να την αφήσεις εκεί που κόλλησε η πίσσα και να ελπίζεις πως μέχρι να αποδημήσεις δεν θα έχει αποδημήσει ο λέβητας.
Στα κυρίως τεχνικά Νίκο έχω να πω τα εξής : Δεν έχω κάνει μέτρηση ελκυσμού με όργανο, αλλά όταν φυσάει αέρας δεν χρειάζεται νομίζω να βάλεις σταθμό καιρού για να διαπιστώσεις ότι φυσάει, είμαι απόλυτα σίγουρος ότι η καμινάδα μου τραβάει του φ@@στ@ και του θανατά, όταν λοιπόν κόβω τον αέρα στην εισαγωγή (κλειστό τάμπερ φυσητήρα) για να σβήνει η φλόγα σε συντήρηση έχω τα ίδια ακριβώς όπως και εσείς στα παραθέτω αναλυτικά
ΦΑΣΗ Α από κανονική σε συντήρηση
Αμέσως με το που σταματά ο φυσητήρας και μπαίνει σε συντήρηση αρχίζει να βγαίνει όχι πολύ έντονα καπνός από την καμινάδα ο οποίος μετά από λίγα λεπτά σταδιακά μειώνεται αλλά συνεχίζει να υπάρχει, στο στάδιο αυτό ο θάλαμος έχει γεμίσει με ντουμάνι μαύρο κατράμι και αρχίζει να κάνει την ζημιά και αν παραμείνει έτσι για αρκετή ώρα "κλάφτα Χαράλαμπε"
ΦΑΣΗ Β από συντήρηση σε κανονική
Αμέσως με το που ξεκινά ο φυσητήρας η καμινάδα μοιάζει με το φουγάρο απ΄το καράβι της γραμμής που έβαλε ομπρός τις μηχανές, όσο πιο πολύ ώρα ήταν στην συντήρηση τόσο περισσότερη ώρα κάνει να χαθεί ο καπνός από την καμινάδα.

Δες τώρα τι συμβαίνει με φλόγα στην συντήρηση (ανοιχτό τάμπερ φυσητήρα)
ΦΑΣΗ Α από κανονική σε συντήρηση
Αμέσως με το που σταματά ο φυσητήρας και μπαίνει σε συντήρηση αρχίζει να βγαίνει αμυδρός καπνός από την καμινάδα ο οποίος σε 1-2 λεπτά εξαφανίζεται, την ίδια χρονική διάρκεια ο θάλαμος έχει μία ελαφριά θολούρα από καπνό και στο τέλος των 1-2 λεπτών καθαρίζει και ο θάλαμος και παραμένει μόνο η φλόγα να σιγοκαίει, πουθενά καπνός.
ΦΑΣΗ Β από συντήρηση σε κανονική
Αμέσως με το που ξεκινά ο φυσητήρας δεν υπάρχει καμία διαφορά με την προηγούμενη φάση που ήταν, πουθενά καπνός.

Αυτά δεν είναι άποψή μου, απορρέουν από αλλεπάλληλες δοκιμές και λογική, δεν μπορεί λοιπόν να μου πεί κανείς πως το μαύρο δεν είναι μαύρο αλλά απλά δεν είναι άσπρο άρα ντουμάνιαζε τον κόσμο και γέμιζε πίσσες. Τέρμα, τελεία και παύλα και τελείωσε.
Θα ήθελα πάντως να δω έναν πίνακα ελέγχου που να διαχειρίζεται σωστά τέτοιους καυστήρες και όχι να τον αφήνουν να καπνίζει.
Νίκο κάνεις διάφορες δοκιμές σε πλαίσια λογικά μέχρι να βρείς την καλύτερη περίπτωση, αν μπορέσεις να διατηρήσεις φλόγα σε συντήρηση το επόμενο που θα αντιμετωπίσεις θα είναι η υπερθέρμανση αν για πολύ χρόνο δεν υπάρξει κατανάλωση το οποίο βέβαια λύνεται με δοχείο ή προσωρινά με υδροστάτη να ανοίγει τον κυκλοφορητή, αν υπάρχει άλλη λύση ευχαρίστως να την ακούσω.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kalyvia80

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131012 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Νιωθω οτι παω ακομα στο νηπιαγωγειο στο θεμα καυστηρας βιομαζας, εσεις το εχετε εξελιξη σε διδακτορικο! Το μονο που σκεφτομουν σαν πατεντα που μπορει να φανει κα μεγιστη μ@λ@κι@, ειναι να επμαινε ενα ειδος απαγωγεα καυσαεριων ή ενα ηλεκτρικο καπελο που να λειτουργουσε με χρονικο ωστε να το βαζει να δουλευει λιγα λεπτα μετα το σταματημα της τροφοδοσιας αφου μπει σε κατασταση συντηρησης ωστε να τραβηξει καμποσα καυσαερια

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131132 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καμιά φορά Νίκο λέω "τα πράγματα είναι τόσο απλά όσο δεν φαντάζεσαι" με λίγη μελέτη.
Ο Νίκος Τρίπολη έχει τρίοδη φορτίου εσύ νομίζω δεν έχεις, οι θερμοστάτες χώρου σας πως είναι συνδεδεμένοι ; Ανοιγοκλείνει τον λέβητα ή τον κυκλοφορητή ;

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131134 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
μπράβο για την παρουσίαση και για τόν κόπο σου, είσαι τουλάχιστον άξιος! Να είσαι πάντα καλά.

Δυστυχώς όμως, τετοιες εικόνες είναι που βλέπει ο κόσμος και μετά δεν προτιμάει τους λέβητες βιομάζας...και άντε μετά να πείσεις τον κόσμο ότι δεν είσαι ελέφαντας...εσύ κουράζεσαι με το δίκιο σου, αλλά ο άλλος λέει από μέσα του δεν θέλω να γίνω έτσι...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": SakiSystem

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131135 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Οτι εχω μια τριοδη την εχω και ειναι αυτη www.e-sompes.gr/index.php?act=viewProd&productId=578 αλλα δεν ξερω αν ειναι φορτιου. Οι θερμοστατες ειναι παλιοι και αναλογικοι κι ανοιγοκλεινουν τον λεβητα

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.118 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ