BURNiT WBS Active 30kW by valsam

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75050 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Σάμη για την καταναλωση καταλαβες οτι εκανα πλάκα..Αλλα μπραβο σου με την καταναλωση που εχεις..
Εμένα οτι θερμοκρασιαε χει ο λέβητας εχει και το ανω μερος του δοχειου. Αλλά μου φαινετε μεγαλη η πτωση της θερμοκρασιας του λέβητα καθε φορα που ζηταει θερμανση το σπιτι. Αλλά απο οτι λέτε ειναι φυσιολογικό.

Και κάτι ακόμα που σκεφτομαι απο καιρό.Με ποιο κριτήριο βάλαμε θερμοστατική στους 60; Γιατί εγω δεν ξερω.
Εαν βάζαμε στους 55,δεν θα κερδίζαμε 5 βαθμούς με την νλογική οτι θα ανοιγε στους 55 και ετσι το δοχειο θα αρχιζε να θερμαινεται νωρίτερα; ή λέω μακακία;

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by pantelis1973.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75161 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Καλα υπηρχε περιπτωση να μην το καταλαβω οτι εκανες πλακα,για χαζο μας περνας?
Παντελη εσυ πως τα πας με την καταναλωση,σε συγκριση με το πετρελαιο απο περσυ τι αναλογια εχεις φετος?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75232 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam

valsam έγραψε: Καλα υπηρχε περιπτωση να μην το καταλαβω οτι εκανες πλακα,για χαζο μας περνας?
Παντελη εσυ πως τα πας με την καταναλωση,σε συγκριση με το πετρελαιο απο περσυ τι αναλογια εχεις φετος?


Περυσι για τα 250m2 (110 ισόγειο της μητέρας μου,και 140 πανω δικά μου)ηθελα 800 λιτρα πετεραλαιο το μήνα.
Φετος με τον λέβητα υπολογισα περιπου οτι θελω 2 με 2,5 τονους τον μηνα.
Θερμοκρασιες 21 σταθερους στον οροφο και 19 στο ισογειο,μιας και εχει ζεστη εκει..
Εαν βγω με 15 τονους θα ειμαι αρχηγόπουλο.. :lol:
Αυτό για την θερμοστατική τι λές?

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75271 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam

pantelis1973 έγραψε:

valsam έγραψε: Καλα υπηρχε περιπτωση να μην το καταλαβω οτι εκανες πλακα,για χαζο μας περνας?
Παντελη εσυ πως τα πας με την καταναλωση,σε συγκριση με το πετρελαιο απο περσυ τι αναλογια εχεις φετος?


Περυσι για τα 250m2 (110 ισόγειο της μητέρας μου,και 140 πανω δικά μου)ηθελα 800 λιτρα πετεραλαιο το μήνα.
Φετος με τον λέβητα υπολογισα περιπου οτι θελω 2 με 2,5 τονους τον μηνα.
Θερμοκρασιες 21 σταθερους στον οροφο και 19 στο ισογειο,μιας και εχει ζεστη εκει..
Εαν βγω με 15 τονους θα ειμαι αρχηγόπουλο.. :lol:
Αυτό για την θερμοστατική τι λές?

Mιλαμε για ιδιες θερμοκρασιες Παντελη περιπου στον χωρο ετσι με πετρελαιο και με ξυλο,εαν ειναι ετσι τοτε εισαι σε αναλογια πετρελαιου ξυλου 3 προς 1,πες τα στους ξερολες που λενε οτι αν δεν δοσεις 5 και 6 χιλιαρικα για χλιδατο Σουηδικο λεβητα πυρολησης δεν πετυχαινεις αυτα τα νουμερα!
Αν μιλας για την τριοδη γιατι δεν βαλαμε 55ρα αντι για την 60ρα τοτε,εχει να κανει με τα επιστρεφωμενα και ο κατασκευαστης προτεινει στους 60 βαθμους για την μεγαλυτερη διαρκεια ζωης του λεβητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75518 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
ΚΑταρχήν valsam thx για την απάντηση.
Εντωπωσιάστηκα με τις φώτο που δείχνουν την κατανάλωσή σου να σου πω την αλήθεια.
Τον τελευταίο μήνα ήταν που βγήκαν και τα όποια κρύα είδαμε ως τώρα. (ακόμα βέβαια πολά κρύα δεν είδαμε)
Αλλά με το μάτι όντως φαίνονται πολύ λίγα τα ξύλα που έφαγες (για 130-140 τετραγ μέτρα σωστά?)
(παρεπιπτόντως, τα λυπάμε τα ξύλα έτσι που τα βλέπω χύμα κάτω. ρουφάνε υγρασία από το χώμα. θα μου πείς τι να κάνω? τπτα αλλά πάντως εγώ τα λυπάμε έτσι που τα βλέπω... άλλη φορά ντάνιασμα σε παλλέτες.)

pantelis1973 όσον αφορά την ρύθμιση στους 60 και όχι στους 55 βαθμούς.
Από ότι έχω καταλάβει για τους λέβητες είναι σημαντικό να μην έχουν θερμοκρασίες κάτω από 55 γιατί τότε δημιουργείται πίσσα που μειώνει και την απόδοση και την ζωή του λέβητα.
Και θεωρητικά δεν έχεις απώλειες (μιας και ο λέβητας είναι μονωμένος) οπότε δεν θα κερδίσεις κάτι αν ξεκινήσεις να φορτίζεις το αδράνειας από τους 55.

όσον αφορά την διαφορά θερμοκρασίας λέβητα - αδράνειας.
Από ότι αντιλαμβάνομαι τελικά είναι θέμα διαστρωμάτωσης θερμοκρασίας μέσα στο δοχείο.
χαμηλά το δοχείο είναι πιο κρύο. ψηλά είναι πιο ζεστό.
Αν τα δοχεία είχαν 2 επιπλέον τρύπες και ένα μικρό κυκλοφορητάκι και γυρίζαν τα νερά τους πχ για 1 λεπτό κάθε τέταρτο αυτή η διαστρωμάτωση δεν θα υπήρχε.

Τέλος όσον αφορά καταναλώσεις εγώ αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι ότι το α και το ω είναι η μόνωση του σπιτιού και των σωληνώσεων (αφόσον μιλάμε για λέβητες).
Ολοι οι λέβητες θα τα κάψουν τα ξύλα. Το φτηνό με το ακριβό μοντέλο θα έχουν και κάποιες διαφορές ως προς την απόδοση. Ίσως περισσότερες διαφορές θα έχουν ως προς την ευκολία χρήσης και ως προς τον χώρο καύσης και τα ξύλα που χωράνε και ως προς απροβλημάτιστη λειτουργεία και αντοχή και διάρκει ζωής του λέβητα.
Αλλά πολύ μεγαλύτερη διαφορά μιλώντας για συνολική απόδοση και συνολική κατανάλωση θα κάνει η μόνωση.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75573 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Gdevil για τα ξυλα που λες εχεις δικαιο, καθε μερα που τα βλεπω τσατιζομαι που δεν ειχα φορτηγακι να παω μεχρι τα διαβατα να παρω παλετες βαρεως τυπου που μου ειχε καβαντζομενες ο αδελφος της γυναικας μου ,μου ηρθαν τα ξυλα και τελικα τα εβαλα ετσι,μονο η κατω σειρα ειναι μαυρα τα ξυλα και δεν τα καιω τα βαζω στην ακρη για του χρονου γιατι ετσι οπως παω θα μου περισεψουν καμποσα απο τους 8+ τονους που αγορασα,του χρονου παλετες απο κατω φιλε!
Τριτη μερα χωρις να ριξει το θερμικο ασφαλειας τον δουλευω συνεχεια στους 80 βαθμους και ανεβαζει μεχρι και 85 και ο λεβητας εχει καψει σχεδον ολες τις πισσες εφυγε η γυαλαδα ολη και φανηκε το μεταλο,αντε τωρα να δω ακομη μικροτερη καταναλωση να τρελαθω εντελος!
Χθες βγηκαμε για ρετσινα με τον κολητο με το vitoligno και δεν πιστευει στα ματια του για την καταναλωση μου (ιδια περιοχη μενουμε),μιας και εχει ερθει καμποσες φορες απο το σπιτι και το γνωριζει πολυ καλα γνωριζε το τι εκαιγα σε πετρελαιο και τι θερμοκρασιες ειχα παλια ,παραπονιωταν συνεχεια η γυναικα του για να με πειραξει οταν ερχοταν επισκεψη οτι κρυωνε οταν ειχα το πετρελαιο με τους 20-21 που ειχαμε στο σπιτι και για να παινεψει τον vitoligno ελεγε οτι αυτοι ειχαν 23 βαθμους ακατεβατα συνεχεια,τωρα ερχονται και τους λιωνω με 24-25 ετσι για πλακα,και παλι ομως η γυναικα του μου την λεει "καλα εμεις τωρα που φυγαμε ειχαμε 26", και'μεις τις λεω τωρα το χαμηλωσαμε που θα ερχοσασταν πριν καμια ωρα ειχαμε 30 και ειχα φουσκωσει την πισινουλα των παιδιων βγαλαμε και τα κουβαδακια και εκαναν μπανιο κατω στο playroom!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ