Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #130777 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

kalyvia80 έγραψε: Αν εχει πιασει πισσα μεσα στα τουμπα, αρκει ενα καλο καθαρισμα με σκετη τη συρματοβουρτσα ή χρειαζονται αλλα πιο δραστικα μεσα;


Νίκο αν έχει φανεί το μέταλλο όλα καλά αν όχι θέλεις δουλειά, αν όμως σου δημιουργείται ξανά μετά από λίγες μέρες δεν ξέρω τις αντοχές σου, πέρσι στα γενικά καθαρίσματα δεν μπορούσα να την ξεκολλήσω, στο τέλος της περιόδου χρησιμοποίησα και υγρά για την πίσσα και τα ειδικά τουβλάκια μαζί με φωτιά για να ξεκολλήσουν αλλά δεν είχα καλό αποτέλεσμα στο τέλος πήρα το φλόγιστρο και σπάτουλες ξύστρες συρματόβουρτσες και τον καθάρισα σιγά σιγά μέρα με την μέρα ώσπου έφυγαν από παντού. Τώρα τον διατηρώ σε αυτήν την κατάσταση.
Πιστεύω πως σε κάθε καθάρισμα θα πρέπει να κάνεις κάτι παραπάνω για να βγάζεις την φλούδα πίσσας τουλάχιστον από τα τούμπα και το δοχείο. Στα τούμπα δοκίμασε να βάλεις την βούρτσα στο δράπανο και προσεκτικά να τα κάνεις. Αν η βούρτσα σου χωρεύει μέσα στα τούνπα πάρε μία άλλη πιο φαρδιά.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #130815 από Νίκος Τρίπολη
Απαντήθηκε από Νίκος Τρίπολη στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλησπέρα
Συμφωνώ μαζί σου Σάκη ότι η καμινάδα παίζει σπουδαίο ρόλο στη σωστή λειτουργία του λέβητα, όπως και το δοχείο αδράνειας. Ο Γεράσιμος καίει τα δύο πέλλετ σε συνδυασμό και δεν έχει πίσσα στο θάλαμο, λόγω δοχείου που του κρατάει ψηλά την θερμοκρασία των νερών και λόγω καλού ελκυσμού στη συντήρηση που δεν του κρατάει καυσαέρια για πολλή ώρα στο λέβητα. Εμένα αντίθετα που καίω τα ίδια υλικά με τον Γεράσιμο και που δεν έχω δοχείο αδράνειας η θερμοκρασία νερών τη νύχτα πέφτει και το πρωί ξεκινάει από τους 38 β.Επίσης λόγω χαμηλού ελκυσμού στη συντήρηση κρατάει φουλ ντουμάνι μέσα, το οποίο συμβάλλει στη δημιουργία πίσσας. Έτσι η πίσσα παραμένει.Τουλάχιστον δεν έχει φτάσει στα τούμπα.Ο Νίκος που καίει μόνο creta έχει επίσης πίσσα.Φλόγα εγώ δεν μπορώ να κρατήσω στη συντήρηση γιατί ακόμα και με ανοιχτό το κλαπεδάκι του φυσητήρα σβήνει.Μένει να παλεύω με τις ρυθμίσεις και να δοκιμάζω διαφορετικά υλικά.Μείωσα παροχή υλικού, μείωσα αέρα τα καυσαέρια δεν έλεγαν να πέσουν από τους 230 β. Έπεσαν αλλά μόνο μέχρι τους 200 β. όταν άνοιξα το κλαπέ του λέβητα στην τελείως ανοιχτή θέση όπως ο Γεράσιμος.Παρακάτω δεν πάνε με τίποτα και το λέβητα τον καθάρισα τη Δευτέρα. Η δε θερμοκρασία νερών μετά από τρεις ώρες συνεχόμενης λειτουργίας το πρωί έφτασε μετά βίας τους 68 β.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Νίκος Τρίπολη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #130819 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλησπέρα Νίκο
Η καμινάδα και ο καπνός ήταν από την αρχή ο μεγαλύτερος προβληματισμός μου ευτυχώς όμως δεν είχα πρόβλημα καπνού. Η καμινάδα ξεκινάει μονωμένη μέχρι το τελείωμα σε μία ευθεία 7 μέτρων. Εάν σβήσω φλόγα στην συντήρηση έχω και εγώ καπνό και στην καμινάδα αλλά και ο θάλαμος ντουμανιάζει και πιάνει πίσσα. Με ότι καύσιμο και αν έχω. Τις τελευταίες μέρες που είναι ανοιξιάτικες καίει τις περισσότερες ώρες σε συντήρηση και όταν τραβάω εγώ νερά ρυθμισμένα στους 40 C° από την τρίοδη, δεν συγκινείται να πάρει μπρος ο λέβητας, φτάνει η φλόγα της συντήρησης για να αναπληρώσει. Σε τρις ώρες σε μένα με τα νερά από τους 25C° θα ζεστάνει τα δικά του 120 λίτρα τα 500 λίτρα του αδράνειας θα κάνει φούρνο τα δύο διαμερίσματα και όλα αυτά τα λίτρα νερού θα τα έχει πάει στους 85 C° + , ούτε σε τρις ώρες. Ο Νίκος kalyvia80 κάτι έκανε, κάπου έχεις κολλήσει εσύ και δεν μπορείς να καταλάβεις γιατί δεν ανεβάζει νερά.
Αύριο αν βρώ το κουράγιο να καθαρίσω θα ανεβάσω φώτο με το πρίν και το μετά. Πάρε τώρα μία από την συντήρηση με φλάς και χωρίς, έχει να πάρει κανονικά πάνω από δύο ώρες πριν την φώτο.


Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #130823 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλησπερα κι απο μενα. Αυτο που ξεχασα να αναφερω οτι τη χθεσινη θρμοκρασια την επιασε μονο με το ενα διαμερισμα που ειναι 126 τ.μ. . Σημερα που το εβαλα και στα δυο με το απο πανω να ειναι αλλα 100 τ.μ. σε 2 ωρες συνεχομενης λειτουργιας επιασε περιπου 66 κελσιου. Σακη αυτη την ωρα λαμπαδιτσα με τι ρυθμισεις την εχεις καταφερει;

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #130824 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Νίκος Τρίπολη έγραψε: Καλησπέρα
Συμφωνώ μαζί σου Σάκη ότι η καμινάδα παίζει σπουδαίο ρόλο στη σωστή λειτουργία του λέβητα, όπως και το δοχείο αδράνειας. Ο Γεράσιμος καίει τα δύο πέλλετ σε συνδυασμό και δεν έχει πίσσα στο θάλαμο, λόγω δοχείου που του κρατάει ψηλά την θερμοκρασία των νερών και λόγω καλού ελκυσμού στη συντήρηση που δεν του κρατάει καυσαέρια για πολλή ώρα στο λέβητα. Εμένα αντίθετα που καίω τα ίδια υλικά με τον Γεράσιμο και που δεν έχω δοχείο αδράνειας η θερμοκρασία νερών τη νύχτα πέφτει και το πρωί ξεκινάει από τους 38 β.Επίσης λόγω χαμηλού ελκυσμού στη συντήρηση κρατάει φουλ ντουμάνι μέσα, το οποίο συμβάλλει στη δημιουργία πίσσας. Έτσι η πίσσα παραμένει.Τουλάχιστον δεν έχει φτάσει στα τούμπα.Ο Νίκος που καίει μόνο creta έχει επίσης πίσσα.Φλόγα εγώ δεν μπορώ να κρατήσω στη συντήρηση γιατί ακόμα και με ανοιχτό το κλαπεδάκι του φυσητήρα σβήνει.Μένει να παλεύω με τις ρυθμίσεις και να δοκιμάζω διαφορετικά υλικά.Μείωσα παροχή υλικού, μείωσα αέρα τα καυσαέρια δεν έλεγαν να πέσουν από τους 230 β. Έπεσαν αλλά μόνο μέχρι τους 200 β. όταν άνοιξα το κλαπέ του λέβητα στην τελείως ανοιχτή θέση όπως ο Γεράσιμος.Παρακάτω δεν πάνε με τίποτα και το λέβητα τον καθάρισα τη Δευτέρα. Η δε θερμοκρασία νερών μετά από τρεις ώρες συνεχόμενης λειτουργίας το πρωί έφτασε μετά βίας τους 68 β.


Νίκο γιατί η θερμοκρασία νερών πέφτει στους 38 βαθμούς ως το πρωϊ?? Δεν έχει μόνωση ο λέβητας?

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #130827 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλησπέρα Νίκο kalyvia80 καλά πάς αφού ζεστάνει και τα δύο διαμερίσματα μετά φαντάζομαι μπορεί να ανεβάσει τα νερά του. Εντάξει μην πάμε να τον συγκρίνουμε και με το πετρέλαιο.
Η φλόγα που βλέπετε είναι με ανοιχτή πόρτα, όταν είναι κλειστή η φλόγα φτάνει μέχρι τον δίσκο και απλώνει σε όλη την εστία.
Μήπως αν κατεβάζατε μία σκάλα τον κυκλοφορητή βοηθούσατε τον λέβητα να ανεβάσει πιο γρήγορα θερμοκρασία ;

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.148 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ