BURNiT WBS Active 30kW by valsam

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74846 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Παντα σε αδρανια εχω αυτο που σου περιεγραψα. Χωρις να ζηταει το σπιτι. Οταν το σπιτι ζηταει το κατω μερος του δοχειου παγωνει και ελαχηστα ο λεβητας να κατεβει 1-2 βαθμους απο τους 75. Μετα απο 5 λεπτα παει ξανα στους 75.
Ας πουμε οτι το δοχειο σου εχει 40 βαθμους πανω κατω το σπιτι δεν ζηταει και βαζεις φωτια. Ο λεβητας ανεβαζει θερμοκρασια καπου στους 60-65 αφου εχεις τριοδυ 60 βαθμων. Τοτε αρχιζει να περναει ζεστο νερο στο πανω μερος του λεβητα. Τη θρμκρασια εχει αυτο το νερο?

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74859 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam

valsam έγραψε: Το οτι δεν πιανει το δοχειο μου ιδια θερμοκρασια με τον λεβητα ποτε δεν το καταλαβα,εχω τριοδη στους 60 βαθμους δεν ξερω αν παιζει αυτο καποιον ρολο,βεβαια ποτε δεν το δοκιμασα πανω απο 2-3 ωρες σε αδρανεια ,δηλ. να μην ζηταει το σπιτι ζεστη,κανονικα εφ'οσων δεν ζηταει το σπιτι και ο λεβητας εχει 84 βαθμους και το μπαφερ 70 μετα απο μια ωρα αφου γυρνανε τα νερα μεταξυ μπαφερ και λεβητα δεν θα επρεπε και τα 2 να εχουν π.χ 72,παντα μα παντα εχω 10 με 15 βαθμους διαφορα θερμοκρασιας,εκτος εαν ζητησει το σπιτι ζεστη, τοτε τραβαει απο το μπαφερ και κατευθειαν πεφτει η θερμοκρασια του λεβητα και του μπαφερ παραμενει σταθερη π.χ στους 70, με λιγα λογια μονο τοτε αποροφατε αυτη η διαφορα θερμοκρασιας μπαφερ-λεβητα!


1) Από ότι καταλαβαίνω το σπίτι τραβάει λοιπόν από τον λέβητα. Οχι από το αδράνειας.
Σωστά?
2) Η τρίοδη που ακριβώς είναι συνδεδεμένη στις 3 πλευρές της?
3) Aν θες περιέγραψε λίγο πως ακριβως είναι συνδεδεμένο όλο το σύστημά σου. (λέβητας, αδράνειας, τρίοδη, ζήτηση από το σπίτι)

ΥΓ Αν θέλεις πες μας και πως είσαι από κατανάλωση από αρχής σεζόν μέχρι τώρα.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74897 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam

Gdevil έγραψε:

valsam έγραψε: Το οτι δεν πιανει το δοχειο μου ιδια θερμοκρασια με τον λεβητα ποτε δεν το καταλαβα,εχω τριοδη στους 60 βαθμους δεν ξερω αν παιζει αυτο καποιον ρολο,βεβαια ποτε δεν το δοκιμασα πανω απο 2-3 ωρες σε αδρανεια ,δηλ. να μην ζηταει το σπιτι ζεστη,κανονικα εφ'οσων δεν ζηταει το σπιτι και ο λεβητας εχει 84 βαθμους και το μπαφερ 70 μετα απο μια ωρα αφου γυρνανε τα νερα μεταξυ μπαφερ και λεβητα δεν θα επρεπε και τα 2 να εχουν π.χ 72,παντα μα παντα εχω 10 με 15 βαθμους διαφορα θερμοκρασιας,εκτος εαν ζητησει το σπιτι ζεστη, τοτε τραβαει απο το μπαφερ και κατευθειαν πεφτει η θερμοκρασια του λεβητα και του μπαφερ παραμενει σταθερη π.χ στους 70, με λιγα λογια μονο τοτε αποροφατε αυτη η διαφορα θερμοκρασιας μπαφερ-λεβητα!


1) Από ότι καταλαβαίνω το σπίτι τραβάει λοιπόν από τον λέβητα. Οχι από το αδράνειας.
Σωστά?
2) Η τρίοδη που ακριβώς είναι συνδεδεμένη στις 3 πλευρές της?
3) Aν θες περιέγραψε λίγο πως ακριβως είναι συνδεδεμένο όλο το σύστημά σου. (λέβητας, αδράνειας, τρίοδη, ζήτηση από το σπίτι)

ΥΓ Αν θέλεις πες μας και πως είσαι από κατανάλωση από αρχής σεζόν μέχρι τώρα.



Aυτό συμβαίνει και σε εμένα.Το εγραψα στο αλλο θεμα με τον Burnit. Οταν ειναι σε αδρανεια το δοχειο,και ζητησουν θερμανση τα σπιτια, κρυωνει αμέσως το κάτω μεροςε του δοχειου και πεφτει και η θερμοκρασια του λέβητα 5-8 βαθμούς. Το επανω μερος του δοχειου παραμενει σταθερό στην θερμοκρασια του.
Αρχίζει να πεφτει οταν ειναι αυξημενη η ζητηση,που σε εμενα ειναι γιατι ζεσταινω μεγαλο χωρο.

Για καταναλωση ο Σαμης ειναι για το βιβλίο γκινες.Παιζει να κάψει 6 τόνους σε 3-4 χειμώνες.... :)

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74917 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam

Gdevil έγραψε:

valsam έγραψε: Το οτι δεν πιανει το δοχειο μου ιδια θερμοκρασια με τον λεβητα ποτε δεν το καταλαβα,εχω τριοδη στους 60 βαθμους δεν ξερω αν παιζει αυτο καποιον ρολο,βεβαια ποτε δεν το δοκιμασα πανω απο 2-3 ωρες σε αδρανεια ,δηλ. να μην ζηταει το σπιτι ζεστη,κανονικα εφ'οσων δεν ζηταει το σπιτι και ο λεβητας εχει 84 βαθμους και το μπαφερ 70 μετα απο μια ωρα αφου γυρνανε τα νερα μεταξυ μπαφερ και λεβητα δεν θα επρεπε και τα 2 να εχουν π.χ 72,παντα μα παντα εχω 10 με 15 βαθμους διαφορα θερμοκρασιας,εκτος εαν ζητησει το σπιτι ζεστη, τοτε τραβαει απο το μπαφερ και κατευθειαν πεφτει η θερμοκρασια του λεβητα και του μπαφερ παραμενει σταθερη π.χ στους 70, με λιγα λογια μονο τοτε αποροφατε αυτη η διαφορα θερμοκρασιας μπαφερ-λεβητα!


1) Από ότι καταλαβαίνω το σπίτι τραβάει λοιπόν από τον λέβητα. Οχι από το αδράνειας.
Σωστά?
2) Η τρίοδη που ακριβώς είναι συνδεδεμένη στις 3 πλευρές της?
3) Aν θες περιέγραψε λίγο πως ακριβως είναι συνδεδεμένο όλο το σύστημά σου. (λέβητας, αδράνειας, τρίοδη, ζήτηση από το σπίτι)

ΥΓ Αν θέλεις πες μας και πως είσαι από κατανάλωση από αρχής σεζόν μέχρι τώρα.

1)Gdevil το σπιτι τραβαει απο το μπαφερ και οχι απο τον λεβητα.
2-3)Η συνδεση της τριοδης και του συστηματος ειναι οπως φαινετε στην πρωτη σελιδα της παρουσιασης μου στην 3η φωτο,πισω απο το μπουρι του λεβητα πετρελαιου δεν φαινετε καλα ειναι ο δευτερος κυκλοφορητης που δινει απο το μπαφερ στα σωματα,ο υδροστατης του μπαφερ ειναι τοποθετημενος(εναν εβαλα)στα τρια τεταρτα του υψους του μπαφερ και εκει μου δειχνει 10-15 βαθμους διαφορα θερμακρασιας μπαφερ-λεβητα,επανω σιγουρα παραπανω θερμοκρασια θα εχει το μπαφερ.
Να το ξαναεξηγησω για να το καταλαβετε,αυτο που συμβαινει ειναι το εξης,ο λεβητας πιανει λεμε 80 και το μπαφερ πιανει 68 (πανω ψηλα ας υποθεσω οτι πιανει 80)χωρις να ζηταει το σπιτι ζεστη και χωρις να ριξω αλλα ξυλα μετα απο μια-δυο ωρες το μπαφερ παραμενει στους 68-70 και ο λεβητας στους 80-84(υπαρχει η καρβουνια μεσα στον λεβητα η ακομα εχει ξυλα που παρολου που ο λεβητας εχει κοψει τον αερα αυτα εξακολουθουν και δινουν ζεστη),με λιγα λογια δεν αποροφα το μπαφερ αυτην την διαφορα της θερμοκρασιας παρα μονο αν ζητησω θερμανση για τα σωματα,μολις ζητησω ζεστη στα σωματα τοτε πεφτει η διαφορα της θερμοκρασιας του μπαφερ με τον λεβητα δηλ. τραβανε τα σωματα το μπαφερ πεφτει στους 50 ο λεβητας πεφτει στους 75 και μετα απο λιγο εχω εξισοροπιση λεβτα-μαφερ στους 60 π.χ!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74952 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam

valsam έγραψε: Το οτι δεν πιανει το δοχειο μου ιδια θερμοκρασια με τον λεβητα ποτε δεν το καταλαβα,εχω τριοδη στους 60 βαθμους δεν ξερω αν παιζει αυτο καποιον ρολο,βεβαια ποτε δεν το δοκιμασα πανω απο 2-3 ωρες σε αδρανεια ,δηλ. να μην ζηταει το σπιτι ζεστη,κανονικα εφ'οσων δεν ζηταει το σπιτι και ο λεβητας εχει 84 βαθμους και το μπαφερ 70 μετα απο μια ωρα αφου γυρνανε τα νερα μεταξυ μπαφερ και λεβητα δεν θα επρεπε και τα 2 να εχουν π.χ 72,παντα μα παντα εχω 10 με 15 βαθμους διαφορα θερμοκρασιας,εκτος εαν ζητησει το σπιτι ζεστη, τοτε τραβαει απο το μπαφερ και κατευθειαν πεφτει η θερμοκρασια του λεβητα και του μπαφερ παραμενει σταθερη π.χ στους 70, με λιγα λογια μονο τοτε αποροφατε αυτη η διαφορα θερμοκρασιας μπαφερ-λεβητα!



Την ίδια συμπεριφορά έχω και εγώ "valsam" ο υδροστάτης στο αδράνειας είναι στα 3/5 του ύψους του και ανταποκρίνεται με διαφορά θερμοκρασίας από το λέβητα περίπου 10C° πιο κάτω επίσης το θερμόμετρο του αδράνειας είναι στο 1/2 του ύψους του όπου και εκεί όταν υπάρχει ζήτηση η ένδειξη είναι χαμηλότερη από του λέβητα, όταν όμως δεν τραβάω νερά και μετά από αρκετή ώρα η ένδειξη φτάνει αυτήν του λέβητα. Επειδή όμως έχω βάλει ανεξάρτητα εμβαπτιζόμενα θερμόμετρα στις προσαγωγές των διαμερισμάτων (δύο) και ένα στα ζεστά νερά του λέβητα εκεί βλέπω τις πραγματικές θερμοκρασίες των νερών που ρέουν όπου η διαφορά των νερών του λέβητα με τις προσαγωγές είναι μικρή, από 2C° έως 5C° ανάλογα πως θα είναι η ζήτηση.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74961 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam

Gdevil έγραψε:

valsam έγραψε: Το οτι δεν πιανει το δοχειο μου ιδια θερμοκρασια με τον λεβητα ποτε δεν το καταλαβα,εχω τριοδη στους 60 βαθμους δεν ξερω αν παιζει αυτο καποιον ρολο,βεβαια ποτε δεν το δοκιμασα πανω απο 2-3 ωρες σε αδρανεια ,δηλ. να μην ζηταει το σπιτι ζεστη,κανονικα εφ'οσων δεν ζηταει το σπιτι και ο λεβητας εχει 84 βαθμους και το μπαφερ 70 μετα απο μια ωρα αφου γυρνανε τα νερα μεταξυ μπαφερ και λεβητα δεν θα επρεπε και τα 2 να εχουν π.χ 72,παντα μα παντα εχω 10 με 15 βαθμους διαφορα θερμοκρασιας,εκτος εαν ζητησει το σπιτι ζεστη, τοτε τραβαει απο το μπαφερ και κατευθειαν πεφτει η θερμοκρασια του λεβητα και του μπαφερ παραμενει σταθερη π.χ στους 70, με λιγα λογια μονο τοτε αποροφατε αυτη η διαφορα θερμοκρασιας μπαφερ-λεβητα!


1) Από ότι καταλαβαίνω το σπίτι τραβάει λοιπόν από τον λέβητα. Οχι από το αδράνειας.
Σωστά?
2) Η τρίοδη που ακριβώς είναι συνδεδεμένη στις 3 πλευρές της?
3) Aν θες περιέγραψε λίγο πως ακριβως είναι συνδεδεμένο όλο το σύστημά σου. (λέβητας, αδράνειας, τρίοδη, ζήτηση από το σπίτι)

ΥΓ Αν θέλεις πες μας και πως είσαι από κατανάλωση από αρχής σεζόν μέχρι τώρα.

1)Gdevil το σπιτι τραβαει απο το μπαφερ και οχι απο τον λεβητα.
2-3)Η συνδεση της τριοδης και του συστηματος ειναι οπως φαινετε στην πρωτη σελιδα της παρουσιασης μου στην 3η φωτο,πισω απο το μπουρι του λεβητα πετρελαιου δεν φαινετε καλα ειναι ο δευτερος κυκλοφορητης που δινει απο το μπαφερ στα σωματα,ο υδροστατης του μπαφερ ειναι τοποθετημενος(εναν εβαλα)στα τρια τεταρτα του υψους του μπαφερ και εκει μου δειχνει 10-15 βαθμους διαφορα θερμακρασιας μπαφερ-λεβητα,επανω σιγουρα παραπανω θερμοκρασια θα εχει το μπαφερ.
Να το ξαναεξηγησω για να το καταλαβετε,αυτο που συμβαινει ειναι το εξης,ο λεβητας πιανει λεμε 80 και το μπαφερ πιανει 68 (πανω ψηλα ας υποθεσω οτι πιανει 80)χωρις να ζηταει το σπιτι ζεστη και χωρις να ριξω αλλα ξυλα μετα απο μια-δυο ωρες το μπαφερ παραμενει στους 68-70 και ο λεβητας στους 80-84(υπαρχει η καρβουνια μεσα στον λεβητα η ακομα εχει ξυλα που παρολου που ο λεβητας εχει κοψει τον αερα αυτα εξακολουθουν και δινουν ζεστη),με λιγα λογια δεν αποροφα το μπαφερ αυτην την διαφορα της θερμοκρασιας παρα μονο αν ζητησω θερμανση για τα σωματα,μολις ζητησω ζεστη στα σωματα τοτε πεφτει η διαφορα της θερμοκρασιας του μπαφερ με τον λεβητα δηλ. τραβανε τα σωματα το μπαφερ πεφτει στους 50 ο λεβητας πεφτει στους 75 και μετα απο λιγο εχω εξισοροπιση λεβτα-μαφερ στους 60 π.χ!
Εστο και ετσι ομως παλι το συστημα δουλευει γιατι εχω κανει καλη αποθηκη μονομενη για τον λεβητα και η θερμοκρασια του νερου μεσα σε αυτον πολυ δυσκολα πεφτει.
Παντελη μην υπερβαλουμε κι'ολας 6 τονους σε εναν χρονο αμα καψω θα ειμαι σουπερ ευχαριστημενος!

Αυτα ηταν τα ξυλα μου πριν 1 μηνα και μια βδομαδα

Και αυτα ειναι σημερα,με καμια 100 κιλα που λειπουν κατω απο το μπαλκονι δηλ. διπλα στην αποθηκη του λεβητα πιστευω οτι ουτε εναν τονο δεν εκαψα σε αυτο το διαστημα!

Στο βαθος της φωτο στο διπλα ανοιγμα που φαινετε κατω απο το μπαλκονι δεν ηταν δικα μου τα ξυλα που λειπουν αλλα της αδελφης μου η οποια εχει καψει 2+ τονους σε εναν μηνα με αεροθερμο τζακιου!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ